10 filmów animowanych, które zarobiły najwięcej pieniędzy. Sprawdź, czy jest tu Twoja ulubiona animacja

Krzysztof Żołyński
2023/05/21 12:00

Top 10 filmów animowanych, które zarobiły najwięcej pieniędzy w dziejach kina.

Filmy animowane są dla wszystkich. W czasie seansu śmieje się i wzrusza każdy, niezależnie od ilości wiosen na karku. Filmy animowane to obecnie ogromne produkcje, z wspaniałą obsadą i ogromnymi budżetami. Jeśli zliczyć wszystkie razem, to zarobiły w sumie grubo ponad 11 mld dolarów. Wiele z nich zapracowało już na miano kultowych, a piosenki i cytaty z nich żyją własnym życiem. Przygotowaliśmy zestawienie dziesięciu, a właściwie jedenastu, takich które zarobiły do tej pory najwięcej pieniędzy. Sprawdźcie czy na liście znajduje się Wasza ulubiona animacja.

Król lew (1994). Miejsce 11 i specjalne wyróżnienie

Król lew co prawda nie mieści się już w pierwszej dziesiątce, bo wyparł go z niej, robiący oszałamiającą karierę, Super Mario Bros., jednak to ta animacja przez dziesięciolecia funkcjonowała na tej liście i dla wielu z nas ma charakter legendy, z którą kojarzą się piękne chwile i momenty wzruszeń. Zresztą film wciąż chwyta za serce, nawet prawie 30 lat po premierze. Wpadająca w ucho muzyka, sympatyczni bohaterowie i pozytywne przesłanie. Hakuna Matata!

Król Lew jest kasowym sukcesem lat 90. Pierwsza część z 1994 roku zarobiła ponad 986 mln dolarów przy budżecie 79 milionów dolarów.

Zwierzogród (2016). Miejsce 10

Zwierzogród to opowieść o młodym króliku, który przeprowadza się do dużego miasta, Zootropolis, i wstępuje do policji. Nie ma lekko, bo nikt nie traktuje go poważnie. Jednak pojawia się szansa, żeby udowodnić, że nawet taki maluch ma znaczenie i wkracza do działania podczas nietypowego śledztwa.

GramTV przedstawia:

Film został doskonale przyjęty przez krytykę, a widzowie dopisali w kinach. Zwierzogród był jednym z najlepszych filmów 2016 roku. Łącznie zarobił ponad miliard dolarów, przy budżecie w wysokości 150 milionów dolarów.

Gdzie jest Dory? (2016). Miejsce 9

Dory to jedna z najbardziej zakręconych postaci w animowanych filmach, która zjednała sobie sympatię widzów. Nic więc dziwnego, że Disney zdecydował się, żeby przygotować specjalną historię, której centralną postacią stała się urocza rybka z krótką pamięcią. Film miał swoją premierę w 2016 roku i był długo wyczekiwaną kontynuacją innego przeboju z 2003 roku – Gdzie jest Nemo. Tym razem Dory wyruszyła na poszukiwanie swoich rodziców i odkryła, skąd pochodzi.

Podobnie jak przygody Nemo, film stał się przebojem i przy budżecie 200 milionów dolarów, zarobił nieco ponad miliard.

Komentarze
0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!