YouTube walczy z blokowaniem reklam. Metoda wydaje się skuteczna, ale do czasu

Krzysztof Żołyński
2023/11/22 20:30
7
0

YouTube ogłosił nową strategię walki z blokowaniem reklam i wygląda na to, że tym razem może rzeczywiście uprzykrzyć życie ludziom stosującym oprogramowanie ad blockowe.

YouTube najwyraźniej uznał, że najskuteczniejszą bronią przeciwko użytkownikom, którzy nie chcą płacić subskrypcji, a na dodatek blokują wyświetlanie reklam, będzie pogarszanie komfortu użytkowania serwisu.

YouTube walczy z blokowaniem reklam. Metoda wydaje się skuteczna, ale do czasu

To co początkowo było uznawane za usterkę po stronie YouTube okazało się narzędziem walki stosowanym przeciwko mechanizmom blokującym wyświetlanie reklam. Użytkownicy serwisu zgłaszali problem pojawiający się w wielu przeglądarkach internetowych, objawiający się trwającym pięć sekund opóźnieniem w rozpoczęciu odtwarzania filmów. Problem ten nie dotyczył jedynie Chrome, ale jak się później okazało, że nie był to przypadek.

YouTube walczy z blokowaniem reklam

YouTube potwierdził w oświadczeniu, że wprowadził te przerwy, aby przekonać użytkowników blokujących reklamy do ich wyłączenia, odinstalowania programów blokujących reklamy lub zasubskrybowania YouTube Premium.

GramTV przedstawia:

Gigant ostrzega również, że używanie programów specjalizujących się w blokowaniu reklam, z pewnością pogorszy komfort korzystania z serwisu na wszystkich przeglądarkach. Dodatkowo możliwość odtwarzania filmów może być czasowo lub na stałe blokowana, a wielu użytkowników widzi komunikat zachęcający do wyłączenia blokowania reklam na YouTube.

YouTube chwali się pierwszymi sukcesami nowej strategii. Według streamera dostawcy narzędzi do blokowania reklam już odnotowali znaczny ubytek użytkowników, którzy jako główny powód wskazywali nowe zasady wprowadzone przez serwis. Oczywiście na sposoby są sposoby i podobno już powstają nowe mechanizmy pozwalające obchodzić blokady stosowane przez YouTube. Można więc powiedzieć, że zabawa w kotka i myszkę wciąż trwa.

Komentarze
7
Bartix
Gramowicz
23/11/2023 12:01

Z tymi reklamami. Wybitnie często ostatnio wyświetlała mi się reklama "genialnych plastrów za 250zl" które są zwykłym nie działającym scamem do obalenia w kilka sekund wpisując odpowiednie frazy w Google i znajdując odpowiednie badania. Poszło zgłoszenie do administracji yt, totalna zlewka z ich strony  a reklamy  z scamem nadal się pojawiają. Tak że nie mam żadnych skrupułów używając adblocka bo i sam serwis zrobił się jednym wielkim kupskiem z podwójnymi standardami 

dariuszp
Gramowicz
23/11/2023 11:20
wolff01 napisał:

Spotkałem się też z przypadkami gdy bedąc zalogowany na YT i na streamie, "odzywa" się do ciebie niby właściciel kanału który coś tam proponuje (już nie pamietam - chyba chodziło o jakis konkurs, ale brzmiało jakby faktycznie ta osoba się do ciebie zwróciła). I takich "botów" nikt nie zablokuje...

dariuszp napisał:

Na Youtube jest mnóstwo reklam które są jawnymi oszustwami. A niektóre naprawdę walą po oczach jak ktoś kto udaje Mr. Beast i mówi że za kliknięcie dostaniesz 1000$.

To zobaczysz pod każdym popularnym kanałem. Ja np. subskrybuje od dawna Jill Bearup która zajmuje się choreografia walki na scenie plus ma fajną serię opowiadań i książkę "Just Stab Me Now". I tak samo z astrofizyki oglądam kanał Dr. Becky bo fajnie i przystępnie opowiada o tym co się dzieje dzisiaj w kosmosie i w nauce.

I obie musiały zrobić dedykowany filmik przestrzegając widzów przed tymi botami bo ustawiają konto z identyczną nazwą i avatarem i Ci piszą że coś wygrałeś i próbują wyciągnąć od Ciebie pieniądze. Zgłaszają to i Youtube zwyczajnie nic z tym nie robi.

I jeszcze teraz zmuszają Cię do oglądania oszustw które sami propagują przez swoje reklamy.

Ja po prostu przesiadłem się na Firefox i jeżeli Google da radę obejść mój blocker reklam to zwyczajnie znajdę inny. To lepsza inwestycja mojego czasu niż płacenie im za reklamy.

Bartix
Gramowicz
23/11/2023 11:15

Z tymi oszustami to prawda : często wyświetlaja mi się reklamy jakiś cudownych plastrów za 250zl które realnie są oszustwem który można obalić szukając w necie w kilka sekund znajdując odpowiednie badania. Poszło zgłoszenie i totalna zlewka z strony administracji serwisu, reklamy owe nadal mi się wyświetlają... Tak więc nie mam żadnych skrupułów w używaniu adblocka, google promuje zwyczajnie scam i ma wszystko w nosie. Podobno problem nie występuje w chrome: no to google stapa po cienkim lodzie, mam nadzieję że odpowiednie instytucje się temu przyjrza bo jeżeli to nie jest działanie monopolowe to już nie wiem co nim jest xD 
Trwa Wczytywanie