Ubisoft usunął The Crew z kont graczy. Nie ma serwerów, to nie ma też gry

Radosław Krajewski
2024/04/14 11:00
4
0

Francuski wydawca bez żadnych zapowiedzi usunął pierwszą część The Crew z kont graczy. Fani utracili licencję na grę.

Jeszcze w grudniu ubiegłego roku Ubisoft potwierdził, że 13 marca 2024 roku zamknie serwery pierwszej części The Crew. Tytuł miał odejść w zapomniane po dziesięciu latach od premiery, a fani produkcji zachęcani byli do przejścia na którąś z dwóch nowszych części serii. Nikt jednak nie mógł spodziewać się, że Ubisoft nie tylko odłączy serwery, ale również usunie The Crew z kont graczy. Jeżeli więc mieliście na swoim koncie Ubisoft Connect pierwszą część wyścigowej serii, to właśnie utraciliście do niej dostęp.

Ubisoft usunął The Crew z kont graczy. Nie ma serwerów, to nie ma też gry

The Crew usunięte z kont graczy na Ubisoft Connect

Francuski wydawca postanowił usunąć z kont graczy licencję na The Crew, nie powiadamiając ich o tym. Na karcie gry nie znajdziemy przycisku odpowiedzialnego za zainstalowanie gry. Zamiast tego pojawia się komunikat „Nie masz już dostępu do tej gry. Może to dobry moment, aby zajrzeć do sklepu i kontynuować przygodę?”. W ten mało subtelny sposób Ubisoft zachęca graczy do zagrania w The Crew 2, które oferuje ten sam teren i aktywności, co pierwsza część serii, lub w ubiegłoroczną odsłonę The Crew Motorfest.

Mamy więc do czynienia z sytuacją, o której wielu przeciwników cyfrowej dystrybucji donosiło już od dawna. The Crew to pierwszy przykład tak dużej produkcji, do której gracze stracili licencję, pomimo wydania na tytuł swoich pieniędzy. Niektóre osoby zdecydowały się napisać do suportu Ubisoftu prośbę o zwrot środków przeznaczonych na zakup The Crew. Niektórym udało się odzyskać pieniądze, ale są to sporadyczne przypadki.

GramTV przedstawia:

Dlaczego Ubisoft zdecydował się na tak kontrowersyjny krok? Prawdopodobnie z obawy o stworzenie przez fanów modyfikacji, która pozwalałaby kontynuować zabawę w The Crew bez potrzeby połączenia z internetem. Francuski deweloper daje graczom jasny sygnał, że opracowanie rozgrywki offline nie będzie możliwe i chętni mogą rozpocząć swoją przygodę z The Crew 2.

Pozostaje jednak pytanie, jak długo The Crew 2 będzie wspierane. Za kilka lub kilkanaście lat może dojść do podobnej sytuacji, w której gracze stracą dostęp do tej gry, gdy na rynku pojawi się już The Crew 3. Odebranie licencji na grę byłoby zrozumiałe, gdyby była mowa o darmowej produkcji, ale w tym przypadku stanowi to niebezpieczny precedens, w którym zakupione przez graczy tytuły są im odbierane z ich cyfrowych bibliotek gier.

Komentarze
4
bihun00
Gość
16/04/2024 01:16

A gdzie pieniądze jak usunął bez ich zgody czyli powinien kasę im oddać 

Bruce_666
Gramowicz
14/04/2024 16:07
dariuszp napisał:

Takie przypomnienie dla wszystkich że jak kupujecie grę Ubisoftu to nie macie produktu. Macie licencję na produkt

Na Steamie jest tak samo. Tylko tam usuwają gry z keyshopów, których klucze zostały zakupione np. przez skradzioną kartę.

dariuszp
Gramowicz
14/04/2024 14:54

Takie przypomnienie dla wszystkich że jak kupujecie grę Ubisoftu to nie macie produktu. Macie licencję na produkt i mogą ją odebrać bez zwracania pieniędzy.

Podobnie z live service. Zapłaciliście za grę? Wyłączą serwery i pieniędzy nie zwrócą.

Dlatego inwestowanie w takie gry to idiotyzm.
Trwa Wczytywanie