Promocja serialu Dahmer poszła za daleko. Netflix Polska przyznaje się do błędu

Radosław Krajewski
2022/10/04 12:20
18
0

Dla wielu osób takie komentarze były nie na miejscu.

Od dwóch tygodni widzowie mogą oglądać nowy serial o seryjnym mordercy opartym na prawdziwych wydarzeniach. Dahmer – Potwór: Historia Jeffreya Dahmera momentalnie stał się wielkim hitem Netflixa, bijąc rekordy oglądalności wielu innych popularnych produkcji, takich jak Kim jest Anna?, czy trzeciego sezonu Ty. Serial wzbudził jednak sporo kontrowersji społeczności LGBTQ+, którzy domagali się usunięcia tagu „LGBTQ” przy tej produkcji. Ostatecznie Netflix posłuchał głosów widzów i tag zniknął z Dahmera. Swoją cegiełkę do promowania serialu dołożył również polski oddział Netflixa, choć w sposób, który dla wielu osób był nie do zaakceptowania.

Promocja serialu Dahmer poszła za daleko. Netflix Polska przyznaje się do błędu

Netflix krytykowany za sposób promowania serialu Dahmer

Netflix Polska w mediach społecznościowych słynnie z zabawnych postów i komentarzy, które nawiązują do najpopularniejszych produkcji platformy. Konto w ostatnim czasie promowało również Dahmera, choć w tym przypadku mowa o prawdziwym mordercy, który dokonał aż 17 morderstw. W przypadku serialu opartego na prawdziwych wydarzeniach warto więc uważać, co publikuje się w sieci. Wystarczającą ostrożność nie zachowały osoby prowadzące oficjalne konto na Twitterze, które zostawiały kontrowersyjne komentarze, takie jak: „Nic tak nie umila wieczoru, jak seryjny morderca”, „Pewnie będzie wątróbka” lub „Wszedł za jednym posiedzeniem, czy dzieliłaś na porcje?”.

Netflix krytykowany za sposób promowania serialu Dahmer, Promocja serialu Dahmer poszła za daleko. Netflix Polska przyznaje się do błędu

Komentarze spotkały się z krytyką widzów. Na wypowiedzi polskiego Netflixa uwagę zwróciła użytkowniczka Twittera Potwornicka, która w ostrych słowach skomentowała całą sytuację. Wymowny post opublikował również Skazany na film, który zestawił komentarze z prawdziwymi zdjęciami ofiar. Z uwagi na charakter materiału, nie publikujemy zdjęć na stronie. Znajdziecie je pod tym adresem, ale ostrzegamy, że są one przeznaczone wyłącznie dla osób powyżej 18 roku życia.

GramTV przedstawia:

Na kontrowersje zareagował Netflix Polska, który przyznał się do błędu w sposobie promowania Dahmera. Ich komentarze dotyczące serialu zostały już ukryte. Co więcej, oświadczyli, że podobny sposób promocji nie będzie kontynuowany w przyszłych produkcjach z gatunku true crime.

Wczytywanie ramki mediów.

Komentarze
18
Kresegoth
Gramowicz
05/10/2022 08:21
Silverburg napisał:

I tak i nie. Serial mordercy nie gloryfikuje, aczkolwiek nadal jest to serial rozrywkowy (mam na myśli sposób narracji, pracy kamery, itp). Nie oczekuję rzecz jasna, że takie filmy nie będą powstawać, ale moim zdaniem "w dobrym guście" byłoby jakby taki serial powstał już po tym, jak bliscy ofiar oddaliliby się do Krainy Wiecznych Łowów. Zgadzam się w 100% z Muradinem, że szlag by mnie trafił, gdyby jakiś reżyser postanowił zarobić na tragedii, która się przydarzyła moim bliskim.

No tak, tylko gdyby kierować się wyłącznie tym, że nie będziemy zarabiać na czyjejś tragedii, nie powstałaby tak z 1/3 całej kinematografii. Pomijając na moment tytuły spełniające kryterium "bliskich ofiar, którzy już nie żyją", samych produkcji o Tedzie Bundym jest kilka, Des jest stosunkowo świeżą produkcją (bo sprzed 2 lat), a jednym z największych hitów Netflixa jest Narcos. I zawsze obok ludzi, którym żyłka pęka, bo ktoś zarabia na tragedii, będą też ci odczuwający jakąś satysfakcję, że dana historia została opowiedziana i uświadomiła jakąś część populacji. Nawet taki Kler sprawił, że wielu przeciętnych Kowalskich zmieniło nastawienie względem kościoła. Wszystkim nie dogodzisz.

Silverburg
Gramowicz
05/10/2022 00:57
dariuszp napisał:

Generalnie nie jest to serial który gloryfikuje mordercę. Dlatego wydaje mi się że nie musiał być to dokument. 

Silverburg napisał:

Obawiam się, że szóstki w Totka dzisiaj nie wygrasz, chociaż 3-4 może będzie. Jak na razie obejrzałem pierwszy odcinek, na więcej nie miałem czasu.

I tak i nie. Serial mordercy nie gloryfikuje, aczkolwiek nadal jest to serial rozrywkowy (mam na myśli sposób narracji, pracy kamery, itp). Nie oczekuję rzecz jasna, że takie filmy nie będą powstawać, ale moim zdaniem "w dobrym guście" byłoby jakby taki serial powstał już po tym, jak bliscy ofiar oddaliliby się do Krainy Wiecznych Łowów. Zgadzam się w 100% z Muradinem, że szlag by mnie trafił, gdyby jakiś reżyser postanowił zarobić na tragedii, która się przydarzyła moim bliskim.

dariuszp
Gramowicz
05/10/2022 00:14
Silverburg napisał:

Obawiam się, że szóstki w Totka dzisiaj nie wygrasz, chociaż 3-4 może będzie. Jak na razie obejrzałem pierwszy odcinek, na więcej nie miałem czasu.

Generalnie nie jest to serial który gloryfikuje mordercę. Dlatego wydaje mi się że nie musiał być to dokument. 

Silverburg
Gramowicz
04/10/2022 23:45
dariuszp napisał:

Niech zgadnę. Nie oglądałeś. Wypowiadasz się ale nie oglądałeś.

Silverburg napisał:

W takim razie z szacunku dla ofiar ten serial nie powininen był powstać w ogóle, jedna forma, która mogłaby mieć miejsce to film stricte dokumentalny.

Obawiam się, że szóstki w Totka dzisiaj nie wygrasz, chociaż 3-4 może będzie. Jak na razie obejrzałem pierwszy odcinek, na więcej nie miałem czasu.

dariuszp
Gramowicz
04/10/2022 22:43
Silverburg napisał:

W takim razie z szacunku dla ofiar ten serial nie powininen był powstać w ogóle, jedna forma, która mogłaby mieć miejsce to film stricte dokumentalny.

Niech zgadnę. Nie oglądałeś. Wypowiadasz się ale nie oglądałeś.

Muradin_07
The King of Iron Fist
04/10/2022 19:34
Silverburg napisał:

Tak po prawdzie to jest w tym sporo racji. Jakby ktoś z mojej rodziny zginął w jakiejkolwiek tragedii i zrobiona z tego film rozrywkowy, to bo mnie chyba szlag trafił.

Powiem tak - jako osoba, która miała w swojej rodzinie kogoś, kto zginął tragicznie (wypadek lotniczy) stwierdzam, że też by mnie pewna część ciała strzeliła.

Silverburg
Gramowicz
04/10/2022 18:58
Muradin_07 napisał:

A to już swoją drogą. 

Silverburg napisał:

W takim razie z szacunku dla ofiar ten serial nie powininen był powstać w ogóle, jedna forma, która mogłaby mieć miejsce to film stricte dokumentalny

Tak po prawdzie to jest w tym sporo racji. Jakby ktoś z mojej rodziny zginął w jakiejkolwiek tragedii i zrobiona z tego film rozrywkowy, to bo mnie chyba szlag trafił.

Muradin_07
The King of Iron Fist
04/10/2022 17:21
Silverburg napisał:

W takim razie z szacunku dla ofiar ten serial nie powininen był powstać w ogóle, jedna forma, która mogłaby mieć miejsce to film stricte dokumentalny

A to już swoją drogą. 

Silverburg
Gramowicz
04/10/2022 17:04
Muradin_07 napisał:

Nie, ale z szacunku dla ofiar, bez względu na to gdzie dokonano zbrodnię, nie powinno się tak tego komentować/promować. Tak zwyczajnie, po ludzku.

wielkanoc napisał:

Na pewno czytają co napisał polski odział netfliksa. 

dariuszp napisał:

Zdajecie sobie sprawę że mówimy tutaj o realnym mordercy z realnymi ofiarami i ludźmi którzy jeszcze żyją i to pamiętają?

W takim razie z szacunku dla ofiar ten serial nie powininen był powstać w ogóle, jedna forma, która mogłaby mieć miejsce to film stricte dokumentalny.

Muradin_07
The King of Iron Fist
04/10/2022 15:03
wielkanoc napisał:

Na pewno czytają co napisał polski odział netfliksa. 

dariuszp napisał:

Zdajecie sobie sprawę że mówimy tutaj o realnym mordercy z realnymi ofiarami i ludźmi którzy jeszcze żyją i to pamiętają?

Nie, ale z szacunku dla ofiar, bez względu na to gdzie dokonano zbrodnię, nie powinno się tak tego komentować/promować. Tak zwyczajnie, po ludzku.

wielkanoc
Gramowicz
04/10/2022 14:19
f1fson napisał:

Abstrahując od burzy - dobry, a momentami nawet bardzo dobry - serial.

Przez tych wszystkich twitterowych oszołomów nie mówi się o samym filmie/serialu/grze, a o tym, że za mało Czarnych, za mało LGBT, jak już jest LGBT to przedstawione w złym świetle, to się komuś reklama nie podoba, to film za ciemny/ za jasny, komuś się nie podobają tagi, dobór aktorów itd. O samym filmie czy grze cicho.

f1fson
Gramowicz
04/10/2022 14:05

Abstrahując od burzy - dobry, a momentami nawet bardzo dobry - serial.

wielkanoc
Gramowicz
04/10/2022 13:55
dariuszp napisał:

Zdajecie sobie sprawę że mówimy tutaj o realnym mordercy z realnymi ofiarami i ludźmi którzy jeszcze żyją i to pamiętają?

Na pewno czytają co napisał polski odział netfliksa. 

Kafar
Gramowicz
04/10/2022 13:41

Oczywiście osoba która się czepiła, ma flagę tęczową w imieniu :D

dariuszp
Gramowicz
04/10/2022 13:37

Zdajecie sobie sprawę że mówimy tutaj o realnym mordercy z realnymi ofiarami i ludźmi którzy jeszcze żyją i to pamiętają?

Robić sobie z tego jaja to jak robić sobie jaja z masowych grobów na ukrainie. Po prostu nie jest to coś co powinno się robić.

Podstawą żartów jest to że nie powinny być okrutne.

wielkanoc
Gramowicz
04/10/2022 12:56
Silverburg napisał:

Tęsknię za czasami, kiedy za żarty nie trzeba było przepraszać. Nie podoba się? Nie oglądaj / nie czytaj. /headdesk

​Wiedziałem, że osoba, która to krytykuje będzie miała tęczę. Tęcza to stan umysłu, od razu można to wyczuć. Też tęsknię za takimi czasami. W tej chwili nie tylko za żarty trzeba przepraszać. Jeżeli nie jesteś LGBT lub czarny to przepraszaj, że żyjesz. Jakby ten morderca nie był pedałem to pewnie żadnej gównoburzy by nie było.  Podoba mi się tekst „Wszedł za jednym posiedzeniem, czy dzieliłaś na porcje?” Przypomniało mi reklamę Twixa, gdzie dwóch gości mówi, że nieważne, który wybierzesz, bo obydwa są pyszne i rozpływają się w ustach. A po chwili z tyłu dwa niedźwiedzie mówią to samo, ale w odniesieniu do ludzi a nie batona:D Ciekawe, że żadne LGBT nie protestuje i nie pokazuje zdjęć ludzi zaatakowanych przez niedźwiedzie. Ale gdyby ci goście mieli przy sobie tęczową flagę to by dopiero było...

Silverburg
Gramowicz
04/10/2022 12:31

Tęsknię za czasami, kiedy za żarty nie trzeba było przepraszać. Nie podoba się? Nie oglądaj / nie czytaj. /headdesk

fenr1r
Gramowicz
04/10/2022 12:29

Wiecznie urażeni nigdy nie słyszeli czarnym humorze?

Tekst z wątróbką całkiem dobry. :)