Google zostało pozwane. Tryb incognito jednak nie taki incognito?

Maria Wawrzyniak
2022/10/26 08:00

Grupa amerykańskich internautów oskarżyła korporację o naruszenie prywatności milionów użytkowników przeglądarki Google Chrome.

W dobie powszechnie dostępnego (przynajmniej w znaczącej większości) dostępu do Internetu ciężko jest zadbać w nim o swoją prywatność. Z pomocną dłonią ma w tym przypadku być tak zwany tryb incognito oferowany przez przeglądarki internetowe, aby w teorii zapewnić użytkownikowi pewnego rodzaju anonimowość. Założenia są dość proste: tryb ma ukrywać naszą aktywność w sieci, blokując między innymi śledzące nas ciasteczka, szerzej znane jako cookies. Okazuje się jednak, że nie zawsze tak to wygląda.

Google zostało pozwane. Tryb incognito jednak nie taki incognito?

Google pozwane. Tryb incognito jednak nieanonimowy?

Jak podaje serwis Bloomberg, na horyzoncie pojawiły się nowe informacje, które potwierdzają, iż – wbrew temu, co uważa Google, tryb incognito w przeglądarce Chrome wcale nie zapewnia anonimowości. Ba, według najnowszych doniesień korporacja miała doskonale o tym wiedzieć. Dowodem na to mają być ujawnione z 2018 wiadomości e-mail, według których pracownicy firmy byli w pełni świadomi tego, iż tryb incognito nie zapewnia anonimowości, a w przesyłanych do siebie wiadomościach dosłownie kpili sobie z tejże opcji i sugerowali usunięcie ikonki szpiega.

Z tego wszystkiego internauci zdecydowali się pozwać Alphabet Inc., do którego Google należy, domagając się wysokiego odszkodowania. Jeżeli sędzia Yvonne Gonzalez Rogers zdecyduje się wydać wyrok na niekorzyść korporacji, ta będzie musiała wypłacić od 100 do 1000 dolarów rekompensaty każdemu z biorących udział w pozwie zbiorowym. Biorąc pod uwagę fakt, iż poszkodowanych jest naprawdę sporo, grzywna może wynieść nawet kilka miliardów dolarów.

GramTV przedstawia:

Redakcja portalu Bloomberg otrzymała oświadczenie od Jose’a Castanedy, menedżera ds. komunikowania polityki firmy:

Tryb incognito zapewnia użytkownikom prywatność przeglądania Internetu i zawsze mówiliśmy otwarcie o tym, w jaki sposób działa oraz co robi, jednak powodowie celowo zniekształcili nasze opisy.

Komentarze
1
MisticGohan_MODED
Gramowicz
26/10/2022 12:30

Żadne zaskoczenie.