Felieton

Pensylwania chce wprowadzić podatek od brutalnych gier

Małgorzata Trzyna, 10 lutego 2019 19:48 0

W celu zapobiegania strzelaninom i zapewnienia większego bezpieczeństwa w amerykańskich szkołach.

Poszukiwany winny, a gry wideo idealnie pasują. Z tego właśnie względu w amerykańskim stanie Pensylwania zaproponowano podatek w wysokości 10% od brutalnych gier, zaklasyfikowanych przez ESRB jako M (dla osób dojrzałych) oraz AO (tylko dla dorosłych). Cena gry wysokobudżetowej w ten sposób miałaby wzrosnąć z 60 do 70 dolarów. Zgromadzone dzięki "podatkowi od grzechu" pieniądze mają być przeznaczone na fundusz Digital Protection for School Safety Account, który zajmie się zapobieganiem strzelaninom i zapewnieniem większego bezpieczeństwa w amerykańskich szkołach. Podatek ten zaproponował Chris Quinn, przedstawiciel republikanów, już w październiku 2018, powołując się na oświadczenie National Center for Health Research (Narodowego Centrum Zdrowia), w którym czytamy, że "badania wykazały, iż granie w brutalne gry wideo może przyczynić się do nasilenia agresywnych myśli, zachowań i uczuć, zarówno krótko-, jak i długoterminowo". Quinn nie wspomniał o innych przyczynach agresji, takich jak choroby psychiczne czy dostęp do broni. Podatku nie udało się wprowadzić wcześniej, gdyż ESA (stowarzyszenie zrzeszające wydawców) podkreślało, że jest to naruszenie amerykańskiej konstytucji i że najważniejsze jest położenie większego nacisku na świadomość rodziców, kontrolę rodzicielską oraz system oznaczeń ESRB.

The Division 2 zdominowało marzec w USA
Gracze w USA wydali $9,1 mld na gry w minionym kwartale - najwięcej w Candy Crush Saga
USA: ponad połowa graczy w USA korzysta z więcej niż jednej platformy
Rząd wprowadzi ulgi podatkowe dla twórców gier, ale tylko dla patriotów
najnowsze

Nintendo nie zapowie nowego Switcha na E3

Nintendo Switch sprzedaje się rewelacyjnie. Niektórzy przewidywali, że Wielkie N już na E3 2019 zapowie nową wersję konsoli. Tak się jednak nie stanie.

Polskie Layers of Fear 2 ma datę premiery

Krakowskie studio Bloober Team już niedługo przypomni o sobie fanom horrorów. Najnowsze dzieło zespołu, Layers of Fear 2, zadebiutuje pod koniec maja.