News

FIFA 19 łamie polską ustawę hazardową - złożono już doniesienie do Ministerstwa Finansów

Katarzyna Dąbkowska, 07.11.2018 12:29 6

EA może mieć kolejne problemy.

FIFA 19 trafiła już na rynek w Polsce, ale może się okazać, że Electronic Arts może mieć nowe problemy. Firma jest pod ciągłą kontrolą po wpadce, jaką zaliczyła z grą Star Wars: Battlefront II. W Belgii już zostały zablokowane mikropłatności w tego typu produkcjach, ale być może wkrótce doczekamy się takiej sytuacji i w naszym kraju. Złożono już doniesienie na Electronic Arts między innymi do Ministerstwa Finansów oraz Służby Celnej. Dotyczy ono łamania przez tę firmę ustawy hazardowej. Doniesienie złożył Tom Rollauer. W piśmie można przeczytać:

Zawartość paczek jest całkowicie losowa. Po przeanalizowaniu modelu sprzedaży doszliśmy do wniosku że jest to poważne naruszenie ustawy z dnia 19 listopada 2009 roku o grach hazardowych (wraz z nowelizacjami). Cały model nabywania kart w grze ma charakter loterii. (...)

Z roku na rok EA Sports kładzie coraz większy nacisk na inwestowanie realnych pieniędzy w budowanie składu w FIFA ULTIMATE TEAM. Tegoroczna odsłona gry jest tego najlepszym przykładem. Wpaja młodym ludziom model w którym za pieniądze można kupić wszystko a jednocześnie sukcesy w grze są bardzo słabo nagradzane. Wszystko to jest stworzone po to aby zwiększyć sprzedaż punktów Fifa i zakupu losowych paczek które mają znamiona loterii. (…)

Z gry korzystają tez być może przede wszystkim dzieci poniżej 15 roku życia. EA Sports nie wypracowała żadnego mechanizmu który chroniłby małoletnich obywateli naszego kraju przed hazardem. Mało tego. Płatności zostały uproszczone aby nie trzeba było już podawać numeru karty kredytowej czy płatniczej. Takich transakcji można też dokonać kupując punkty fifa w sklepach stacjonarnych takich jak Empik czy Media Markt jak i również za pomocą płatności PAYSAFECARD. Ta ostatnia możliwość gwarantuje niemal pełną anonimowość. Mamy więc do czynienia z wysoce demoralizującą praktyką która jest skierowana w małoletnich którzy są jednymi z głównych grup korzystających z tej formy hazardu. To może mieć destrukcyjny wpływ na ich psychikę a w przyszłości stworzyć rzesze młodych ludzi uzależnionych od hazardu. (…)

Samo rozgrywanie meczy staje się nieopłacalne. Wygrane za jeden mecz sięgają wysokości 600-700 coinsów kiedy cena jednej tylko złotej paczki to 7500. Wszystko to po to aby kupować punkty FIFA i uczestniczyć w grze hazardowej. Skala problemu jest olbrzymia. EA Sports wychodzi z założenia iż skoro ma siedzibę w Kanadzie prawo Polskie jej nie obowiązuje. Z punktu widzenia obywatela jest to wielce niepokojące iż zagraniczna korporacja może się takich czynów dopuszczać na terenie RP bez żadnych sankcji ze strony Państwa.

Chwilowo Electronic Arts nie skomentowało sprawy. FIFA 19 jest już, jak wspomnieliśmy, dostępna na rynku. Można w nią grać na PC, Xboksie One, PlayStation 4 oraz Nintendo Switch. Więcej o grze przeczytacie w recenzji Adama Berlika.

najnowsze