Felieton

Heroes of Might & Magic III: Horn of the Abyss - nieoficjalny dodatek wreszcie dostępny po angielsku

Paweł Pochowski, 03 stycznia 2014 10:21 28

"Hirołsi" wiecznie żywi. Kto ma ochotę na nową piracką frakcję, kampanie oraz misje, a także zaklęcia i przedmioty?

Jak na stronie projektu piszą sami jego twórcy, "Horn of the Abyss to globalny dodatek do Heroes of Might & Magic III, który rozszerza (i naprawia) elementy klasycznego gameplay'u i dodaje kilka swoich". W przeciwieństwie do innych modów, twórcy tego przede wszystkim starali się kontynuować klimat znany z The Restoration of Erathia/Armageddon's Blade oraz The Shadow of Death i to do tego stopnia, by Horn of the Abyss jak najbardziej przypominał oficjalne rozszerzenia do Heroes of Might & Magic III. Niestety, w pełni oficjalnym dodatkiem HotA nie stanie się nigdy - aktualni właściciele praw do licencji nie byli zainteresowani kontynuowaniem tej serii w związku z czym nie zezwolili na to, by Róg Otchłani (jak w Polsce nazywany jest nowy dodatek) stał się oficjalnym rozszerzeniem. Co ciekawe, tak ostatnio stało się chociażby z fanowskim dodatkiem do Age of Empires II HD.

Pierwsze wersje Heroes of Might & Magic III: Horn of the Abyss debiutowały już dwa lata temu, ale dopiero wydana 31 grudnia 2013 wersja oznaczona numerkiem 1.3 została zaimplementowana w część niedostępnych do tej pory elementów oraz - co najważniejsze - angielską wersję językową (do tej pory oficjalnie dostępna była jedynie rosyjska). Najważniejsze nowości to nowe miasto wykonane w pirackim klimacie - Przystań dla którego przewidziano dwie kampanie Pod piracką banderą oraz Postrach morza. Spodziewajcie się także poprawy wielu graficznych baboli, nowych rozmiarów map jak i scenariuszów, zmienionych elementów w interfejsie, a także odświeżonej wersji graficznej (jak czytamy na polskiej stronie HotA - "w pełni animowane pole bitwy czy też grafiki miast na mapie zależne od stopnia rozbudowy fortu").

W porównaniu do poprzednich wersji dodatku wersja 1.3 została wyposażona w edytor map oraz launcher, który umożliwi automatyczne aktualizowanie gry do jej przyszłych wersji. Jest to o tyle istotne, że w planach twórcy Horn of the Abyss mają przede wszystkim dalsze rozszerzanie gry - o nowe tereny, obiekty, frakcje, kampanie, bohaterów oraz jednostki. Róg otchłani najlepiej zainstalować na czystą wersję Heroes of Might and Magic III: The Shadow of Death lub Complete Edition - w związku z tym, że dodatek podmienia wiele plików twórcy nie gwarantują stabilnego działania z żadnymi modami (poza modem na grafikę HD). Dodatek nie będzie działał zainstalowany na The Restoration of Erathia, ani też na Armageddon's Blade - nie współpracuje także z innym fanowskim rozszerzeniem Wake of Gods, choć akurat to ma zostać w przyszłości naprawione.

Za zwrócenie uwagi na premierę dodatku dziękujemy czytelnikowi WineBuG. Jeśli chcecie Horn of the Abyss pobrać i przetestować - odsyłamy Was na polską stronę projektu lub oficjalne forum.

Morderca zawsze dzwoni dwa razy - recenzja The Works of Mercy
Przyspieszony kurs dojrzewania, czyli wrażenia z pierwszego epizodu Life is Strange 2
Cztery gwiazdki Michelin, czyli recenzja Forza Horizon 4
Gdzie ten Battlefield, czyli wrażenia z bety BFV
najnowsze