Artykuł: Anatomia Gier - Grając w bezczasie

gram.pl
2011/12/24 10:34

Dyskusja na temat czasu w odniesieniu do gier komputerowych przeważnie ogranicza się do smętnego narzekania ludzi, którzy nigdy nie grali na to, ile czasu gracze poświęcają na swoją rozrywkę. I być może wyjdę na obojętną wobec upadku norm społecznych gnębicielkę moralności, jednak uważam, że trudno o bardziej płytkie i nierozwojowe podejście do sprawy.

Artykuł: Anatomia Gier - Grając w bezczasie

W różnorakich mediach narracyjnych czas jest konstruktem dość enigmatycznym. Christian Metz, francuski krytyk filmowy, dość słusznie zauważa, że narracja stanowi podwójną sekwencję czasu - mieści w sobie czas wydarzeń oraz czas dyskursu. Ten pierwszy dotyczy chronologicznego ciągu zdarzeń, które poznajemy - fabuły. Czas dyskursu to z kolei czas opowieści, której słuchamy. Czas, w którym ową fabułę nam się przedstawia - w dowolnej kolejności, niejednokrotnie pomijając wątki nieinteresujące czy zbędne. O tym, że czytanie książki czy oglądanie filmu polega na rekonstruowaniu fabuły na podstawie dostarczonej nam opowieści, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Co bardziej interesujące, chyba nikt z nas idąc do kina nie ulega wrażeniu, że obserwowane wydarzenia dzieją się w chwili, gdy na nie patrzymy. Mamy przeświadczenie, że obserwujemy historie minione, nawet jeśli fabuła toczy się w odległej przyszłości.

GramTV przedstawia:

Cały artykuł przeczytacie po kliknięciu na czerwoną belkę

Komentarze
28
Usunięty
Usunięty
06/01/2012 16:08

Pierwszy artykuł który czytałem z przyjemnością.Dlatego tez dedykuje autorce pierwszy komentarz i dziękuje za urozmaicenie mojego czasu ^^

Usunięty
Usunięty
27/12/2011 01:42

Już miałem zakrzyknąć, gdzie Chrono Trigger, gdzie Chrono Cross, a tu na końcu artykułu taka miła niespodzianka. Uznanie dla autorki za prewencyjne niewkurzenie czytelnika :PAbstrahując od tego, bardzo miło jest przeczytać na tym portalu coś innego niż recenzję, zapowiedź czy innego newsa. Każdą tego typu inicjatywę gorąco popieram. A takiego rodzaju to już w szczególności. Brawo!

Usunięty
Usunięty
26/12/2011 11:09

Tu nawet nie chodzi o treść tego artykułu, ale o sam styl. To najwyższy poziom jaki widziałem na portalach z grami. Fenomenalnie napisane, temat jest ciekawy i fajnie przedstawiony. Moje spojrzenie na AC czy Wiedźmina zostało zaktualizowane xDWięcej artykułów tej autorki!
Trwa Wczytywanie