W Krakowie powstało Europejskie Centrum Gier!

Renor Mirshann
2008/07/25 17:19
94
0

Studia podyplomowe na kierunku bezpośrednio związanym z grami wideo - ich projektowaniem, programowaniem lub tworzeniem assetów do nich. Praca w najnowocześniejszych w Europie studiach motion-capture, animacji i produkcji dźwiękowej. Bajka? Nic bardziej mylnego - to obecne plany Krakowa związane z uruchomieniem Europejskiego Centrum Gier!

Wczoraj w Krakowie (konkretnie: w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego) miała miejsce konferencja prasowa, na której ogłoszono bardzo ważną informację dla rozwoju branży wirtualnej rozrywki w Polsce - powstanie Europejskiego Centrum Gier (European Games Center). To robocza nazwa inicjatywy, która w dłuższej perspektywie ma szansę znacznie przyspieszyć proces powstawania w naszym kraju kolejnych studiów developerskich oraz przyczynić się do rozwoju już istniejących i ogólnego podwyższenia jakości ich projektów. Logo projektu

Konkrety? Prosimy bardzo. Od 16 lutego przyszłego roku rusza w tym mieście Europejska Akademia Gier, ucząca umiejętności specyficznych dla zawodu twórcy gier wideo. Jej pierwszy etap to studia podyplomowe dla stu słuchaczy, podzielone na trzy niezależne moduły: projektowanie gier, programowanie gier i tworzenie assetów audiowizualnych. Będą one dostępne dla osób z licencjatem lub po trzech latach jednolitych studiów magisterskich, w zakresach wyszczególnionych dla każdego modułu. Plany na przyszłość to start dedykowanych tym kierunkom studiów licencjackich i magisterskich.

Moduł projektowanie gier obejmie m.in. kursy pisania scenariuszy, podstaw marketingu, projektowania interfejsu użytkownika, projektowania poziomów, podstaw socjologii i psychologii społecznej, estetyki i psychologii percepcji, grafiki konceptowej, reżyserii i montażu. Taki program ma gwarantować zdobycie podstawowych umiejętności potrzebnych w pracy na stanowisku głównego projektanta gry (game designera).

Programowanie gier jest z kolei oczywiście przeznaczone dla programistów i informatyków. Kursy na tym module dotyczyć będą m.in. projektowania silnika gry, programowania silnika graficznego, programowania na konsolach stacjonarnych, programowania na konsolach przenośnych i komórkach, programowania projektu uniwersalnego silnika gier, programowania sztucznej inteligencji czy programowania fizyki. Czy dzięki Centrum doczekamy się większej ilości polskich gier o jakości podobnej do Painkillera...

Ostatni moduł, czyli tworzenie assetów do gier, jest kierunkiem dla osób z duszą artysty - assety to materiały graficzne i dźwiękowe oraz muzyka i animacja niezbędne przy produkcji gier i tworzeniu animacji komputerowych. Przykładowe kursy: estetyka i psychologia percepcji, animacja komputerowa, motion capture, grafika 2D, grafika 3D, grafika konceptowa, post-processing, obróbka i tworzenie efektów dźwiękowych, reżyseria i montaż.

Opisane właśnie studia podyplomowe to tylko jeden element projektu - kolejnym jest Europejska Dolina Gier. Według obecnych planów, do końca 2009 roku w Krakowie ma powstać najnowocześniejsze w Europie studio motion capture, animacji i produkcji dźwiękowej, w tym z salami do postsynchronów i post-processingu dźwięku. Wiadomo już nawet, gdzie konkretnie - w wieży niedziałającego już obecnie generatora Van de Graaffa (elektrostatycznego generatora wysokiego napięcia) Instytu Fizyki UJ przy ulicy Reymonta. Zakłada się również stworzenie w przyszłości zaawansowanego, multiplatformowego silnika graficznego, który ma być wizytówką Europejskiego Centrum Gier.

GramTV przedstawia:

Nad całością przedsięwzięcia czuwa Krakowski Park Technologiczny, a pierwszymi uczestnikami są Uniwersytet Jagielloński, Akademia Górniczo-Hutnicza oraz około dwudziestu firm związanych z branżą. Tworzą one tak zwany "klaster", który skupia zarówno podmioty zajmujące się dystrybucją, jak i produkcją gier. Ma on charakter ponadregionalny i jest otwarty na kolejnych członków, którzy zechcą się przyłączyć - zarówno z naszego kraju, jak i z zagranicy. ... i Wiedźmina? Oby ;)

Projekt ma patronaty Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Kutury i Dziedzictwa Narodowego, a także wsparcie wielu polityków, takich jak Jarosław Gowin z PO i Jerzy Miller, wojewoda małopolski. Władze wymienionych wcześniej uczelni wyższych zadeklarowały, że ECG jest dla nich bardzo ważne i zrobią co w ich mocy, aby wszystko, co z tym związane ruszyło zgodnie z planem. Jeśli chodzi o finanse, to dużą część kosztów mają pokryć pieniądze z Unii Europejskiej, a poszukiwania sponsorów trwają.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o jednej ciekawej rzeczy - inicjatorem całego tego zamieszania z grami w roli głównej jest firma Nibris. Dokładnie tak - to małe krakowskie studio, w którym już od ponad roku powstaje m.in. Sadness na Wii (podane wczoraj informacje pochodziły właśnie z opisywanej konferencji prasowej). I jeśli do tej pory można było mieć jakieś wątpliwości, czy prace nad tym tytułem faktycznie trwają, tak teraz wypada uspokoić wszystkich zainteresowanych – tytuł reklamowany jest jako pierwszy flagowy projekt przedsięwzięcia.

Międzynarodowa prezentacja tej inicjatywy planowana jest na listopad. Wtedy właśnie - w dniach 5-7 tego miesiąca - odbędzie się tegoroczna edycja targów Game Connection. Miejsce - miasto Lyon we Francji. ECG tam będzie, z zamiarem pokazania się światu i zainteresowania projektem potencjalnych zagranicznych partnerów. Trzeba przyznać, że ambicji jego twórcom nie brakuje - Europejskie Centrum Gier ma uczynić z Polski developerską potęgę Europy Wschodniej. My, jako społeczność graczy, możemy tylko zagwarantować, że chętnych do kształcenia w tym kierunku nie zabraknie - co do tego nikt nie ma chyba żadnych wątpliwości ;)

Komentarze
94
Greyback
Gramowicz
02/08/2008 21:26

Czy ktoś mógłby mi powiedzieć jakie są wymagane studia na:Moduł projektowanie gier obejmie m.in. kursy pisania scenariuszy, podstaw marketingu, projektowania interfejsu użytkownika, projektowania poziomów, podstaw socjologii i psychologii społecznej, estetyki i psychologii percepcji, grafiki konceptowej, reżyserii i montażu. Taki program ma gwarantować zdobycie podstawowych umiejętności potrzebnych w pracy na stanowisku głównego projektanta gry (game designera).Pozdrawiam

m-kirpluk
Gramowicz
31/07/2008 20:53

A w stolicy nic takiego nie ma. Zaraz się wynajmę terrorystom :D

Pile
Gramowicz
31/07/2008 17:18

bartek1392 po to się uczy człowiek żeby się czegoś nauczyć a potem to wykorzystać.

Shini
Gramowicz
31/07/2008 11:34

Biedne Nibris, będą jeszcze częściej spotykać się z krytyką, bo słuchacze nie zapomną o Sadness XD

Stefan_Skellen
Gramowicz
31/07/2008 11:21

Zauważyliście, że każdy jeden tu komentujący mówi, że to spełnienie jego marzeń itd.? Jeśli każdy gracz pójdzie na te studia to będzie rekordowa liczba odrzuconych ;]. Poza tym praca w branży gier video to nie jest wcale prosta sprawa i trzeba wykazac się też pewnymi umiejętnościami, a nie tylko zamiłowaniem do gier. ;P

Pile
Gramowicz
30/07/2008 18:06

Super. Mam 15 lat i taka szkoła dla mnie to spełnienie marzeń. :] Zobaczymy jak to się rozwinie.

Cthulhu_X
Gramowicz
30/07/2008 17:29

Na te studia dostaniesz się po skończeniu swoich normalnych pięcioletnich i pewnie będą trwać tak ze 2-3 lata.

Tandrax
Gramowicz
30/07/2008 16:46

A te studia mają być normalne 5 letnie czy jakieś krótsze? Bo tak trochę długo 8 lat studiować:P

Tandrax
Gramowicz
30/07/2008 16:32

Ja na studia będę czekał jeszcze 2 lata więc będę miał czas się zorientować jak ten projekt wyjdzie. Od ok. 8 lat planuje zostać programistą nastawionym na tworzenie gier tylko nie wiedziałem jakie są szanse na spełnienie tych marzeń, a teraz widzę, że moje szanse wzrastają:D Na szczęście jestem inteligentny, więc może uda mi się dostać:P

Szarlej
Gramowicz
30/07/2008 15:40

No toście mnie zaskoczyli całkowicie. Brawo dla takiego pomysłu. W końcu Polska będzie jakimś znaczącym miejscem :)

Astmol
Gramowicz
30/07/2008 13:52

Bedzie chetnych od groma. Kazdy kto lubi grac w gry bedzie tam uderzal, podejrzewam, ze odsiew bedzie straszliwy :D

woroszyn
Gramowicz
30/07/2008 10:53

oj dobrze jest mieszkać w Krakowie :) za 2-3 lata bedę mógł aktywnie wspierać rozwój ECG :)

Tam1ek
Gramowicz
30/07/2008 10:05

I bardzo dobrze;) Jeżeli wszystko się uda to będzie wspaniale;D

Thompson
Gramowicz
28/07/2008 18:27

Idealnie, bo po studiach chcę się przenieść właśnie do Krakowa. ;)

Olazu
Gramowicz
28/07/2008 14:41

Nie no, pierwszy kwietnia to chyba nie dzisiaj? ;D Trochę mnie zatkało, ale kto wie... ?

Dexerus
Gramowicz
27/07/2008 20:52

Ja tam już studiuję ;)A czy się tam wybiorę? Brzmi obiecująco,jak wyjdzie,to się okażę. Jeśli będzie warto,to pewnie będzie ciężko,a jeśli będzie ciężko,to napewno spróbuję ;)

Cthulhu_X
Gramowicz
27/07/2008 20:30

W tym roku wybieram się na informatykę stosowaną na AGH. Po studiach pewnie pójdę na kierunek projektowanie gier w ramach tej inicjatywy :) I przynajmniej będę robił to co zawsze chciałem robić :DWiecha14-> Będziemy razem studiować! :D

Neysha
Gramowicz
27/07/2008 18:21

Świetnie. Teraz Ci, co marzyli o współtworzeniu gier, mogą się spełnić. Mam nadzieję, że Polacy stworzą dużo, dużo więcej gier pokroju Painkillera czy Wiedźmina, a nawet zrobią coś, co przewyższa te produkcje. Ciekawa jestem jak np. uda się They CD Projektowi :)

Gebells
Gramowicz
27/07/2008 18:18

fajnei fajnie ale to tylko dla wybitnych osób duże wymagania żeby tam się dostać...mi by pasowało coś a''la studia z kierunkami takimi jakie tu są uczenie się od podstaw programowania / grafiki itd itp etc

Astmol
Gramowicz
27/07/2008 17:04

Wchodze w to z miejsca, NARESZCIE!Bez kitu, to najlepsza wiadomosc z Polski od czasu bitwy pod Grunwaldem.

Aszynbeher
Gramowicz
27/07/2008 16:45

Nie wiem co z tego bedzie, ale w tym roku zaczynam studia w Kraku na AGH na kierunku Informatyka stosowana. :) Kto wie, czy poźniej nie zdarzy mi się tam zawitać . ..Inicjatywa jak najbardziej prawidłowa.. :)

lisek93
Gramowicz
27/07/2008 16:08

nie wierzę! :D( nie spodziewałam się tego. )projekt jak najbardziej ciekawy :)

poldo
Gramowicz
27/07/2008 15:46

Heh wlasnie zaczynam studiowac automatyke i robotyke, moj kuzym po tym kierunku umie bardzo dobrze programowac wiec ja mam nadzije ze tez bede umial i kto wie moze za kilka lat jak to centum wypali to sie tym zaintersuje :D

Seldon
Gramowicz
27/07/2008 13:47
Dnia 25.07.2008 o 23:28, Pawciu45 napisał:

Technikum informatyczne->Studia Informatyczne(jak się uda)-> podyplomowe projektowanie gier(jeśli to drugie się uda). Teraz nikt mi nie powie, że nie myślę o własnej przyszłości!!!!

Po prawdzie to lepiej startować z "porządne LO profil mat-inf" niż z technikum informatycznego, z prostego względu, że decydującym czynnikiem dostania się na informatykę i ukończenia jej jest jednak matma.Projekt bardzo ciekawy zobaczymy, jak to się rozwinie. Co prawda nie myślałem specjalnie nad podyplomowymi ale jeśli to będzie miało ręce i nogi to czemu nie ;)

Bagieta
Gramowicz
27/07/2008 12:02

Buahahahha nei wierze :D:D:D:D chociaz wczesniej juz na WP o tym czytałem, tylko tam bylo troche mniej materiału.

Trolowarzysz
Gramowicz
27/07/2008 02:51

jestem w szoku, dosłownie ! :D

ziptofaf
Gramowicz
27/07/2008 00:29

Hmmmm...news (i samo Centrum) podoba mi się tym bardziej, że w przyszłości zamierzam zająć się programowaniem gier ;) A tu taka niespodzianka w Polsce! Yeah!

Grzegorz_II
Gramowicz
26/07/2008 23:48

Według mnie tworzenie gier to bardzo dobra praca. Chociaż ciężka.

BartexooN
Gramowicz
26/07/2008 20:58

no no ciekawe ale czy bedzie codziennie otwerte czy raz w roku???

Mnil
Gramowicz
26/07/2008 17:54

to już szukam kawalerki w Krakowie:D

ligabb
Gramowicz
26/07/2008 15:57

teraz wszyscy będą chcieli iść na taki kierunek... ciekawe ile z tych osób miało styczność z programowaniem (choćby pascal) i zdaje sobie sprawę że tworzenie gier to cholernie ciężki kawałek chleba..

Reverter
Gramowicz
26/07/2008 14:50

Brzmi interesująco, aczkolwiek gdy przeczytałem frazę "wsparcie wielu polityków" to natychmiast przestałem czytać... niestety zobaczyłem to pierwsze nazwisko i partię, oczy nadal mnie bolą.Poza tym, to ciekawe co z tego projektu wyniknie na dłuższą metę. Trzeba obserwować.

nibris
Gramowicz
26/07/2008 13:44

Wykładowcy akademiccy będą odpowiedzialni za część teoretyczną. Studia na każdym z kierunków są przygotowywane w większości jako zajęcia praktyczne, które będą się odbywały w dedykowanych danym zagadnieniom obiektach. Zajęcia prowadzić będą w dużej mierze praktycy z zagranicy - bardzo prawdopodobne jest, że większość zajęć prowadzonych będzie wyłącznie po angielsku.Program studiów jest oparty głównie o wzorce BRANŻOWE. W pracach nad uczelnią uczestniczą specjaliści z różnych krajów.To nie będą studia teoretyczne - rekrutacja stawia na ludzi, którzy są już ukształtowani w poglądach o swojej przyszłej ścieżce kariery lub są praktykami. Na chwilę obecną Akademia ma już bardzo wiele zapytań z całego Świata - więc studenci będą z obsady międzynarodowej - choć oczywiście Polacy będą preferowani.

malaczek1
Gramowicz
26/07/2008 13:32

Pomysł bardzo dobry i oby się sprawdził.

Gregario
Gramowicz
26/07/2008 13:24

zobaczymy co z tego wyjdzie bo jak każdy wie Polacy to zdolny naród i potrafi wszystko zaprzepaścić

grk
Gramowicz
26/07/2008 13:10
Dnia 26.07.2008 o 11:03, jaceloth napisał:

ciekawe jak oni skompletują kadrę dydaktyczną. w polsce nie ma wielu ludzi, którzy znaliby sie na robieniu gier. ci co sie znają angażują się w rożne projekty i raczej są mocno zapracowani, stąd wątpię by mieli czas na dydaktykę. bo jeśli zajęcia będą prowadzić ludzie, którzy w życiu nie zrobili żadnej gry, to trochę śmieszne.

Ludzie z People Can Fly i CDP RED jako wykładowcy? Tomasz Bagiński nauczający grafiki 3D?... ;P

Kawosz-ski
Gramowicz
26/07/2008 12:50

Dnia 25.07.2008 o 21:54, Pershing92 napisał:

Ale jednej rzeczy do końca nie rozumiem. To jest tak, że po licencjacie idziesz dalej, zostajesz magistrem i dopieo do ECG czy ECG jest po licencjacie i tam kończy się studia magisterskie?

Po licencjacie musisz zdobyc dyplom magistra. Wówczas możesz ubiegać sie o przyjecie na studia podyplomowe

MateoKiszlo
Gramowicz
26/07/2008 12:48

Teraz prosiłbym o mniej gier w których się zabija/krzywdzi, a w końcu nie będę musiał ukrywać szczegółów swojego hobby przed osobami postronnymi.

Soter_Jealan
Gramowicz
26/07/2008 11:10

To może teraz będzie więcej chętnych do dołączenia się do naszego Krakowskiego Koła PTBG? :)

jaceloth
Gramowicz
26/07/2008 11:03

ciekawe jak oni skompletują kadrę dydaktyczną. w polsce nie ma wielu ludzi, którzy znaliby sie na robieniu gier. ci co sie znają angażują się w rożne projekty i raczej są mocno zapracowani, stąd wątpię by mieli czas na dydaktykę. bo jeśli zajęcia będą prowadzić ludzie, którzy w życiu nie zrobili żadnej gry, to trochę śmieszne.

Blind_Gunslinger
Gramowicz
26/07/2008 10:50

No to już chyba wiem gdzie będę studiował ^^

Karlik00
Gramowicz
26/07/2008 06:27

Jeeee wymarzone studia w moim mieście XD przeznaczenie :P

Burszurasek
Gramowicz
26/07/2008 00:15

Przestarzałe info. Pisali o tym wczoraj w Dz.P.

Jaro7788
Gramowicz
26/07/2008 00:01
Dnia 25.07.2008 o 23:28, Pawciu45 napisał:

Technikum informatyczne->Studia Informatyczne(jak się uda)-> podyplomowe projektowanie gier(jeśli to drugie się uda). Teraz nikt mi nie powie, że nie myślę o własnej przyszłości!!!! Inicjatywa genialna. Życzę jej jak najlepiej. Oby się udało. Ps. Ciekawe ilu jeszcze osobą czytających tego newsa przyszedł ten pomysł do głowy?

Hmm... ja jakoś nigdy nie myślałem o swojej przyszłości w kategoriach branży komputerowej. Mierzę w politykę. ;)

Rodzyn
Gramowicz
25/07/2008 23:53

Dobra sprawa, po prostu bomba. Hmmm genialny kierunek. Może powstanie takich więcej.

Pawciu45
Gramowicz
25/07/2008 23:28

Technikum informatyczne->Studia Informatyczne(jak się uda)-> podyplomowe projektowanie gier(jeśli to drugie się uda). Teraz nikt mi nie powie, że nie myślę o własnej przyszłości!!!!Inicjatywa genialna. Życzę jej jak najlepiej. Oby się udało.Ps. Ciekawe ilu jeszcze osobą czytających tego newsa przyszedł ten pomysł do głowy?

BigM
Gramowicz
25/07/2008 23:14

Bardzo miła informacja. Szkoda tylko, że na razie będą dostępne jedynie studia podyplomowe uczące trudnej sztuki tworzenia gier. Tak czy siak, jeśli tylko dostanę się za rok na informatykę na AGH lub UJ, z chęcią po skończeniu studiów jeszcze się trochę dokształcę.

grk
Gramowicz
25/07/2008 23:11
Dnia 25.07.2008 o 18:55, SadraX napisał:

jestem zdania, że wykład "jak coś zrobić" nie natchnie mnie do stworzenia scenariusza gry, której tytuł zapisywany będzie w podręcznikach historii. Do tego trzeba mieć wysmakowany, oryginalny pomysł, a nie szablony. Dla programistów i grafików - ok, fajna sprawa, ale moje ambicje są zupełnie inne... ;)

A tu się pozwolę nie zgodzić. Fabuła jako taka - tzn. ogólny zarys, w porządku - powinna być oryginalny, świeży itp. Ale napisanie składnego SCENARIUSZA do gry - to już zupełnie inna bajka. Jak to określił kiedyś ktoś z CDA (czyżby EGM?) - to zazwyczaj kilkaset zapisanych drobnym maczkiem stron maszynopisu. Wszystko musi być uporządkowane i przewidywać różne reakcje użytkowników. Napisanie takiego czegoś wymaga więc pewnego przeszkolenia, które mogłoby być zapewnione w ramach studiów na ECG.Co do samej inicjatywy - wiadomo, super sprawa, cud miód fistaszki, wychodzimy z cienia itd. Ale już w 2009 r.? Zdążą tak szybko?...

MKRaven
Gramowicz
25/07/2008 23:05

No i dobrze - mamy tylu zdolnych informatyków, to wreszcie zamiast administrować sieciami będą mogli pokazać tym cieniasom z zachodu jak się gry robi (Polski Blizzard?) :D .

master_matrox
Gramowicz
25/07/2008 22:45

Nie no, jestem pozytywnie zaskoczony!Widać kurcze, że w Polsce rynek gamingu idzie ostro do przodu. Co raz więcej różnych akcji, festiwali, wydawcy chętniej wydają Edycje Kolekcjonerskie - jest o wiele lepiej. Pomysł na stworzenie tego Europejskiego Centrum Gier jest według mnie strzałem w dziesiątkę. Wreszcie osoby, które będą chciały oddać się w przyszłości tworzeniu gier będą mogły iść na uczelnie, która konkretnie będzie ich uczyła w tej branży. Cóż, mi pozostało jeszcze 5 lat do studiów i jestem już potencjalnym rekrutem do tej uczelni! :)

Ranthar
Gramowicz
25/07/2008 21:56
Dnia 25.07.2008 o 17:41, Tokix napisał:

I w takiej Polsce ... - Obecność patriotów, nie pozwala mi rozwinąć do koca mojej myśli... Ma powstać Europejskie Centrum Gier ?! Taka wiad. nadawałaby się bardziej na prima aprilis... Zbyt piękne by mogło być prawdziwe...a jednak... Zobaczymy co z tego wyjdzie. Mam tylko nadzieje, że polskie zarządy nie będą do tego podchodzić, jak właśnie podchodzą do Euro 2012...

I to w Krakowie. Może zrobią koło mojego domu;)Najbardziej interesujące są chyba te studia podyplomowe. Z tego co wiem to informatyk po zwykłych studiach, nawet ukierunkowach na tworzenie aplikacji, prędzej napisałby kolejnego offisa niż przyzwoity silnik do gry. Teraz będzie można studiować owo "robienie gier" które tak rajcuje wszystkie dzieciaki;)

Pershing92
Gramowicz
25/07/2008 21:54

Cud, miód i orzeszki solone ;]Jak to się szczęśliwie składa, że we wrześniu zaczynam edukację w Technikum Informatycznym :DBędzie jakaś alternatywa w przyszłości :)Ale jednej rzeczy do końca nie rozumiem. To jest tak, że po licencjacie idziesz dalej, zostajesz magistrem i dopieo do ECG czy ECG jest po licencjacie i tam kończy się studia magisterskie?

Szafir4
Gramowicz
25/07/2008 21:40

Ehe. Ciekawe, czy skończy się tak, jak historia Polaków na Euro. Miało być jak nigdy, wyszło jak zawsze.Zobaczymy.

Jaro7788
Gramowicz
25/07/2008 21:27
Dnia 25.07.2008 o 21:24, Laska-z-Polski napisał:

Na początek darmowe kursy dla City Interactive u speców z CDP Red :P Tak bardziej na serio : Mam szczerą nadzieję, że usłyszymy jeszcze o tym w przyszłości ;)

City Interactive powinno się nauczyć jak robić dobre niebudżetówki. A CDPR - jak przestać wpatrywać się w sukces Wiedźmina i brać się za tą nową, "tajemniczą" produkcję. ;)

Jaro7788
Gramowicz
25/07/2008 21:24
Dnia 25.07.2008 o 18:04, flavee napisał:

Już nie mogę się doczekać momentu, w którym cały ten plan weźmie w łeb w dowolny sposób. Bardzo na to liczę...

Wiesz co, ja też się nie mogę doczekać. Upadek tej inicjatywy na pewno bardzo podniesie prestiż Polski na światowym rynku gier.Euro 2012 też chcesz, żeby nam odebrali? Chcesz, żeby rosły ceny benzyny? Czujesz się dzięki temu lepiej? Jeśli tak, to udaj się do lekarza pierwszego kontaktu albo zażyj Brain Freshener - tylko przed użyciem przeczytaj ulotkę dołączoną do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Falcon
Gramowicz
25/07/2008 21:24

Na początek darmowe kursy dla City Interactive u speców z CDP Red :PTak bardziej na serio : Mam szczerą nadzieję, że usłyszymy jeszcze o tym w przyszłości ;)

PrzeSmek
Gramowicz
25/07/2008 21:22

Coś pieknego... poprostu poezja. Naprawdę świetny pomysł! No i może w przyszłości mogłbym zostać studentem jednego z wyżej wymienionych kierunków:) Oby się spełniło!BRAWO!!!

Generalis_Calisius
Gramowicz
25/07/2008 21:00

No wspaniały pomysł :). Hmm... może kiedyś skończy się takie studia :).

Ichibanboshi-kun
Gramowicz
25/07/2008 20:58
Dnia 25.07.2008 o 18:45, MisioKGB napisał:

> ożesz kur....a ja poszłem do technikum mechanicznego jeden rok zleciał a tu coś takiego > i jak tu nie powiedziec że życie nie jest ku..wskie a tak poszedłbym na informatyczne > i później do EGC kur...kur...kur...!!!!! z tym "poszłem" to by cię napewno na informatyczne nie przyjęli ^^

HAHAHAHA, dobrze mówisz(nie cierpię kalania naszego języka)

Rogogonik
Gramowicz
25/07/2008 20:11

super pomysł, moze bedizemy robić gry na sklae Mass Effect''a czy Crysis''a, ale pamiętajmy, że żyjemy w Polsce- a w tym kraju niewiele sie udaje, więc nie wiadomo czy uczelnia powstaniebądźmy dobrej myśli i załózmy że akademia powstanie i odniesie sukces ;)

JJ1417
Gramowicz
25/07/2008 20:11

W końcu polak będzie się kojarzył z czymś lepszym niż ..... (Tu każdy może dodać własną refleksję).

Monotic
Gramowicz
25/07/2008 20:10

Istnieje cos takiego w ogole jak trzy latach jednolitych studiów magisterskich? Myslalem ze jest 5 zawsze.

Krastor
Gramowicz
25/07/2008 19:48

nice , chcialbym sie uczyc w takiej szkole

Renor_Mirshann
Gramowicz
25/07/2008 19:34
Dnia 25.07.2008 o 19:20, Azuredragon napisał:

Piękna rzecz, tyle, że z newsa wynika, że to centrum dopiero powstanie, a nagłówek wiadomości sugeruje, że Centrum już zostało postawione. :P

Tak ogólnie to nikt nic nie będzie stawiał (przynajmniej według obecnych planow) a ECG to tylko nazwa całej inicjatywy, której start wczoraj oficjalnie ogłoszono (chociaż studia ruszają w lutym, fakt). No i może słowo "powstało" nie pasuje w 100%, ale "rozpoczęło działalność" nie brzmi już tak dobrze, a jak ktoś przecież przeczyta newsa to dowie się dokładnie, o co chodzi ;)

przetalent
Gramowicz
25/07/2008 19:30

imponujące... mam nadzieje ze to wszystko wypali i będzie gdzie sie uczyć ^^

Daviochlebak
Gramowicz
25/07/2008 19:25

No nareszcie przyszli, polscy twórcy gier mają jakieś wsparcie :) No i jak Sadrax wyżej mówi: Tuning PGA by się przydał i jesteśmy w raju :)

Cybertrash
Gramowicz
25/07/2008 19:25

Ciekawa inicjatywa. Takich szkół na świecie jest raptem kilka, także obecność podobnej placówki właśnie w Polsce, to powód do dumy :]@hans oloJak już się czepiamy pisowni, to pisze się "po prostu" ;p No ale fakt, nazwa ważniejsza...tyle, że facet naprawdę nazywał się Van de Graaff -> Robert Jemison Van de Graaff (Sprawdzane w książce, a nie na Wikipedii). Autor napisał poprawnie nazwę jego wynalazku, za to Ty zjadłeś "a" :>

Lycz
Gramowicz
25/07/2008 19:20

Piękna rzecz, tyle, że z newsa wynika, że to centrum dopiero powstanie, a nagłówek wiadomości sugeruje, że Centrum już zostało postawione. :P

Moras1990
Gramowicz
25/07/2008 19:19

Awesome :o. Takie coś będzie idealnym miejsce dla ludzi, którzy pragną tworzyć gry, ale mają zbyt małe doświadczenie. Może w końcu Polska wybije się z dna i pokaże, że u nas też mogą powstawać porządne gry. Ja trzymam kciuki :)

Sephirath
Gramowicz
25/07/2008 19:18

2 lata LO, 3 lata licencjatu i 2 lata magisterki... Nie wiem czy będzie mi się chciało tak od razu dalej się kształcić :P

Paladzior
Gramowicz
25/07/2008 19:16

bardzo ciekawe. Jestem mile zaskoczony że w Polsce takie cos szybko powstanie. Ciekawe czemu centrum powstał w Krakowie? Mysle ze to dobrze ze nas rynek gier sie rozwija. W ciągu kilka lat mozemy chyba sie spodziewac hitów na miare Wiedźmina.Oby:)

hammerfall87
Gramowicz
25/07/2008 19:15

Tak ale jest warunek skończyć te 3 lata studiów

Jarden
Gramowicz
25/07/2008 19:06

No,no ładnie, kto by pomyślał że w moim mieście powstanie coś takiego (bardziej stawiałbym na Wawe):)A tak na serio to fajnie że w końcu w polsce się coś ruszyło bo kierunki "growe" za granicą (z tego co wiem to głównie USA) nie są nowością.Mam nadzieję że projekt się powiedzie i polska zacznie się bardziej liczyć jako dostarczyciel elektronicznej rozrywki oraz jedeno z największych i najlepszych miejsc na tworzenie Motion Capture (kto wie, może za parę lat będę u nas robili mo-cap do porządnych gier):)

Lowrider6
Gramowicz
25/07/2008 18:56

oj przestań sie czepiaćposzedłem teraz pasuje :)

SadraX
Gramowicz
25/07/2008 18:55

I mogliby zrobić duży (ogromny?) tuning PGA. Wtedy mielibyśmy Europejskie Centrum Gier i największe targi gier w Europie jednocześnie. Cudo, ale z ECG i tak raczej nie skorzystam, jako że jestem zdania, że wykład "jak coś zrobić" nie natchnie mnie do stworzenia scenariusza gry, której tytuł zapisywany będzie w podręcznikach historii. Do tego trzeba mieć wysmakowany, oryginalny pomysł, a nie szablony. Dla programistów i grafików - ok, fajna sprawa, ale moje ambicje są zupełnie inne... ;)

hans_olo
Gramowicz
25/07/2008 18:55

Gdybym był młodszy to nie wahałbym się. Może w końcu nauczyliby mnie programować, bo to co nas uczyli na polibudzie to jest śmiech na sali (wiem, trzeba samemu, ale ja muszę mieć motywację :), podczas gdy oni od nas nic nie wymagają :( ). Z drugiej strony zawsze miałem smykałkę do pisania. Scenariusze zamiast programowania to też dobry pomysł. No poprostu zazdroszczę przyszłym studentom takich możliwości. Ale co by nie gadać za dużo i sie nie żalić - programowanie robotów przemysłowych też jest fajne :).BTW - pisze sie Van der Graffa

MisioKGB
Gramowicz
25/07/2008 18:45
Dnia 25.07.2008 o 18:28, Steel Dogg napisał:

ożesz kur....a ja poszłem do technikum mechanicznego jeden rok zleciał a tu coś takiego i jak tu nie powiedziec że życie nie jest ku..wskie a tak poszedłbym na informatyczne i później do EGC kur...kur...kur...!!!!!

z tym "poszłem" to by cię napewno na informatyczne nie przyjęli ^^

NeMo-PL
Gramowicz
25/07/2008 18:43

Pomysł niezły ale po tym będzie bardzo trudno prace znaleźć... bo jak wiadomo w Polsce wszystko po znajomości...

SoriusH
Gramowicz
25/07/2008 18:41

Ważne żeby to się udało. Według mnie jest to bardziej pewne niż to, że zdążymy z EURO.

Piter_Fersin
Gramowicz
25/07/2008 18:37

Nie panikuj i po technikum mechnicznym mozesz isc na studia licencjackie zwiazane z informatyka a potem na ECG czytaj dokładnie to sa kierunki podyplomowe pozatym wszytko to jeszcze w powijakach :D ale trzeba temu kibicowac i miec nadzieje ze bedzie dobrze

SoriusH
Gramowicz
25/07/2008 18:34

Ciekawa inicjatywa. Aktualnie jestem w wieku gdzie zastanawiam się nad szkołą średnią, ale kierunek mam jeden - informatyka. Kto wie, może się tam wybiorę.

Yogurt
Gramowicz
25/07/2008 18:33

Jestem wniebowzięty, ale coś mi się wydaje, że będzie z tego coś mniejszego... Ale na szczęście jeszcze daleko mi do studiów ;P

Lowrider6
Gramowicz
25/07/2008 18:28

ożesz kur....a ja poszłem do technikum mechanicznego jeden rok zleciał a tu coś takiego i jak tu nie powiedziec że życie nie jest ku..wskie a tak poszedłbym na informatyczne i później do EGC kur...kur...kur...!!!!!

Gol_Galad
Gramowicz
25/07/2008 18:24
Dnia 25.07.2008 o 18:20, 123Eddy123 napisał:

Jeszcze niech pomyślą nad czymś w stylu E3 (w starej formie) lub GC w Polsce ;)

Oho... To już byłoby cudnie...Polska byłaby w końcu jeszcze lepiej postrzegana w światku gier... ;>

edmund_dymski
Gramowicz
25/07/2008 18:20

Jeszcze niech pomyślą nad czymś w stylu E3 (w starej formie) lub GC w Polsce ;)

nurie_fea
Gramowicz
25/07/2008 18:04

Już nie mogę się doczekać momentu, w którym cały ten plan weźmie w łeb w dowolny sposób. Bardzo na to liczę...

Revereth
Gramowicz
25/07/2008 17:53

Robi sie coraz ciekawiej,pierw EURO 2012,które i tak nie wyjdzie,a teraz to,mam nadzieje,że wszystko sie uda i naprawde będzie to najnowocześniejsze miejsce od gier w Europie

ww3pl
Gramowicz
25/07/2008 17:49

Ostatnio akurat interesuję się modelowaniem (a w przyszłości chciałbym liznąć też animację), więc dla mnie takie coś jak najbardziej :)

Luk_Der_Ritter
Gramowicz
25/07/2008 17:46

O_o Niewiarygodne... coś takiego na naszym podwórku.. Zdaje się że jesteśmy świadkami wiekopomnej chwili, kiedy to Polska z brzydkiego kaczątka przerodzi się w rodowego łabędzia rynku gier :)

nazgul47
Gramowicz
25/07/2008 17:44

Jak to dobrze, że mam rodzinę w Krakowie, nie trzeba będzie stancji opłacać. Jak dla mnie bomba :DNiesamowite zaskoczenie, że w kraju gdzie na rynku gier dzieje się mało (nie licząc ostatnio wydanego Wiedźmina). Miejmy nadzieję, że nie podejdzie się do tego jak do budowy stadionów :P

SimpleGamer
Gramowicz
25/07/2008 17:41

I w takiej Polsce ... - Obecność patriotów, nie pozwala mi rozwinąć do koca mojej myśli...Ma powstać Europejskie Centrum Gier ?!Taka wiad. nadawałaby się bardziej na prima aprilis...Zbyt piękne by mogło być prawdziwe...a jednak...Zobaczymy co z tego wyjdzie.Mam tylko nadzieje, że polskie zarządy nie będą do tego podchodzić, jak właśnie podchodzą do Euro 2012...

EmoDarius
Gramowicz
25/07/2008 17:34

Dla mnie mega bomba z wisienką :D

Daronk
Gramowicz
25/07/2008 17:28

A miasteczko innowacyjności w Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu (plany) jakoś przeszły bez echa :)

Tom_pl
Gramowicz
25/07/2008 17:25

Super że w Polsce takie centrum powstaje.