W jaki sposób VPN może poprawić jakość grania? Korzyści na przykładzie CoD: Warzone i Modern Warfare 2

Tekst sponsorowany
2023/08/08 14:00
2
0

Większość użytkowników sieci VPN przekonuje się do tej technologii głównie ze względu na zwiększoną prywatność w internecie. To oczywiście doskonały powód, by zacząć korzystać z VPN-u, ale usługa oferuje wiele innych korzyści. Również graczom. Sprawdziliśmy zatem, w jaki sposób łączenie się z siecią poprzez VPN może pomóc fanom serii Call of Duty.

Warzone (2020) i Modern Warfare 2 (2022) to dwa popularne tytuły będące częścią kultowej już serii „strzelanek” Call of Duty, które zdołały przyciągnąć miliony graczy z całego świata. To, co łączy obie pozycje (poza tym, że należą do jednej franczyzy), to tryb multiplayer. Fani obu tytułów mogą rywalizować nie tylko z przeciwnikami sterowanymi przez AI, ale też z innymi graczami.

Problem w tym, że nawet według największych fanów serii CoD, tryb multiplayer w Warzone i Modern Warfare 2 jest bardziej frustrujący niż ekscytujący, a to za sprawą sposobu dobierania rywali.

W jaki sposób VPN może poprawić jakość grania? Korzyści na przykładzie CoD: Warzone i Modern Warfare 2

Gracze narzekają na zbyt wysoki poziom trudności w WZ i MF2

Sposób dobierania przeciwników w trybie wieloosobowym Warzone i Modern Warfare 2 zdaniem wielu pozostawia wiele do życzenia. Tytuły wykorzystują system SBMM (skill-based matchmaking). W tym systemie rywalizujący gracze są kojarzeni ze sobą na podstawie umiejętności wyliczonych dzięki poprzednio rozegranym meczom.

W teorii brzmi to dobrze: bardziej zaawansowany miłośnik serii, który spędził wiele godzin w grze i ma na koncie setki pokonanych przeciwników, trafia na serwer z graczami podobnymi sobie. Dzięki temu gra zachowuje wzrastający poziom trudności i czynnik zaciętej rywalizacji.

W praktyce sprawa nieco się jednak komplikuje. Doświadczeni gracze Warzone i Modern Warfare 2 narzekają, że poziom trudności na serwerach, do których są przydzielani, jest po prostu zbyt wysoki. Ponieważ ich umiejętności są zaawansowane, dołączają do gry z równymi sobie, a to tworzy rywalizację tak zaciętą, że aż zniechęcającą do dalszej rozgrywki.

Innymi słowy: dla graczy z dłuższym stażem tryby wieloosobowe są frustrujące, a nie relaksujące. Wielu twierdzi, że chętnie skorzystałoby z opcji rozgrywania nieformalnych meczów w bardziej zróżnicowanych lobby po prostu dla zabawy, ale gry takowych nie oferują.

Nawet nierankowane lobby wykorzystują SBMM. Dochodzi więc do sytuacji, w których doświadczeni gracze narzekają, że nie mogą grać ze swoimi mniej zaawansowanymi przyjaciółmi i bliskimi – ci trafiają bowiem na serwery o zawyżonym poziomie trudności, gdzie gra staje się dla nich po prostu frustrująca i nieprzyjemna.

System SBMM jest wykorzystywany w wielu popularnych grach (m.in. Fortnite i Valorant). To dobre rozwiązanie szczególnie dla nowych graczy, którzy dopiero uczą się mechanik: mają oni szansę cieszyć się rozgrywką z innymi początkującymi. Przy braku SBMM byliby najpewniej od razu miażdżeni przez rywali z setkami godzin w grze na koncie. Jednak w przypadku CoD śruba została dokręcona zbyt mocno.

Jak VPN może pomóc z zawyżonym poziomem trudności?

System SBMM w Warzone i Modern Warfare 2 oblicza umiejętności graczy na podstawie wcześniej rozegranych meczów, ale lokalizacja także ma znaczenie. W jednym lobby często można znaleźć przeciwników niekoniecznie z tych samych krajów, ale z podobnych regionów geograficznych.

Jaki ma to związek z VPN-ami? Ano taki, że serwer VPN umieszczony w odległym kraju jest w stanie zamaskować rzeczywistą lokalizację gracza i zmienić ją na inną. W praktyce znaczy to, że nawet grając w Polsce, dzięki sieci VPN można spróbować trafić do jednego lobby wraz z Amerykanami albo Koreańczykami.

Teraz NordVPN z dużym rabatem + 3 m-ce ekstra. Skorzystaj!

VPN oczywiście nie zmienia działania systemu SBMM i wyliczania poziomu gracza na podstawie jego przeszłych dokonań. Może jednak pomóc w sytuacji, gdy gra staje się frustrująca. Lobby nie może być bowiem puste. Jeśli brakuje rywali o podobnych umiejętnościach, gra dobierze brakujących uczestników losowo albo nawet zastąpi ich botami.

A rywali brakuje często – przede wszystkim w nocy i wczesnym rankiem. To więc dobry czas, by rozegrać kilka nieformalnych meczów i nacieszyć się grą bez martwienia się o przeciwników, z którymi nie sposób wygrać. Tylko że granie po nocach nie jest zbyt zdrową strategią i na pewno nie wpływa korzystnie na życie osobiste i zawodowe.

I tu właśnie z pomocą przychodzi VPN – dzięki niemu można ustawić swoją lokalizację w taki sposób, by wirtualnie „znaleźć się” tam, gdzie akurat panuje ciemna noc. Strategia ta jest często wykorzystywana przez fanów Warzone oraz Modern Warfare 2 i trudno się im dziwić – gry te po prostu nie oferują losowo dobieranych lobby, a nikt nie lubi przegrywać raz po raz.

Jak VPN może pomóc z zawyżonym poziomem trudności?, W jaki sposób VPN może poprawić jakość grania? Korzyści na przykładzie CoD: Warzone i Modern Warfare 2

GramTV przedstawia:

Jaki VPN do WZ i MF2 wybrać?

Skoro wiadomo już, że sieć VPN może pomóc wtedy, gdy gra wymaga od graczy ciągłego przeskakiwania samych siebie, warto zadać sobie pytanie: jaką usługę wybrać? W końcu na rynku jest ich mnóstwo.

Najbardziej kuszą oferty darmowych i bardzo tanich VPN-ów, ale czy są one odpowiednie dla graczy? W przypadku takich tytułów jak Warzone i Modern Warfare 2 liczy się:

  • przepustowość i prędkość łącza VPN,
  • limit pobieranych danych, a najlepiej jego brak,
  • liczba i rozlokowanie serwerów VPN,
  • możliwość zainstalowania VPN-u na routerze (konsole raczej nie oferują wsparcia dla zewnętrznych aplikacji, dlatego trzeba szukać okrężnych rozwiązań).

Darmowe i podejrzanie tanie sieci VPN rzadko zapewniają to, co potrzebne do jakościowej i ekscytującej rozgrywki. Wiele z nich posiada limity prędkości powodujące lagi i kompletnie uniemożliwiające uczestniczenie w meczach. Limity danych także nie wchodzą w grę: 500 MB albo 1 GB do wykorzystania to zdecydowanie za mało w przypadku rozgrywki online.

Duża liczba i korzystne rozmieszczenie serwerów VPN również wpływa na jakość rozgrywki, bo gdy jeden serwer jest aktualnie oblegany, gracz powinien mieć możliwość zmienienia go na inny. Darmowe usługi zazwyczaj nie dysponują rozległymi sieciami, a to sprawia, że do wyboru jest mało lokalizacji, które dodatkowo zostają bardzo szybko przeciążone.

Do tego wszystkiego należy dodać fakt, że darmowe VPN-y po prostu nie są bezpieczne. Wiele z nich funkcjonuje na zasadzie: „gdy usługa jest darmowa, to klient jest produktem”. Dane przechodzące przez serwery nie są objęte taką ochroną, jak w przypadku renomowanych marek, które robią wszystko, by zapewnić klientom prywatność. Darmowe VPN-y też muszą na siebie zarabiać, a jeśli nie pobierają opłat od klientów – mogą po prostu handlować ich danymi.

Co zatem wybrać? Płatny, ale przede wszystkim bezpieczny i jakościowy VPN nieobarczony limitami, taki jak np.NordVPN. Nord kładzie duży nacisk na prywatność klientów i nie sprzedaje ich danych nikomu, a do tego jest polecany graczom: nie nakłada limitów na pobierane dane, dysponuje serwerami w 60 krajach i korzysta z autorskiego protokołu NordLynx opartego na WireGuardzie, który jest uznawany za jeden z najszybszych na rynku. A prędkość jest ważna w grach online, w których o zwycięstwie czasem decydują milisekundy.

NordVPN w pakiecie dołącza również autorską usługę Threat Protection zapewniającą dodatkową ochronę przed złośliwym oprogramowaniem i śledzącymi skryptami, a także funkcję Meshet, umożliwiającą m.in. tworzenie własnych bezpiecznych, wirtualnych sieci LAN idealnych do grania z przyjaciółmi.

Jak jeszcze VPN może pomóc graczom?

Poza tym, że VPN umożliwia zmianę lokalizacji, co może przełożyć się na większą frajdę z rozgrywki w Warzone czy Modern Warfare 2, to oferuje też inne korzyści. Przede wszystkim zwiększa bezpieczeństwo poprzez dodatkowe szyfrowanie danych. Takie zaszyfrowane pakiety nie dostaną się w niepowołane ręce. To istotne nie tylko w gamingu, ale przede wszystkim w codziennym życiu, w którym przecież przesyłamy masę poufnych informacji przez internet.

Połączenie przez VPN sprawia też, że dostawca usług internetowych nie może podejrzeć, na co zużywana jest przepustowość łącza. Wspominamy o tym dlatego, że niektórzy dostawcy nakładają limity na klientów, by ograniczyć ruch sieciowy generowany przez gry online i inne „zasobożerne” usługi (np. streamowanie wideo). Wykorzystanie VPN niweluje ten problem.

Kup NordVPN z dużym rabatem. Teraz dostajesz 3 miesiące ekstra!

Choć seria Call of Duty ma rzesze fanów na całym świecie, to nawet oni twierdzą, że twórcy nieco przesadzili z trudnością i czynnikiem rywalizacji w grach Warzone i Modern Warfare 2. Cóż, miejmy nadzieję, że posłuchają opinii graczy i przywrócą możliwość rozgrywania meczów z losowo dobieranymi przeciwnikami, tak jak w poprzednich odsłonach serii. Na razie pozostaje jednak szukać innych rozwiązań.

Komentarze
2
Days
Gość
08/08/2023 19:29

Ja tam bardzo lubię kiedy mając 50lvl zabija mnie chlop co ma 750lvl. Idealny balans rozgrywki.

Niakadan
Gramowicz
08/08/2023 18:16

Nie róbcie jak Izak ktory gra cały czas na VPN na egpiskich serwerach