Sequel idealny, czyli najlepsze kontynuacje ostatnich lat - ranking TOP 10

Mateusz Mucharzewski
2022/08/06 12:00
3
2

Zrobić dobrą grę to spora sztuka, ale przygotować jeszcze lepszą kontynuację to ogromne wyzwanie. Tym studiom to się udało.

Branża gier nie lubi nowych marek i większość swojej uwagi przenosi na kontynuacje. Czasami jednak trafi się jakieś nowe, ekscytujące IP. Później pojawia się jednak jeszcze większe wyzwanie - stworzyć genialną kontynuację. To już nie każdemu się udaje. Taki BioShock zachwycił, ale w drugiej odsłonie nie powtórzył sukcesu. Ona nie była oczywiście zła. To bardzo kompetentna gra, ale nie udało się osiągnąć takiego poziomu ekscytacji jak w oryginale z 2007 roku.

Są jednak tacy, którym udało się wyprodukować świetny sequel. O nich będzie ten tekst. Zanim przejdziemy do konkretów kilka słów wyjaśnienia. Przede wszystkim patrzymy na ostatnie lata, a konkretnie trzy ostatnie generacje. Wcześniej też było kilka świetnych sequeli, ale nie wszystko zmieści się w jednym tekście. Wybierając gry do rankingu szukałem też tych produkcji, które nie tylko powtórzyły sukces pierwszych odsłon, ale i wyniosły go na wyższy poziom oraz naprawiły największe błędy.

Mass Effect 2

Zestawienie zaczynamy od space opery BioWare. Pierwsza część z 2007 roku zachwyciła ciekawą historią i bogatym uniwersum. Po kontynuacji oczekiwano więc bardzo dużo, zwłaszcza po pierwszym teaserze, który zapowiadał śmierć Sheparda. BioWare finalnie udało się niemalże wszystko. Mass Effect 2 nadal zachwycał historią i bohaterami, ale poprawił też największe bolączki pierwszej odsłony jak słynne ładowanie w windzie czy piekielnie nudne zadania dodatkowe na różnych planetach. Znaczących ulepszeń doczekał się też system walki oraz grafika. Wisienką na torcie była świetna misja samobójcza, która kończyła grę. Trudno było się do czegokolwiek przyczepić.

Borderlands 2

Pierwsze Borderlands było nie tylko wielkim sukcesem, ale również ogromną niespodzianką. Po grze nie oczekiwano zbyt wiele i nagle okazała się ona klasykiem looter shooterów. Gearbox musiał więc w kontynuacji wysoko podnieść poprzeczkę. Ta powstała w myśl zasady “więcej i lepiej”. Deweloper potrafił też zachować proporcje, dzięki czemu wielu graczy długo nie mogło oderwać się od Borderlands 2. Tego nie udało się osiągnąć w trzeciej odsłonie, która mimo że dobra, zaskakująco szybko poszła w odstawkę. To dobrze pokazuje jak udany był sequel, który później doczekał się też kilku popularnych dodatków DLC, które skutecznie wydłużyły cykl życia gry.

GramTV przedstawia:

Komentarze
3
Headbangerr
Gramowicz
07/08/2022 09:42

Uncharted 2 jest wg mnie po dziś dzień najlepszą z przygód Nathana.

RDR2 - w pełni się zgadzam.

Mass Effect 2 - NIE. Jest świetną grą, ma genialne momenty, jednak - jako całość - ma wg mnie kiepską konstrukcję ( -naście razy pozyskaj towarzysza, po czym -naście razy zdobądź lojalność towarzysza). Pierwszy ME jest wg mnie w dalszym ciągu najlepszą grą z serii. Wszystko owiane tajemnicą, historia postępuje płynnie, zwarty skład załogi bez niepotrzebnych "statystów", jak Zaeed, Kasumi, Samara czy Jacob.

MisticGohan_MODED
Gramowicz
07/08/2022 01:55

Arkham City i Portal 2 najlepsze :]

Lucek
Gramowicz
06/08/2022 23:21

Mass Effect 2 coś  poprawił i coś zepsuł. Bilans wcale nie jest taki oczywisty. Owszem że walka jest nieco lepsza. Ale "piekielnie nudne zadania na planetach"  zastąpiono jeszcze bardziej nudnym skanowaniem w poszukiwaniu surowców niezbędnych do ulepszeń. Ładowanie w windzie teoretycznie zniknęło, ale w praktyce inaczej wygląda ekran ładowania nowej lokacji. Beznadziejnie głupi system paragon-renegat obecny w całej serii.

O reszcie gier się nie wypowiem bo nie grałem.
Trwa Wczytywanie