Oddaj swój głos w plebiscycie GRAM AWARDS 2022

Popularne gry, które powstały… przez przypadek - ranking TOP 10

Mateusz Mucharzewski
2022/10/15 12:00

Nie każdy sukces jest skrupulatnie zaplanowany. Czasami hity powstają przez przypadek. To się nazywa fart.

Tworzenie gier, jak każdy proces twórczy, pełne jest zmian koncepcji i eksperymentów. Czasami powstają z tego bardzo nieoczywiste rzeczy. Dzisiejszy ranking będzie więc poświęcony najciekawszym grom powstałych przez przypadek. Czasami celem było przygotowanie innej gry, innym razem jest to efekt jakiegoś błędu w produkcji. Sytuacje bywają różne.

Przypadek to przypadek, ale jednak spróbowałem uszeregować te historie od najmniej do najbardziej ciekawej. Wybór nie był lekki, a więc koniecznie podzielcie się swoimi przemyśleniami w komentarzach. Może Wy znacie inne gry, które również są efektem przypadku?

10. Minecraft

Zestawienie zaczynamy od Minecrafta, którego sama popularność wydaje się wielkim szczęściem, a przynajmniej niezwykle korzystnym i rzadko spotykanym układem gwiazd. Po odejściu z ciepłej posadki w King Marku “Notch” Persson zaczął tworzyć własne, małe gry niezależne. Początkowo planował klona Dwarf Fortress. Kiedy jednak trafił na Infiniminer, nagle otrzymał ogromną porcję inspiracji. O ile pierwsza gra jest jeszcze w miarę rozpoznawalna, druga to kompletna nisza. Ich połączenie (wydobywanie surowców i budowanie własnych konstrukcji) zaowocowało przełomowym pomysłem. Pierwsze tech demo pojawiło się jeszcze w 2009 roku i z miejsca zaczęło zdobywać popularność. Może nie był to wielki przypadek, ale na pewno ogromne szczęście.

10. Minecraft, Popularne gry, które powstały… przez przypadek - ranking TOP 10

9. GTA

Wielu dobrze zna tę historię, ale młodsi gracze pewnie nie wiedzą, że GTA początkowo nazywało się Race n' Chase. Zamiast “symulatora” gangstera mieliśmy otrzymać grę o ulicznych wyścigach z udziałem policji. W kodzie pojawił się jednak błąd, który spowodował zaskakująco dużą agresję stróżów prawa. Nie tylko zaskoczyło to twórców, ale i zainspirowało do stworzenia czegoś zupełnie innego. Przypadek zadecydował więc o tym, że DMA Design stworzyło jedną z najważniejszych marek w świecie gier wideo. Oczywiście na szczyt popularności wyciągnął ją kilka lat później Leslie Benzies. Wspominam legendarnego szefa studia Rockstar North głównie dlatego, że w tym rankingu jeszcze do niego wrócimy.

9. GTA, Popularne gry, które powstały… przez przypadek - ranking TOP 10

8. Metal Gear

Powstanie serii Metal Gear nie jest dziełem przypadku, ale to czym ona jest już zdecydowanie tak. Początkowo miała to być gra akcji, ale na drodze do realizacji celu stanął komputer MSX-2. 8-bitowa maszyna była zbyt słaba, aby wyświetlić na ekranie wystarczającą liczbę pocisków. Szukając rozwiązania młody Hideo Kojima zdecydował, aby zamienić Metal Gear w skradankę, która będzie wymagać znacznie mniej mocy. W efekcie do dzisiaj seria reprezentuje ten gatunek, stając się po drodze jego ikoną. Co ciekawe MSX to sprzęt związany z Microsoftem. Mimo że MGS mocno kojarzy się z platformami Sony, swoje początki miał u amerykańskiej konkurencji.

8. Metal Gear, Popularne gry, które powstały… przez przypadek - ranking TOP 10

GramTV przedstawia:

Komentarze
2
dariuszp
Gramowicz
17/10/2022 15:08

Od czego by tu zacząć... Bo ta lista nie ma sensu.

Minecraft nie powstał przez przypadek. Notch miał pomysł na grę na podstawie tego co już widział i tyle. Tak rodzą się wszystkie pomysły.

GTA Online również nie jest dziełem przypadku. Biały kołnierzyk zażądał by powstał multiplayer do GTA 5 i powstał multiplayer GTA 5.

DOTA również nie powstała przez przypadek. Ktoś zrobił moda i mod zyskał na popularności bo w żadnym momencie nie było to dziełem przypadku.

Devil May Cry również nie było dziełem przypadku. Ktoś chciał grę z potworami jak RE ale z większym naciskiem na akcje. Co za to było dziełem przypadku w DMC to żonglowanie przeciwnikami. Jak implementowali walkę to pojawił się bug gdzie jak uderzyliśmy przeciwnika który spadał na ziemię to jego upadek był przerywany i kolejny atak znowu go podbijał. Mechanika tak się spodobała ludziom którzy testowali grę że dodali combo i rating żeby zobaczyć kto osiągnie najlepszy wnik.

 Counter-Strike również nie był dziełem przypadku. Ot ktoś zrobił moda.

Też nie widzę żadnego przypadku jeżeli chodzi o Demon's Souls.

MisticGohan_MODED
Gramowicz
15/10/2022 14:36

Można jeszcze wymienić np. Team Fortress.