Najlepsze planszówki 2021 roku: TOP10

Patryk Purczyński
2022/01/11 12:10
2
0

Oto najlepsi z najlepszych. Sprawdźcie, które gry bez prądu zostały najwyżej ocenione przez międzynarodową społeczność planszówkowiczów!

Przyjęta metoda: przy ustalaniu rankingu pod uwagę brana była średnia ocen uzyskanych w portalu Boardgamegeek według stanu na 30.12.2021 r. Przy równej ocenie decydowała pozycja w rankingu. Za dolny próg przyjęto co najmniej 300 otrzymanych głosów. Pod uwagę brane były wyłącznie gry, które swoją oficjalną premierę w Polsce miały w 2021 roku. Znajdą się tu zatem gry wydane na świecie przed 2021 rokiem, nie będzie za to planszówek, które światową premierę miały w tym roku, ale nie zostały jeszcze oficjalnie wydane w Polsce.

10. Aeon’s End Legacy - 8,16

10. Aeon’s End Legacy - 8,16, Najlepsze planszówki 2021 roku: TOP10

Jedna z najlepszych karcianek opartych na mechanizmie budowania talii doczekała się edycji Legacy, z rozbudowaną kampanią fabularną, w trakcie której rozwijamy swojego bohatera i zyskujemy coraz potężniejsze karty. Każdy rozdział oznacza walkę z innym bossem. Ci są naprawdę różnorodni i zmuszają nas do przyjmowania innej taktyki. Każdy ma również własną talię, a w niej m.in. popleczników, którzy przysparzają nam dodatkowe problemy. Magowie muszą zadbać jednocześnie o siebie, jak i miasto Gravehold, które ma własny licznik punktów wytrzymałości. Śmierć wszystkich postaci lub zniszczenie miasta oznacza porażkę.

GramTV przedstawia:

Talia kart kampanii ściśle wskazuje nam momenty, w których zyskujemy nowe umiejętności, czy walczymy z danym przeciwnikiem; informuje co się dzieje na wypadek porażki, a co w przypadku zwycięstwa. Trzeba mieć jednak świadomość, że jest to jednorazowa przygoda. Po jej zakończeniu możemy się jednak nadal cieszyć rozgrywką, tyle że już nie w fabularnym wydaniu i bez dalszego rozwoju postaci i modyfikacji zasad. Oprócz dynamicznej kampanii największą zaletą Aeon’s End: Legacy jest to, co stanowiło o sile oryginalnego Aeon’s Enda: budowa talii pozbawiona elementu losowości. Dużą zaletą jest także bogate wydanie, z mnóstwem kart i komponentów.

  • Wydawca: Portal Games
  • Dla kogo: 1-4 graczy

Strona 1/10
Komentarze
2
jakubcjusz
Gramowicz
12/01/2022 08:54

Mi w Gloomhaven najbardziej przeszkadza brak poczucia rozwoju postaci (fajnie, że moja postać dostaje mocniejszą kartę i trochę punktów życia, ale niestety wszyscy przeciwnicy levelują razem z postaciami więc zamiast czuć się potężniejszy wraz z rozwojem postaci czuję się słabszy). Questy na zasadzie "idź i zabij wszystko" też nie zachęcają.Mimo tych wad to wciąż przyzwoita gierka, ale nie stawiałbym jej na pierwszym miejscu (mój osobisty faworyt z zeszłego roku to Nemesis).

wolff01
Gramowicz
11/01/2022 14:50

W sumie grałem tylko w wersje cyfrową Gloomheaven, ale nie rozumiem trochę fenomenu tej planszówki...

System kart jest oryginalny, ale trochę przekombinowany. No ale to kwestia gustu.

Natomiast to co przeraża mnie w tej grze w jej fizycznej wersji to ilość rzeczy do "rozłożenia", nawet jeśli jest ten cały system sejwowania. Z wiekiem nauczyłem się że im więcej pierdół w grze (plastiku, żetonów itd) tym mniej mi się chce ją rozkładać :D

Szczęki lwa mialo troche to przekombinowanie zredukować więc jest to o tyle ciekawe.