Na sprzedaż, czyli studia które niedługo mogą zmienić właściciela - ranking TOP 10

Mateusz Mucharzewski
2022/10/22 12:00
1
0

Wielka konsolidacja rynku trwa. Kilka firm może w związku z tym niedługo trafić w nowe ręce. Kto konkretnie?

W dzisiejszym rankingu wracamy do tematu rynku fuzji i przejęć. Jest kilka studiów, które niedługo mogą zostać wystawione na sprzedaż. Niektórym przyda się wsparcie większego gracza, inne z kolei mają właścicieli, którzy z różnych względów będą chcieli sprzedać swoje udziały. Niewykluczone, że w ciągu najbliższego roku każda z niżej wymienionych firm trafi w nowe ręce. Ranking ma na celu pokazać, kto ma na to największe szanse.

Sprawdź również:

Jakie są Wasze przemyślenia? Dajcie znać w komentarzach jakie studia lub wydawcy powinni Waszym zdaniem zmienić właściciela i w jakie ręce trafić. Dla niektórych może to być świetny sposób na znaczący rozwój.

10. GSC Game World

Zestawienie zaczynamy nietypowo, bo od studia które nie było dotychczas łączone z żadnym dużym graczem w kontekście przejęcia. Sytuacja ze względu na wojnę w Ukrainie wydaje się jednak dosyć skomplikowana. GSC Game World było blisko ukończenia wyglądającego spektakularnie Stalkera 2, ale jeszcze przed atakiem Rosji studio zdecydowało się opóźnić premierę o kilka miesięcy. Tegoroczny termin jest już jednak nierealny i dzisiaj trudno powiedzieć kiedy wybierzemy się do Zony. Podobno studio dostaje wsparcie od Microsoftu. W końcu każdy miesiąc opóźnienia to koszty utrzymania pracowników i brak przychodów. Nie wykluczam więc, że producent Xboksa finalnie przejmie ukraińskiego dewelopera i stworzy mu warunki do szybkiego rozwoju. Nie sądzę jednak, aby wydarzyło się to przed końcem wojny.

9. Crytek

Przejęcie przed dużego i bogatego wydawcę potrafi być bardzo korzystne dla studiów którym brakuje stabilności finansowej. Takim zespołem jest Crytek. Niemiecki zespół w pewnym momencie mocno się rozrósł, ale finalnie skończyło się na zwolnieniach i zamykaniu niektórych oddziałów. Deweloper próbował nawet sił z VR. Twórcom serii Crysis brakuje więc dużego impulsu do rozwoju. A co gdyby trafili do Sony? Producent PlayStation ma lukę jeśli chodzi o FPS-y, a więc Niemcy mogliby przygotować dla nich kilka fajnych gier. Mając stabilne źródło finansowania studio mogłoby wrócić do dawnej świetności, głównie z okresu premiery pierwszego Far Cry oraz Crysis. Inaczej ten czas posuchy może się jeszcze wydłużyć.

9. Crytek, Na sprzedaż, czyli studia które niedługo mogą zmienić właściciela - ranking TOP 10

8. PlatinumGames

Kolejne studio, które ma duży problem finansowy. PlatinumGames tworzy zazwyczaj świetne gry, ale jest mocno uzależnione od finansowania przez dużych wydawców. To podobna sytuacja w jakiej było Obsidian Entertainment. Dopiero pod parasolem Microsoftu deweloper miał warunki do tego, aby rozwinąć skrzydła. Z Platinum jest niemalże identycznie. Mając kapitał Japończycy mogliby robić tylko najambitniejsze projekty. Dobrym kandydatem na nowego właściciela byłby Microsoft, który ciągle szuka studiów w Kraju Kwitnącej Wiśni. Obie firmy pracowały przy skasowanym Scalebound. Ostatnio jednak w mediach widać wyraźne ocieplenie i wręcz zachęty do powrotu do współpracy. Co ciekawe takie opinie wypływają właśnie z obozu PlatinumGames.

8. PlatinumGames, Na sprzedaż, czyli studia które niedługo mogą zmienić właściciela - ranking TOP 10

GramTV przedstawia:

Komentarze
1
Silverburg
Gramowicz
22/10/2022 22:42

Oby jak najmniej.