Krótka, ale piękna przygoda, czyli najlepsze gry na jeden wieczór - ranking TOP 10

Mateusz Mucharzewski
2022/07/23 12:00

Nie zawsze im dłużej tym lepiej. Są produkcje, których magia polega na tym, że są krótkie. Jeden wieczór, ale warty zapamiętania na długo.

Są deweloperzy, którzy intensywnie pracuję aby ich gry były zapchane zawartością. Wszystko po to, aby gracz nie narzekał, że zapłacił pełną cenę za produkcję, która kończy się zanim się na dobrze zacznie. Są jednak przeciwne sytuacje - tytuły, których urok polega właśnie na krótkiej kampanii. Im poświęcony będzie dzisiejszy ranking.

Wybierając najlepsze gry na jeden wieczór nie kierowałem się tylko czasem potrzebnym na skończenie kampanii. Krótkich produkcji jest całe mnóstwo i spokojnie można zrobić nie TOP 10, a nawet TOP 100. Tym razem szukałem tytułów unikatowych, nietypowych i sprawiających, że ten jeden wieczór będzie wyjątkowy. Zestawienie zdominują więc gry nastawione na opowieść, innowacyjny gameplay czy wartości artystyczne. Takich perełek jest już niestety dużo mniej.

Macie swoje propozycje? Dajcie znać w komentarzach co Waszym zdaniem zasługuje na miejsce w takim zestawieniu. Growych perełek nigdy dość.

Informacyjnie - czas potrzebny na ukończenie wymienionych w rankingu gier podałem na podstawie statystyk serwisu HowLongToBeat.com.

To The Moon

Czas potrzebny na ukończenie: 4 godziny

GramTV przedstawia:

Zaczynamy od moim zdaniem jednej z najpiękniejszych historii kiedykolwiek przedstawionych w grach wideo. To The Moon to skromna w środkach opowieść o marzeniu umierającego człowieka, który przez cały życie pragnąć polecieć na księżyc. Naszym celem jest stopniowe cofanie się w jego wspomnieniach i odkrycie co go do tego motywowało. Tajemnicą nie jest, że jest to romantyczna opowieść. Nie jest to jednak proste romansidło. To wspaniała historia o głębokim uczuciu, a odkrywanie jej jest niezwykle satysfakcjonujące i wciągające. Sam kiedy odpaliłem grę nie mogłem przestać aż nie doszedłem do napisów końcowych. Polecam więc zarezerwować sobie jeden, dłuższy wieczór i spędzić go z To The Moon. Uwaga, wrażliwi gracze i romantycy powinni przygotować na finał chusteczki do otarcia łez wzruszenia.

Tsioque

Czas potrzebny na ukończenie: 3 godziny

Pierwszy i nie jedyny polski akcent w zestawieniu. Tsioque to produkcja rodzimej ekipy OhNoo, która na koncie ma też świetną i klimatyczną przygodówkę Tormentum. Ona też mogłaby się tutaj pojawić, ale finalne zdecydowałem się docenić Tsioque. Głównym powodem jest fakt, że to znacznie luźniejsza przygoda. Historia dotyczy małej królewny, która musi odzyskać panowanie nad swoim zamkiem, który opanował zły mag. W trakcie około trzygodzinnej przygody czeka nas sporo klasycznych łamigłówek i fantastyczne animacje, z których dałoby się zrobić świetną bajkę. Na końcu z kolei czeka nas…. To musicie odkryć sami. Zdecydowanie jedno z bardziej oryginalnych i nieoczekiwanych zakończeń jakie widziałem w grach.

Komentarze
0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!