CD Projekt znowu zaczyna marzyć. Może, ale czy powinien?

Mateusz Mucharzewski
2022/10/07 09:00

Nowe IP, trzy gry z serii Wiedźmin i łącznie 5 produkcji w piekarniku. W CD Projekcie puchnie liczba projektów. Cieszyć się czy niepokoić?

CD Projekt znowu zaczyna marzyć. Może, ale czy powinien?

O tym jak wielką rolę w Polsce odgrywa CD Projekt najlepiej pokazuje ogromne poruszenie jakie wywołuje każde ogłoszenie nowej strategii. Nie inaczej jest teraz, kiedy spółka “tylko” aktualizuje swoje plany, w dodatku ograniczając się wyłącznie do kluczowych spraw. Pominięty zostaje więc GOG, Spokko, CD Projekt RED Gear czy Gwint. Nadal jednak dostajemy ogromną porcję wiedzy nie tylko o tym co Redzi chcą zrobić, ale i jak planują zrealizować swoje ambitne plany.

O aż pięciu planowanych grach wie każdy zainteresowany, ale między wierszami można wyczytać znacznie więcej. Druga sprawa to wizja tego jak to wszystko ma być dowiezione, nawet jeśli z pozoru wydaje się to nierealne. CD Projekt ma długie tradycje przesadzania w swoich wizjach, ale tym razem ma ze sobą solidne argumenty.

Oba obszary są niezwykle ciekawe - co i jak chce zrealizować CD Projekt. Zainteresowani głębszym spojrzeniem na szczegóły?

Zacznijmy od planów dotyczących nowych gier. Tych, jak już dobrze wiadomo, ma być aż pięć. Gdyby jednak dobrze policzyć, obecnie CD Projekt mówi aż o 11 odrębnych projektach! Poniżej znajdziecie szczegółowe informacje o każdym z nich.

Project Sirius

Pierwsza gra tworzona jest przez kupione rok temu The Molasses Flood. Zespół z Bostonu powstał w 2014 roku, założony przez ludzi z takimi tytułami w portfolio jak BioShock, Halo czy Rock Band. Na koncie ma gry survivalowe - The Flame in the Flood oraz Drake Hollow. Z aktualizacji strategii dowiedzieliśmy się, że deweloper przygotuje nowy tytuł w świecie Wiedźmina. Sirius celuje w szerszą widownię, styl bliższy netflixowemu serialowi oraz będzie zawierać elementy wieloosobowe. Moja prognoza - survival z trybem kooperacji.

Project Sirius, CD Projekt znowu zaczyna marzyć. Może, ale czy powinien?

Project Polaris

Pod tym punktem kryje się nie jedna, a trzy gry składające się na nową wiedźmińską sagę. Pierwsza z produkcji ma być fundamentem, na którym powstaną dwa kolejne tytuły - oba w ciągu 6 lat od premiery “Wiedźmina 4”. Aż trudno uwierzyć w aż tak szybkie tempo. Punkt nowej strategii, który zdecydowanie najtrudniej będzie zrealizować. Inwestorzy już zaczynają spekulować, że pierwsza gra może się pojawić dopiero w 2026 roku.

Project Canis Majoris

Kolejny, ostatni już projekt w świecie Wiedźmina, tym razem realizowany przez zewnętrzne studio. CD Projekt twierdzi, że to pierwszy raz kiedy decyduje się na współpracę z deweloperem spoza grupy. Uznajmy, że chodzi o duże tytuły, bo małe rzeczy już były tworzone (np. The Witcher: Battle Arena od Fuero Games). Canis Majoris ma powstać na Unreal Engine 5 i korzystać z narzędzi wypracowanych przy okazji projektu Polaris.

GramTV przedstawia:

Za grą stoi zewnętrzne studio związane z ludźmi wcześniej tworzącymi Wiedźmina. Z miejsca pojawiły się spekulacje, że może to być Rebel Wolves założone przez Konrada Tomaszkiewicza, reżysera Dzikiego Gonu i Cyberpunka 2077. Nie będę jednak uzasadniać takich podejrzeń, ponieważ studio zdążyło już zaprzeczyć tym plotkom. Warto jednak zaznaczyć, że według CD Projektu Canis Majoris tworzą ludzie związani z pierwszymi częściami trylogii.

Project Orion

Nowa gra z serii Cyberpunk tworzona przez nowopowstałe CD Projekt RED North America. W jego skład wchodzi dawne Digital Scapes, kanadyjskie studio kupione przez CD Projekt w lipcu zeszłego roku (wcześniej pomagające przy Cyberpunku 2077). Dołączy do niego nowy zespół z Bostonu, niezależny od mieszczącego się tam The Molasses Flood.

Można więc powiedzieć, że Orion będzie pierwszym, w pełni zagranicznym projektem CD Projektu RED. Na pewno jednak nie zabraknie zaangażowania polskiej części studia. Prace nad grą (po wydaniu Phantom Liberty) już zapowiedział Paweł Sasko, quest designer i jedna z twarzy Cyberpunka 2077. Razem z trzonem zespołu odpowiedzialnym za przygody V ma się przenieść do Bostonu i budować nowy oddział CD Projektu RED.

Project Orion, CD Projekt znowu zaczyna marzyć. Może, ale czy powinien?

Project Hadar

Zupełnie nowe IP, tworzone od zera przez CD Projekt (nie jest to więc Thorgal, o którym krążyły różne plotki). Hadar to druga co do jasności gwiazda w gwiazdozbiorze Centaura. Może to sugerować, że trzecią marką Redów będzie coś osadzonego w realiach science-fiction. Brzmi to bardzo sensownie (do kompletu zostanie już chyba tylko postapo). Z drugiej strony wszystkie tytuły robocze związane są z kosmosem, a więc za wcześnie na ekscytację. Projekt realizowany jest od zeszłego roku, na razie w fazie koncepcyjnej.

Pozostałe projekty

Nie zapominajmy, że CD Projekt ciągle realizuje kilka innych projektów. Jeszcze w tym roku pojawi się Wiedźmin 3 ulepszony pod kątem Xbox Series X|S oraz PlayStation 5. Powoli kończą się też prace nad Cyberpunk 2077: Phantom Liberty, który będzie ostatnią grą stworzoną na RED Engine. Nadal rozwijane są też gry-usługi - Gwint oraz mobilny The Witcher: Monster Slayer. Niestety w aktualizacji strategii nie znalazło się miejsce dla tych dwóch produkcji.

CD Projekt RED to obecnie ponad 700 deweloperów. Wszyscy zaangażowani są w 11 projektów na różnym etapie rozwoju. Głównym celem jest jednak, aby studio potrafiło jednocześnie utrzymywać dwie gry AAA będące na etapie pełnej produkcji. Według deklaracji dzieje się to już od tego roku. To ważny krok, ponieważ Redzi posiadają taki cel od wielu lat, ale ciągle nie mogli go zrealizować. Czy tym razem się uda? Zapraszam na drugą część tekstu, w której wyjaśnię jaki jest plan spółki.

Komentarze
3
Jaross
Gramowicz
07/10/2022 16:46
FromSky napisał:

przejęcie Activision-Blizzard za 76mln $ zrobiło na wszystkich wrażenie.

1k sasinów amerykańskich :)

Xeoo
Gramowicz
07/10/2022 15:22
FromSky napisał:

 Activision-Blizzard za 76mln $ zrobiło na wszystkich wrażenie. CD projekt ma obecnie kapitalizację tylko 11mld zł czyli niecałe 3 mld$

Kurde chciałbym żeby dolar był taki tani :) Teraz to bardziej "trochę ponad 2 mld$" :P

FromSky
Gramowicz
07/10/2022 14:53

Ich strategia jest trochę do tej z Ubisoftu, zapowiedzieć maksymalnie dużo gier, tak na co najmniej 10 lat do przodu, oczywiście jest to informacja dla inwestorów a nie graczy, to już nie jest firma jednej dużej gry co 5 lat, taki jest przekaz

Cele poza poprawieniem sytuacji na giełdzie może być szukanie dużego inwestora z dużymi pieniędzmi, bo przejęcie Activision-Blizzard za 76mln $ zrobiło na wszystkich wrażenie. CD projekt ma obecnie kapitalizację tylko 11mld zł czyli niecałe 3 mld$ więc na przejęciu wściekle mogli by spokojnie zarobić więcej niż na spółce do końca ich życia.