InformacjeRecenzja - PC

Lepiej zagrajcie w to na tablecie - recenzja gry The House of Da Vinci na PC

... Adam Berlik

W przygodówkach najważniejsze są zagadki i właśnie na tym elemencie niemal w całości skupili się autorzy The House of Da Vinci. Efekt? Znakomity!

Miałem przyjemność testować grę The House of Da Vinci na PC, gdyż otrzymałem klucz właśnie do tej wersji, ale od razu pragnę zaznaczyć, że jeśli zdecydujecie się kupić wspomnianą produkcję niezależnego studia Blue Brain Games na urządzenia przenośne z iOS lub Androidem, to do mojej oceny powinniście dorzucić jeden punkt, który odjąłem w tym przypadku za kiepsko zrealizowany system sterowania. Został on przeniesiony bezpośrednio z edycji na platformy mobilne, co okazało się niezbyt trafionym pomysłem. Rozwiązywanie zagadek przy wykorzystaniu ekranu dotykowego w The House of Da Vinci sprawdza się idealnie, ale tego samego nie można powiedzieć o sytuacji, w której te same czynności wykonujemy za pomocą myszy.

Poszczególne obiekty w The House of Da Vinci możemy otwierać, przeciągać, obracać, rozciągać, łączyć ze sobą, wkładać w rozmaite otwory, by aktywować kolejne mechanizmy, czy też przesuwać w celu zmiany ich położenia. Interakcji jest naprawdę całe zatrzęsienie, ale nie z każdym przedmiotem można zrobić wszystko, o czym wspomniałem powyżej. Mimo to jednak sterowanie w grze Blue Brain Games za pomocą ekranu dotykowego jest jak najbardziej naturalne kiedy gramy na tablecie czy smartfonie. Widać, że autorzy projektowali zagadki z myślą o urządzeniach mobilnych, a w trakcie prac nad konwersją dedykowaną posiadaczom komputerów osobistych niestety nie zdecydowali się na zmodyfikowanie sterowania. Szkoda, bo na PC idealnie sprawdziłby się klasyczny interfejs point and click. Podwójne klikanie LPM umożliwiające przybliżenie się do obiektu, przesuwanie gryzoniem po biurku w celu zmiany położenia danego obiektu czy też odchodzenie od jakiegoś mechanizmu poprzez wcisnięcie PPM nie jest ani intuicyjne, ani komfortowe.

To na szczęście jedyny, ale niestety dość spory zarzut w kierunku gry The House of Da Vinci, która w ogólnym rozrachunku spełni oczekiwania wszystkich graczy szukających produkcji zmuszającej do wysilenia szarych komórek. Choć mamy tu pewnego rodzaju opowieść ukazaną początkowo za pomocą listów, ostatecznie bardzo szybko okazuje się, że recenzowany tytuł oferuje przede wszystkim zagadki. A właściwie tonę zagadek. Nie doświadczymy tu rozbudowanych dialogów, zróżnicowanych przerywników filmowych czy też dynamicznej akcji. Twórcy zdecydowali, że rozwiązując kolejne łamigłówki będziemy odblokowywać następne zagadki. I tak w kółko aż do momentu, kiedy zobaczymy krótkie zakończenie i planszę informującą o ukończeniu kampanii. Skoro już o tym mowa, to warto zaznaczyć, że na przejście tytułu należy zarezerwować sobie około 5 godzin, ale standardowo ten czas jest mocno uzależniony od tego, ile poświęcimy na rozwiązanie poszczególnych łamigłówek.

Akcja gry The House of Da Vinci rozgrywa się w 1506 roku na terenie Florencji. Z nazwy mogłoby wynikać, że głównym bohaterem będzie tytułowy człowiek wielu talentów, ale tak naprawdę podczas rozgrywki wcielamy się w jego ucznia. Dowiadujemy się, że Leonardo Da Vinci zaginął, a my, rozwiązując kolejne zagadki, musimy zrobić wszystko, by odnaleźć swojego mistrza. W tym celu udajemy się do jego domu, gdzie nie zabraknie licznych wynalazków i pomysłowych urządzeń inspirowanych prawdziwymi maszynami z tamtego okresu. Twórcy niejednokrotnie chwalili się tym, że bazowali na urządzeniach z XV wieku. To duży plus, bo każdą taką maszynę wykonano z dużą dbałością o szczegóły. Gdyby nie ograniczona (choć i tak spora!) liczba interakcji, poszczególne ustrojstwa aż chciałoby się rozebrać na czynniki pierwsze i sprawdzić, jak zostały wykonane.

Pochwaliłem już świetnie zaprojektowane maszyny, ale dużo dobrego muszę napisać również o wspomnianych już zagadkach. Choć rozgrywka nie jest specjalnie długa (wystarczy nawet jedno dłuższe popołudnie na ukończenie The House of Da Vinci), to gwarantuję, że przez ten cały czas wciąż będziecie mieć wrażenie świeżości. Niemal każda łamigłówka jest inna od poprzedniej. Wymaga specyficznego podejścia i ponownego wysilenia szarych komórek. Rzadko kiedy można bazować na rozwiązaniach, z których korzystaliśmy podczas zmagania się z poprzednimi zagadkami. Owszem, zdarzają się momenty, kiedy robimy coś, co już wcześniej zdarzyło nam się wykonać (np. korzystamy ze specjalnego urządzenia pozwalającego na zapoznanie się z wydarzeniami z przeszłości czy też umożliwiającego zobaczenie niewidocznych gołym okiem elementów), ale nie zmienia to faktu, że Blue Brain Games bardzo postarało się, by gracz czuł się zaangażowany w rozgrywkę do samego końca.

The House of Da Vinci nie tylko oferuje wciągające zagadki i pieczołowicie wykonane maszyny, ale także może pochwalić się naprawdę klimatyczną oprawą wizualną. Ciężko mówić tu o jakiś wodotryskach graficznych czy efektach specjalnych, bo całość jest – powiedzmy – kameralna, ale mimo to poszczególnym lokacjom nie można odmówić klimatu. Czasem wynika on z faktu, że w pomieszczeniu znajdują się świece, innym razem światlo wpada przez okno, a gdzieniegdzie atmosferę buduje po prostu odpowiednie wykorzystanie barw. Na uwagę zasługuje także niezbyt rozbudowana, ale całkowicie wystarczają ścieżka dźwiękowa ze świetnym głównym tematem muzycznym na czele.

Wspomniałem już, że w The House of Da Vinci lepiej zagrać na smartfonie lub tablecie ze względu na sterowanie, ale kolejnym argumentem przemawiającym za edycjami na urządzenia przenośne jest również cena. Na platformy z iOS lub Androidem gra kosztuje 24 złote, podczas gdy wersja komputera została wyceniona na 79,99 złotych, czyli dużo za dużo, biorąc pod uwagę fakt, że mamy tutaj do czynienia z przygodówką niezależnego studia do przejścia w jeden, dwa wieczory.

The House of Da Vinci mogę z czystym sumieniem polecić wszystkim fanom gatunku, którzy nade wszystko cenią sobie świetnie zaprojektowane zagadki. W tym elemencie dzieło studia Blue Brain Games prezentuje się wręcz niesamowicie, oferując różnorodne i ciekawe łamigłówki. Jeśli jednak liczycie na rozbudowaną fabułę, dynamiczną akcję czy też pierwszorzędną grafikę, tak naprawdę nie macie tu szego szukać.

PCThe House of Da Vinci

  • zróżnicowane i całkiem wymagające łamigłówki
  • świetnie wykonane maszyny/urządzenia/wynalazki
  • klimatyczna oprawa wizualna
  • zapadająca w pamięć ścieżka dźwiękowa
  • sterowanie za pomocą myszy żywcem przeniesione z edycji na urządzenia przenośne nie do końca się sprawdza
  • zbyt wysoka cena w wersji na PC

Gratka dla miłośników przygodówek

Najnowsze
Lubisz nas?