Felieton

Candy Crush Saga - poradnik dla początkujących graczy

Katarzyna Dąbkowska, 13.06.2015 18:00 8

Nie radzisz sobie z match-3? No to Ci pomożemy.

Candy Crush Saga zadebiutowało w 2012 roku na urządzeniach mobilnych i Facebooku. Choć od premiery gry minęły już trzy lata, tytuł ten nieprzerwanie jest na szczycie listy zarówno najsłynniejszych produkcji typu match-3 jak i wśród mobilnych gier w ogóle. Do tej pory niepozorna gra zarobiła dla swoich twórców nie miliony, a miliardy dolarów. Szacuje się, że w samym 2014 roku gracze wydali ponad 1,33 miliarda zielonych w ramach wewnętrznych mikrotransakcji w Candy Crush Saga. My osobiście tę polecamy grę, a tym, którzy jeszcze nie mieli z nią do czynienia proponujemy zapoznać się najpierw z naszym poradnikiem.

Instalacja

Candy Crush Saga dostępna jest do pobrania za darmo w trzech sklepach - Google Play, App Store oraz Windows Phone Store. Aby pobrać grę na swoje mobilne urządzenie, należy przejść do podanych wcześniej sklepów, kliknąć pobierz, zainstalować i... to by było na tyle. Gra jest gotowa do pierwszego uruchomienia. Linki do sklepów znajdziecie poniżej:

Plansza główna

Wszystkie poziomy oraz opcje w grze możemy zmienić z poziomu planszy głównej. Znajdziemy na niej następujące informacje:

 • 1. Ilość wirtualnych żyć. Obok czas, jaki pozostał do regeneracji życia.
 • 2. Liczba dostępnych sztabek złota.
 • 3. Koło fortuny – używając go zdobywamy dodatkowe bonusy do gry.
 • 4. Opcje gry – tutaj dostosujemy między innymi dźwięk, muzykę, znajdziemy informacje o grze, a także połączymy się z Facebookiem
 • 5. Poziomy z grze. Klikając w ikonę z numerem przechodzimy do wybranego poziomu.
 • 6. Reklamy – tu znajdziemy informacje o innych grach, które możemy pobrać.
 • 7. Informacja o nowej opcji w grze, która odblokowuje się na 50 poziomie.

Pierwszy poziom

Pierwszy poziom gry rozgrywany jest w Cukierkowicach. Aby go uruchomić wystarczy kliknąć w podświetloną ikonę na głównej planszy. Naszym oczom ukaże się wtedy numer poziomu, cel, który musimy osiągnąć, a także dostępne doładowania do rozgrywki. Obok przycisku "Graj" znajduje się ikona strzałek. Po jej wciśnięciu pojawi się informacja o zasadach dotyczących danego etapu. W przypadku poziomu nr 1 musimy zmieścić się w 15 ruchach, by ten został zaliczony. Po lewej stronie ekranu pokazane są wyniki innych użytkowników, a także ikony kopert. Wciśnięcie takiej ikony umożliwi nam napisanie do danego użytkownika wiadomości. By przejść do poziomu klikamy w przycisk "Graj". Pierwszy poziom jest częścią samouczka.

Samouczek (poziomy 1-10)

Po uruchomieniu poziomu pierwszego naszym oczom ukaże się samouczek, który poinformuje nas między innymi o tym, jak ustawić w rzędzie trzy cukierki, by te usunęły się z planszy. Zadaniem gracza przez pierwsze kilka ruchów jest jedynie podążanie za wskazówkami rudzielca pokazującego się na ekranie. Po trzech ruchach pałeczka zostaje przekazana użytkownikowi, który musi w podobny sposób dopasować trzy kolejne zestawy cukierków. Należy jednak pamiętać, że słodycze można przesuwać jedynie pionowo lub poziomo, nie po skosie. Po wykonaniu zadania pojawia się ekran końcowy z wyświetlonym wynikiem gracza. Aby przejść do kolejnego poziomu należy wcisnąć przycisk "Dalej".

Poziom nr 2 również jest częścią samouczka. Dowiemy się z niego jak łączyć ze sobą więcej niż trzy słodycze i w ten sposób produkować cukierki specjalne. Z tego poziomu dowiemy się również, że połączenie takiego cukierka z innymi cukierkami o takim samym kolorze spowoduje zniszczenie większej ilości słodkości na planszy. Im więcej takich dopasowań stworzy gracz, tym większy jego końcowy wynik. Aby zaliczyć drugi poziom należy zdobyć w sumie 1900 punktów.

Na poziomie 3 gracz ma za zadanie zdobycie 4000 punktów zanim wyczerpie wszystkie ruchy w grze. Z tego poziomu dowiemy się, że połączenie kilku cukierków w literę T lub L odblokuje dodatkowy bonus w grze dający możliwość zniszczenia dużej ilości słodyczy na planszy. Rudzielec podpowie nam również, jak korzystać z tak stworzonych cukierków. Na poziomie nr 4 dowiemy się natomiast jak mieszać cukierki specjalne o tym samym kolorze, by stworzyć cukierka giganta.

Samouczek tak naprawdę kończy się na 10 poziomie. Na poziomach 5-10 uczymy się między innymi jak rozbijać galaretkę, w której leżą cukierki, a także jak pozbywać się z planszy niechcianych bezowych ciastek.

Początkowe doładowania

Prócz super-cukierków, które możemy tworzyć z pomocą standardowych słodyczy w grze dostępne są również inne doładowania. Możemy z nich korzystać podczas rozgrywania poszczególnych poziomów. Poniżej lista początkowych doładowań, które możemy odblokować w ramach postępu rozgrywki:

 • Lizako-młot - pozwala na usunięcie jednego cukierka z planszy poprzez rozbicie go lizakowym młotkiem
 • Dodatkowe ruchy - pozwala na skorzystanie z 5 dodatkowych ruchów na planszy
 • Żelkowa rybka - użycie żelkowej rybki uruchamia kilka innych żelkowych rybek, które "wyjadają" niektóre cukierki z planszy
 • Kolorowa bomba - specjalny cukierek, który uruchomiony na planszy pozwala na wyeliminowanie kilkunastu innych cukierków
 • Kokosowe kółko - kółko, które użyte na planszy zamienia kilka cukierków w super cukierki. Raz użyte uruchamia na planszy kilka takich kółek. Ich liczba zależna jest od tego, jak będzie rozgrywała się dalej gra

Przegrana

Już z początkiem gry przekonamy się, że łączenie cukierków i zdobywanie kolejnych poziomów nie należy do najprostszych. Od czasu do czasu polegniemy na cukierkowym polu bitwy i nie zdobędziemy dostatecznej ilości punktów w wyznaczonej ilości ruchów. Jeśli przegramy, możemy użyć złotych sztabek, by móc kontynuować rozgrywkę. Możemy również zrezygnować z wydawania złota. Wtedy tracimy punkty życia.

Życie i jego zdobywanie

Życie to jeden z najważniejszych elementów gry. Rozgrywkę rozpoczynamy z 5 wirtualnymi życiami. Jeśli przechodzimy przez kolejne poziomy bez większych problemów, liczba naszych żyć nie ulegnie zmianie. Jeśli jednak nie przejdziemy któregoś z poziomów i nie skorzystamy ze wspomnianego wcześniej złota, jedno z nich zostanie nam odebrane. Jeśli potkniemy się podczas rozgrywki pięć razy, nie będziemy mogli ponownie uruchomić poziomu póki nie zdobędziemy choć jednego serca. Wirtualne życia można zdobyć na trzy sposoby. Pierwszym sposobem jest cierpliwość - serca "ładują" się bowiem z czasem. Odzyskanie wszystkich punktów życia to kwestia 2 godzin. Drugim sposobem jest skorzystanie z możliwości poproszenia o dodatkowe życia swoich znajomych. W tym celu klikamy w serce widoczne z pozycji głównej planszy w lewym górnym rogu ekranu. Pojawi się wtedy informacja o czasie, jaki został do załadowania się potrzebnego punktu życia. Pod spodem wyświetli się napis "Poproś znajomych". Po jego kliknięciu wyświetli się lista osób, które możemy poprosić o wirtualne życie. Możemy również skorzystać z opcji wyszukiwarki, by odnaleźć konkretną osobę, któremu chcemy wysłać wiadomość. Ostatnią możliwością zdobycia życia jest skorzystanie z mikrotransakcji.

Połączenie z Facebookiem

Po pierwszym uruchomieniu Candy Crush Saga gra zaproponuje nam od razu, byśmy połączyli się z Facebookiem. W ten sposób będziemy mogli podzielić się swoimi osiągnięciami ze swoimi znajomymi, a także graczami korzystającymi z innych urządzeń. Nawet jeśli klikniemy w przycisk "Zrezygnuj", w każdej chwili będziemy mogli połączyć grę z Facebookiem klikając w ikonę "Połącz" widoczną w głównym ekranie menu lub w lewym dolnym rogu ekranu tuż przed odpaleniem kolejnego poziomu.

Mikrotransakcje

Jak niemalże w każdej grze dostępnej w modelu free2play, w Candy Crush Saga natkniemy się na mikrotransakcje. Główną walutą w tej grze jest wspomniane wcześniej złoto. Zakupimy za nie potrzebne doładowania, a także przedłużenie życia.

Porady

 • Nie sugeruj się podpowiedziami.
 • Korzystaj z doładowań, jeśli nie dajesz sobie rady w grze.
 • Nie wykorzystuj od razu odblokowanych doładowań. Mogą się przydać na trudniejszych etapach gry.
 • Zwracaj uwagę na ilość ruchów. Często podczas rozgrywki zapomina się o tym, że należy ukończyć poziom przed wyczerpaniem pewnej określonej ilości ruchów.
 • Planuj swoje ruchy na kilka do przodu. Często trzeba przewidywać, gdzie znajdzie się poszczególny cukierek, by móc w późniejszym czasie stworzyć super-cukierka.
 • Łącz bonusy w super-cukierki. W ten sposób będziesz mógł usunąć dużo więcej słodyczy z planszy.
 • Jeśli zdarzy ci się poziom na czas, reaguj szybko. Jeżeli nie możesz znaleźć połączenia cukierków, czas się kończy, a nie zebrałeś potrzebnej ilości punktów, możesz zawsze machać palcem po planszy na oślep. Nie zawsze zadziała, ale bywają momenty, kiedy punkty zdobyte przez przypadkowo złożone do siebie cukierki odblokowują nam kolejny poziom.
 • Podczas poziomów, których celem jest usunięcie galaretki z planszy, pamiętaj, by tworzyć jak najwięcej super-cukierków. Zwykłe połączenia trzech słodyczy rzadko wystarczają do eliminacji wszystkich żelkowych pól.
 • Skup się wokół wyznaczonego celu. Jeśli poziom polega na usunięciu galaretek, nie staraj się wyeliminować wszystkich pól poza tymi galaretkowymi. Jeśli jest to poziom na czas, nie zastanawiaj się nad najlepszą opcją połączenia cukierków. Tracisz w ten sposób cenny czas.
 • Sprawdzaj poziom przed wykonaniem pierwszego ruchu (jeśli nie jest to poziom na czas). Jeżeli zauważysz, że nie ma na nim zbyt wielu połączeń, które mogłyby być pomocne w dalszej części rozgrywki, wyjdź z poziomu wciskając przycisk menu i później ikonę wyjścia. W ten sposób nie tracisz ruchu, poziom resetuje się, a cukierki układają się w zupełnie inny sposób.
 • Najlepiej pozbywać się cukierków od dołu, nie od góry. Pozbywanie się cukierków na dole może uruchomić efekt domina - w ten sposób bowiem cukierki mogą łączyć się spadając na siebie i usuwać z planszy same, bez ingerencji gracza.
 • Jeśli jesteś na poziomie z galaretkami, staraj się za wszelką cenę usunąć najpierw galaretki na krawędzi. Te bowiem są najczęściej słabo dostępne, tak więc najciężej ich się pozbyć.
 • Korzystaj z promocji. Jeśli nie masz nic przeciwko mikrotransakcjom, możesz skorzystać z promocji dostępnych w grze. W ten sposób przykładowo możesz kupić złoto za połowę ceny.
 • Korzystaj z koła fortuny. W ten sposób będziesz mógł co jakiś czas zdobyć darmowe doładowania do gry.
 • Ostatnia rada, choć nie do końca uczciwa - jeśli chcesz spędzić w grze więcej czasu, a skończyły ci się wszystkie życia dostępne w grze, zawsze możesz przesunąć zegar w swoim urządzeniu do przodu (bądź do tyłu) o dwie godziny. W ten sposób gra zarejestruje, że jeszcze nie wykorzystałeś danego zasobu żyć lub życia te ponownie zostały naładowane. I możesz próbować dalej.
najnowsze