Kung Fury - o zbiórce, filmie i grze

Kamil Ostrowski
2015/05/31 15:00
20
0

Nie słyszeliście jeszcze o Kung Fury? To bardzo niedobrze. Marsz przed YouTube'a, poświęcić pół godziny i dopiero wtedy wrócić do tekstu!

Kung Fury - o zbiórce, filmie i grze

Kung Fury to dzieło, które jest jednym z najpiękniejszych dzieci finansowania społecznościowego. Średniego metrażu film, trwający dokładnie 31 minut, zachwyca od pierwszych minut, o ile jesteście wrażliwi na pewnego rodzaju specyficzny humor. Dla mnie było to spore zaskoczenie, bo przyznam, że pomimo udanej kampanii na Kickstarterze i miłego dla oka zwiastuna, nie spodziewałem się zbyt wiele.

Właśnie - kampania! Gdyby ktoś po prostu rzucił hasło, że chce nakręcić zwariowany film o mistrzu kung-fu będącym jednocześnie policjantem w Miami, pewnie by go wyśmiano. Na szczęście twórcy Kung Fury w pierwszej kolejności stworzyli wspomniany już trailer, który zwizualizował marzenie reżysera. Kampania szybko zaczęła wirusowo krążyć po sieci i ostatecznie udało się zebrać ponad sześćset tysięcy dolarów (z wymaganych dwustu tysięcy). Film z ponad półrocznym opóźnieniem wyprodukowało studio Laser Unicorns, w którym głównodowodzącym jest David Sandberg, będący zarazem pomysłodawcą Kung Fury. Szwed nie tylko napisał scenariusz, zajął się reżyserią, ale też podjął się zagrania głównej roli w filmie. Zadania umiarkowanie skomplikowanego, ale nie czepiajmy się szczegółów.

Kung Fury ciężko opisać, bo jest czymś niesamowitym. Przepięknym, stworzonym z artystycznej potrzeby hołdem dla lat osiemdziesiątych. Popkulturowym bigosem po staropolsku. Filmowym odpowiednikiem popularnych w Polsce lokali "shot and go" stylizowanych na późny okres PRL. Ciężko było nie zauważyć krążącej od paru lat nostalgii za latami 80-tymi, dającymi owoce w postaci materiałów poświęconych filmom/serialom/grom wideo/muzyce z tego okresu. Nie mogę sobie jednak przypomnieć innego tak czołobitnego wyrazu uwielbienia.

Reżyser stosuje wszystkie możliwe środki wyrazu, aby osiągnąć stan absolutnej "osiemdziesiątletniości". Pojawiają się efekty zniszczonej kasety VHS - na samym początku Kung Fury wręcz udaje, że taśma jest na tyle zniszczona czy wręcz posklejana, że fragmenty filmu są nieczytelne, a w miejsce obrazu pojawia się śnieżenie. Aktorzy grają w cudownie przesadzony sposób, przybierając drętwe miny, przesadnie gestykulując i rzucając czerstwymi tekstami. Niewielki budżet kryje się przez nałożenie filtrów celowo obniżających jakość nagrania.

GramTV przedstawia:

Na wierzchu tego wszystkiego usadowiła się absurdalna warstwa fabularna. Pogoń w czasie za Adolfem Hitlerem jest krótka, ale wypełniona dziwacznymi skokami i "zwrotami akcji", o ile można nazwać zwrotem akcji pojawienie się raptora (tego dinozaura, tak) strzelającego z oczu laserami. Zresztą, fabuła to nic innego jak zbitek schematów z filmów lat osiemdziesiątych. Nawet puenta, którą dostajemy po pół godziny jest tak uroczo. edukacyjna. Nie sposób się nie uśmiechnąć i nie przypomnieć sobie tego, co leciało (leci?) w niedzielne popołudnia na RTLu czy TVN7. Można narzekać, że film trwa tylko pół godziny, ale mam wrażenie, że ciężko byłoby utrzymać wysoki poziom decydując się na pełnometrażowy format. Wystarczy wspomnieć Maczetę czy Iron Sky, które zachwycały zwiastunami, a ostatecznie nieco nudziły.

Wisienką na torcie jest świetna muzyka. Oczywiście pewnie słyszeliście już kawałek "True Survivor" nagrany przez Davida Hasselhoffa. To jednak nie wszystko, bo synthpopowych rytmów, syntezatorów i innych melodii stylizowanych na lata osiemdziesiąte jest więcej. O efektach dźwiękowych nie wspominając.

Kierowany miłością do filmu sięgnąłem jeszcze po grę wideo, która pojawiła się niedawno na Steamie. Niestety, kosztujące dwa euro Kung Fury: Street Rage nie jest warte nawet tej śmiesznej kwoty. Używając dwóch przycisków wyprowadzamy ciosy w prawo i w lewo odganiając się od kolejnych fal przeciwników. Nawet stylizowanie zabawy na wizytę w salonie gier nie ratuje tej przesadnie prostej koncepcji. Zabawa na pięć minut. W ostateczności możecie kupić, jeżeli film spodobał Wam się na tyle, że czujecie potrzebę finansowego wspomożenia twórców.

Niesamowicie się cieszę, że Kung Fury powstało. To film, który ujrzał światło dziennie tylko i wyłącznie z potrzeby serca swojego twórcy. David Sandberg po prostu chciał zrobić coś ciekawego, czuć, że ta koncepcja leżała mu na wątrobie jako artyście. Mam nadzieję, że sukces Kung Fury przetrze szlak innym oddolnym projektom filmowym, niekoniecznie będącym zwariowanymi hołdami dla jakiejś gałęzi kultury. Możliwe, że realizowanie szalonych projektów kinematograficznych przestanie być uzależnione od dotacji z instytutów filmowych. Możliwe, że kiedyś wspomnimy czas, kiedy ukazała się historia o gliniarzu z Miami, który kopał tyłki nazistom i jeździł na dinozaurze.

Komentarze
20
jakubcjusz
Gramowicz
12/06/2015 14:51
Dnia 31.05.2015 o 20:18, YaReX napisał:

> A wiecie czego mi brakowało w tym filmie? Polskiego lektora! :D Tomasza Knapika? :-)

Marzenia się spełniają - Tomasz Knapik przeczyta Kung Fury!

Angmir
Gramowicz
01/06/2015 19:15

Film to kolejny downgreade ;]Ok żartuję ale widać że został okrojony i połatany na szybko przed wypuszczeniem.Skąd to wiem ? Zobaczcie na mnóstwo scen z trailera, czy z filmu z Hoffem ile scen nie zostało zawartych w filmie, jak blondyna Viking z traileru zmienia się w starą babę, jak rozmazane są sceny z jazdą na T-Rexie i przyzywanie Thora itd.Dlaczego tak się stało ? Czemu zmieniano aktorkę ? Czemu nie zawarto naprawde fajnie zrobionych scen z walki gangów ? Tego nie wiem, i o ile nie ma tu jakiegoś nerda co siedzi non stop na szwedzkich forach to się chyba nigdy nie dowiemy.Może poszło o kasę ? Może aktorzy wynajęci za pół darmo nagle żądali wielkich pieniędzy widząc popularność trailera ? Może resztę wycięto bo nakręcono za dużo na 30min, a za mało na film pełnometrażowy i przesunięto resztę zdjęć na drugą część?Nie wiem.Ale szkoda bo nie da się ukryć że końcowy efekt jest lekko rozczarowujący. Po kapitalnym trailerze to jest. Gdybym nigdy nie widział trailera był bym w niebo wziety.Ciekawe jak Sandbergowi wyjdzie przejście do dużego kina - w końcu już wiadomo że dostał wiele propozycji z Hollywood, a drugi film już w produkcji ...Nie mniej - chylę przed nim czoła - więcej takich ludzi !!

QuandorX
Gramowicz
01/06/2015 12:01
Dnia 01.06.2015 o 09:26, Verbatim napisał:

Trailer był 100 razy lepszy, zawiodłem się na nim. PS. Iron Sky był tak słaby, myślałem, że SLD go nakręciło.

Niektórym w żaden sposób się nie dogodzi, takie życie.Film genialny, bawi i dodatkowo niesie klimat tamtych czasów. Oby więcej takich projektów.

Verbatim
Gramowicz
01/06/2015 09:26

Trailer był 100 razy lepszy, zawiodłem się na nim.PS. Iron Sky był tak słaby, myślałem, że SLD go nakręciło.

drBlase
Gramowicz
31/05/2015 22:45

Jestem szczerze zachwycony :D. Ostatnio tak dobrze się bawiłem filmie John Wick, gdyby tylko to wyświetlali w kinach to bym poszedł :).

Renchar
Gramowicz
31/05/2015 21:49

Strzelanie z telefonu, walka z nazistami MK się chowa. Parę scen rozwala system :D

sebba99
Gramowicz
31/05/2015 21:15
Dnia 31.05.2015 o 20:18, YaReX napisał:

> A wiecie czego mi brakowało w tym filmie? Polskiego lektora! :D Tomasza Knapika? :-)

Kurde - FAKTYCZNIE !!!

jakubcjusz
Gramowicz
31/05/2015 21:12

> Tomasza Knapika? :-)Taaaaaak :D

sebba99
Gramowicz
31/05/2015 20:29

Epicka produkcja, która przywraca wiarę w ludzi, że nie wszystko co jest genialne może wychodzić tylko z korporacyjnych fabryk i być okupione setkami milionów dolców.Co do stylizacji to nie powiedziałbym, że jest wymuszona, jest zamierzona, a w niektórych scenach widać, iż twórców było stać na zapewnienie wysokiej jakości obrazu, może nie a miarę kinowych blockbusterów, ale bez wątpienia wyglądają lepiej niż nie jeden serial w TV (nie przesadzę, jeśli powiem, że technicznie to jakość seriali HBO).Pozdro dla twórców - będę miał co oglądać do znudzenia przez najbliższy tydzień..

YaReX
Gramowicz
31/05/2015 20:18

> A wiecie czego mi brakowało w tym filmie? Polskiego lektora! :DTomasza Knapika? :-)

Dario123
Gramowicz
31/05/2015 20:15

Jako osoba, która kocha akcyjniaki z lat 80. czekałem na Kung Fury z niecierpliwością. Było warto, najlepiej spędzone pół godziny w tym roku. Myślałem, że tytuł najlepszego filmu roku przyznam nowemu Mad Maxowi, ale chowa się przy Kung Fury. Wszystko co było dobre w starych akcyjniakach tu pojawiło się tu w odpowiednio sparodiowanej formie.Czerstwe onelinery, drętwe aktorstwo i niezbyt mądra fabuła. W sumie taki Samurai Cop naszych czasów, tylko, że na wesoło. Właściwie jedyna rzecz jakiej zabrakło mi na końcu to "Czytał Tomasz Knapik", ale jak tylko wyjdzie na VHS to pewnie ten rażący brak zostanie naprawiony.Co do gry, ot wpadasz na chwile, grasz przez 5 minut, potem robisz coś innego.

Silvaren
Gramowicz
31/05/2015 20:04

Po obejrzeniu od razu naszła mnie ochotę na ponowne zaisntalowanie Far Cry 3 Blood Dragon :D

jakubcjusz
Gramowicz
31/05/2015 19:40

A wiecie czego mi brakowało w tym filmie? Polskiego lektora! :D

Bambusek
Gramowicz
31/05/2015 18:36

Film wspaniały, chociaż też mam wrażenie, że jako pełnometrażowy nie byłby tak dobry, w którymś momencie by to przestało bawić. Ale taki jaki jest - mistrzostwo.Grę kupiłem dzień po obejrzeniu i mam inne zdanie niz autor. Jasne, to nic wielkiego, ot gra na jedną, dwie krótkie sesyjki dziennie, ale jest odpowiednio wyceniona - 2 euro to akurat, ile można za taką dać. One Finger Death Punch, z którego zresztą Kung Fury: Street Rage pożycza mechanikę, jest droższe, ale też odpowiednio bogatsze.

eLp_Ne
Gramowicz
31/05/2015 17:36

Dołączam do grona ochów i achów :DEpickość ocieka z twego filmu.- Knock, knock- Who''s there?..- Knuckles :Di jeszcze

Spoiler

I''m disarming you (po czym urywa ramię naziście)

Genjusz, dawno się tak nie uśmiałem :D

szyslay
Gramowicz
31/05/2015 17:15

Avengersi leżą i kwiczą ..... ten film ma:- dinozaury z laserami "F*CK YEAH!"- prawdziwego THOR''a !!!- Kung Fuehrer''a "Welcome to Germany"- Hoff''a "Don''t hassle the Hoff!"- vibe''a animek lat 80- 90tych- masakrę słuchawką telefoniczną (!)- reklamę zaj@$@ produktu!- ... POWER GLOVE!!!!How cool is that?I dodatkowo jest też gra komputerowa !!!

Rammi
Gramowicz
31/05/2015 16:58

Taki FC3 Blood Dragon w formie video. Świetny pastisz ery VHS, który można oglądać wielokrotnie :)

MisticGohan_MODED
Gramowicz
31/05/2015 16:32

Film epicko genialny :]Dużo lepszy od tych współczesnych badziewi :]

Karanthir666
Gramowicz
31/05/2015 15:41

Hoff-9000 :P

porckypizgus
Gramowicz
31/05/2015 15:26

Hoffi rządzi !!!