W co zagramy na PlayStation 4 i Xboksie One?

Piotr Bajda
2013/05/25 13:34

Wszystkie gry na konsole nowej generacji zebrane w jednym miejscu. Dla Waszej wygody.

W co zagramy na PlayStation 4 i Xboksie One?

Potwierdzone gry na wyłączność Xbox One

Forza Motorsport 5

Nie mogło być inaczej. Piąta numerowana, a szósta w ogóle (po drodze wydarzyła się Forza: Horizon) odsłona flagowych Xboksowych wyścigów spali gumę na Xboksie One. Forza to Forza – możemy spodziewać się setek pięknych, bajecznie drogich aut ścigających się w najbardziej urokliwych zakątkach globu. Więcej szczegółów (w tym być może informację, że Forza Motorsport 5 to tytuł startowy Xboksa One) poznamy na konferencji Microsoftu w przeddzień tegorocznego E3.

Więcej o Forza Motorsport 5:

Ryse

Pierwszy raz usłyszeliśmy o Ryse jako o grze na Xboksa 360 podczas konferencji Microsoftu na targach E3 2011. Efektowny zwiastun zapowiadał korzystającą z dobrodziejstw Kinecta bijatykę FPP z akcją w starożytnym Rzymie. Później w temacie gry Cryteku zapanowała cisza. Miesiące bez oficjalnych wieści o postępach zaczęły zmieniać się w lata, gdy pojawiły się domysły. Zakładano dwa scenariusze: Crytek skasował projekt lub przeniósł go na następną konsolę Microsoftu. Plotki wskazywały na drugą opcję, której potwierdzenie nadeszło dzień po zapowiedzi Xboksa OneRyse jest grą na wyłączność tej konsoli.

Więcej o Ryse:

Quantum Break

O Quantum Break wiemy na pewno jedynie trzy rzeczy: 1. Tworzy ją fińskie studio Remedy (Max Payne, Alan Wake) 2. Pojawi się tylko na Xboksie One 3. Wystąpi w niej dziewczynka z paranormalnymi mocami. Autorzy zapewniają, że Quantum Break to pozycja obowiązkowa dla stawiających fabułę w grach na pierwszym miejscu. Premierowy zwiastun sugeruje, że David Cage i ekipa Quantic Dream powinni zacząć nerwowo oglądać się za siebie – Remedy może nadepnąć im na odcisk.

Więcej o Quantum Break:

Niepotwierdzone gry na wyłączność Xbox One

Żadnej z tych gier nie zapowiedziano oficjalnymi kanałami. Ich obecność jest rezultatem plotek, przecieków, domysłów, sugestii czy naturalnego biegu rzeczy.

Halo 5

Jeszcze przed premierą Halo 4 studio 343 Industries, które przejęło schedę po Bungie postawiło sprawę jasno – „Czwórka” to początek nowej trylogii. Trudno przypuszczać, żeby ta miała doczekać zwieńczenia czy nawet drugiego aktu na poczciwym Xboksie 360. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że kolejna przygoda sprowadzi Master Chiefa już na Xboksa One. Na razie jednak w temacie Halo musi wystarczyć nam wieść o tworzonym we współpracy ze Stevenem Spielbergiem serialu telewizyjnym w tym uniwersum.

Więcej:

Powrót historycznej marki Rare

Microsoft w opinii wielu nie pozwolił Rare rozwinąć skrzydeł po przejęciu studia w 2002. Utalentowana ekipa wydała w czasie tej dekady kilka nowych, dobrych gier, ale ostatnie lata to przede wszystkim próby okiełznania Kinecta. Sytuacja ta ulegnie jednak zmianie. Phil Spencer z Microsoftu obiecał na E3 zapowiedź powrotu „historycznej” marki Rare, która odegra ważną rolę w rozwoju Xboksa One. Choć Rare zostawiło prawa do kilku ze swoich IP Nintendo, to wciąż ma w portfolio prawa do między innymi Perfect Dark czy Killer Instinct. Nie bez kozery wymieniam właśnie te dwie gry. Cyberpunkowe strzelaniny mają teraz wzięcie, a bijatyki próżno szukać w katalogu Microsoftu. Powrót jednej z tych dwóch serii jest zatem najbardziej prawdopodobny.

Więcej:

Debiut Black Tusk Studios

Debiut Black Tusk Studios, W co zagramy na PlayStation 4 i Xboksie One?

Swoją grę do Los Angeles przywiezie także Black Tusk Studios. Na pozór nieopierzone studio z Vancouver to nowa nadzieja i oczko w głowie Microsoft Game Studios. Ekipa ma być dla Xboksa One tym, czym Bungie było dla poprzednich konsol Microsoftu. Kanadyjczycy dostali „proste”, przejrzyste zadanie – ‘przygotujcie nam kolejne Halo’. Zrobią wszystko, żeby się z niego wywiązać. Nawet jeśli oznacza to bezpieczne zagranie, można powiedzieć nawet – pójście na łatwiznę. Plotka głosi, że główny projektant Crysis 2 Sten Huebler tworzy dla Black Tusk ogromną kosmiczną strzelaninę na modłę Gears of War czy Halo właśnie.

Więcej:

Nienazwana Familijna Gra Dla Kinecta

Informacje o tej grze są pisane patykiem po wodzie. Możliwe, że nigdy w nią nie zagramy, ale ma ciekawą koncepcję wpisującą się w strategię Microsoftu, więc warto poświęcić jej chwilę. Gra bez tytułu miałaby traktować o rodzinie rozbitków na bezludnej wyspie, a grafika przywołująca na myśl filmy Pixara i wsparcie Kinecta (postacie w grze to zeskanowane awatary grających) czyniłyby ją atrakcyjną dla wszystkich domowników. NFGDK miałaby trafić na półki razem z konsolą. Jeśli to prawda, to dowiemy się o jej istnieniu już 10 czerwca.

Xbox Fitness

Nowy Kinect to lepszy Kinect. Ma monitorować tętno grającego, rejestrować mimikę czy ruchy nadgarstków i ulepszać doznania z zabawy sensorem w każdym możliwym aspekcie. A to oznacza, że nie może zabraknąć na niej gry typu fitness. Jeśli wierzyć niedawnej rejestracji domeny to taka właśnie powstaje i zowie się po prostu Xbox Fitness.

Więcej:

Nowa gra Lionhead

Lionhead to jedno z najważniejszych ogniw Microsoft Game Studios. Twórcy Fable na pewno będą jednymi z pierwszych na Xboksie One. Tylko z jaką grą? Fable IV? To bezpieczna opcja, ale wygląda na to, że ekipa z Guildford wybiera się w dziewicze dla siebie rejony – gry MMO. Wskazują na to pomniejsze znaki pokroju ofert pracy dla doświadczonych w tworzeniu sieciowych komponentów oraz te większe, jak choćby nowy szef studia, który zjadł zęby na grach typu MMO właśnie. Odpowiedź na pytanie „co czeka Lionhead w erze post-Molyneux?” zapewne w wigilię E3. Pozostaje uzbroić się w cierpliwość.

Więcej:

Project Gotham Racing 5

Project Gotham Racing 5, W co zagramy na PlayStation 4 i Xboksie One?

Co prawda studio Bizarre zniknęło z deweloperskiej mapy Europy, ale jego trzon znalazł pracę w Lucid Games. Lucid Games, które niemal na pewno pracuje nad piątą częścią Project Gotham Racing. Sugeruje to np. odnowienie przez Microsoft praw do marki czy mało subtelne wskazówki od samego studia. Zresztą trudno wyobrazić sobie start Xboksa One bez serii Project Gotham Racing. Pierwsza część gry trzymała Xboksa za rączkę pierwszego dnia w sklepach, „Trójka” leżała dumna niczym paw przy kartonach z Xboksami 360, Xbox One musi mieć za sobą piątą odsłonę.

Więcej o Project Gotham Racing 5:

Debiut Respawn Entertainment, kryptonim: Titan

Respawn Entertainment to zrodzone w atmosferze skandalu studio byłych pracowników Infinity Ward (zrobili taką mało znaną strzelankę Call of cośtam). Nowa umowa wydawnicza związała ich z Electronic Arts, dla którego tworzą projekt o kodowej nazwie Titan. Czymże jest Titan? Według przecieków to strzelanina (a jakże) na ogromną skalę kręcąca się wokół ogromnych mechów i walczących z nimi maluczkich żołnierzy. Te same przecieki mówią o statusie exclusive’a na Xboksa One. Mgiełkę tajemnicy spowijającą grę rozwieje E3. Respawn bowiem wybiera się do Los Angeles. I to nie z pustymi rękami.

Więcej:

Crackdown 3

Seria Crackdown to żaden bestseller, ale trzyma się stabilnie i Microsoft najwyraźniej widzi w niej potencjał na coś większego. Czy trzecia część pozwoli jej wreszcie wskoczyć do pierwszej ligi? Koniunktura na sandboksy trwa w najlepsze, więc czemu by nie. Najpierw Microsoft musiałby dać jednak Crackdown 3 szanse na na Xboksie One. Jeśli kafelek, który przez chwilę śmignął w trakcie konferencji z 21 maja jest jakimś wyznacznikiem, to możliwe, że są takie plany.

Więcej o Crackdown 3:

Potwierdzone gry na wyłączność PlayStation 4

Killzone: Shadow Fall

Nowe szaty króla – to najkrótsze podsumowanie Shadow Fall. Zapomnijcie o brunatnych, klaustrofobicznych klimatach z poprzedniej trylogii (ok, Killzone 3 próbował z nimi zerwać, ale to jeszcze nie było to). Powitajcie kolory, otwarte przestrzenie, nową planetę, nowy podział, nowe realia, nową oprawę. Oczywiście, nie ma co liczyć na rewolucję w rozgrywce. To dalej gra o dzielnych komandosach, dużych pukawkach, dyszących złych i wiadrach łusek, ale wzięta do dziesiątej potęgi. Obraz mówi więcej niż tysiąc słów, proszę.

Więcej o Killzone: Shadow Fall:

DriveClub

Jeśli oczekiwaliśmy na konferencji Sony zapowiedzi gry wyścigowej, to była nią raczej szósta część Gran Turismo. Sony spłatało nam jednak figla wprowadzając powiew świeżości za sprawą DriveClub od obcykanego w racerach studia Evolution. DriveClub plasuje się pomiędzy serią Motorstorm a Gran Turismo. Mamy tu licencjonowane samochody, ale nie martwimy się sprawdzaniem ciśnienia w oponach. Mamy model jazdy z arcade’owym posmakiem, ale nie musimy skakać po dachach walących się budynków. Złoty środek, dla każdego coś miłego – zwał jak zwał, w DriveClub mają odnaleźć się wszyscy entuzjaści zapachu benzyny i śladów gumy na asfalcie. A potem kupić jak najwięcej DLC, bo Sony widzi w grze duży potencjał na tym polu.

Więcej o DriveClub:

War Thunder

Nowa generacja to szansa, by konsole zaczęły wreszcie korzystać z nowych modeli biznesowych. Jednym z pierwszych podejść gry MMO w systemie F2P do lądowania na PS4 będzie War Thunder (bo wiecie, to gra o samolotach). To zdecydowanie najmniej tajemnicza gra na tej liście, bo jej wysokich lotów wersję na PC zdążyliśmy już nawet zrecenzować na gram.pl. Oddaję klawiaturę asowi lotnictwa Sławkowi Serafinowi:

A zatem, jeśli to jeszcze nie jest całkowicie jasne, to napiszę wprost - War Thunder to naprawdę świetna pozycja. Dla miłośników latających maszyn z II wojny światowej wręcz obowiązkowa i to bez różnicy czy są fanami symulatorów, czy wolą polatać luźniej i zręcznościowo, bo emocje i tu i tu są duże, a widowisko niezapomniane. Niewiele gier potrafi zaoferować coś takiego... a autorzy War Thunder obiecują przecież więcej.

Będzie warto zainteresować się War Thunder gdy nadleci (to już ostatni raz obiecuję) także na nową konsolę Sony.

Więcej o War Thunder:

The Witness (wyłączność czasowa)

Sony zamierza blisko współpracować z niezależnymi twórcami, a szlaki dla tej inicjatywy przeciera Jonathan Blow, twórca genialnego Braid. Jego nowa to gra to The Witness i... zresztą, zobaczcie sami.

Więcej o The Witness:

Infamous: Second Son

Seria Infamous zaczęła życie na PS3, gdzie doczekała się dwóch odsłon, a teraz już bez numerka przeskoczy na PS4. Prawdopodobnie jako jeden z tytułów startowych. Grę znów tworzy studio Sucker Punch, ale zmieni się naprawdę sporo. Bohater, miasto, ustrój, moce. Tak Drugiego Syna przedstawiono światu 20 lutego w Nowym Jorku.

Więcej o Infamous: Second Son:

Knack

Knack pojawiła się na pierwszym pokazie PS4 jednak udało utrzymać się wokół niej otoczkę tajemnicy. Z tego, co zobaczyliśmy wynika, że oczko w głowie Marka Cerny’ego to platformówka z sympatycznym robocikiem, który wzorem Króla Kosmosu z Katamari przyciąga rupiecie z otoczenia nabierając masy. I to by było na tyle. Pozostałe skrawki informacji to wykorzystanie silnika Unreal Engine 4 i funkcji Remote Play, czyli grania przy pomocy PS Vity.

Więcej o Knack:

Primal Carnage: Genesis

Dinozaury wracają do łask. Wszędzie od lat wałęsają się zombiaki, a wielkie gady w spokoju czekają na swój czas. Zaliczyły lepsze lub gorsze epizody (np. w Turoku z 2008 roku), ale były to raczej role drugoplanowe. Primal Carnage: Genesis może być ich przełomowym występem. Grę tworzy małe, niezależne studio, które wzięło się za barki z silnikiem Unreal Engine 4. Z przyzwoitym skutkiem. Nie ma tu też mowy o odcinaniu kuponów od PeCetowego Primal Carnage. Tamta gra opierała się multiplayerowej wyrzynce, Genesis to natomiast podzielona na epizody przygoda dla samotnych śmiałków.

Więcej o Primal Carnage: Genesis:

Blacklight Retribution

Kolejna próba przeszczepienia MMO w systemie F2P na konsolowy grunt. Strzelanina FPP od studia Zombie nie zmieni się w trakcie przenosin z PC na PS4 równie drastycznie, co Primal Carnage: Genesis. Autorzy zapowiadają miarowy rozwój swojej gry i godne wprowadzenie jej w nową erę.

Więcej o Blacklight Retribution:

Niepotwierdzone gry na wyłączność PlayStation 4

Duchowy spadkobierca Super Stardust + tajny projekt Housemarque

Będzie krótko, bo i nie ma podstaw do rozwodzenia się. Fińskie studio Housemarque (Super Stardust HD, Outland, Dead Nation) pracuje nad dwoma grami. Pierwsza to duchowy spadkobierca Super Stardust, czyli gry o kosmicznych stateczku z dużym zapasem amunicji. Druga jest natomiast ściśle tajna i wieści na jej temat możemy spodziewać się w nadchodzących miesiącach.

Więcej:

Dziwaczny pomysł Media Molecule

To gra, aplikacja czy autorska wizja, z której nie zrodzi się nic więcej? Nie wiemy. Jedynym pewnikiem jest segment z pokazu PS4 poświęcony szaleństwu panującemu w Media Molecule.

Czy uda się zerwać z „tyranią polygonów”? Co narodzi się w tego przedziwnego pomysłu? Czy PS4 zrobi z nasz wszystkich Fidiaszy? Na odpowiedzi musimy jeszcze poczekać.

Gran Turismo 6

Sprawa nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Na razie Gran Turismo 6 z premierą jeszcze w tym roku zapowiedziano wyłącznie na PlayStation 3. Ale! Ewentualnego przeniesienia gry także na PS4 nie wyklucza sam człowiek z benzyną zamiast krwi, Kazunori Yamauchi.

Więcej o Gran Turismo 6:

Nowe IP studia Guerrilla Games - The Order: 1886?

Killzone: Shadow Fall to nie jedyna gra na PS4 powstająca u Holendrów z Guerrilla. Wiemy na pewno, że studio pracuje nad pierwszą od lat nową marką. Nie wiemy jedynie jaką. Oczywiście mamy pewną wskazówkę. Zarejestrowane przez Sony domeny sugerują, ze gra może nazywać się The Order: 1886. I to zamyka listę poszlak.

Więcej o The Order: 1886:

Debiut Ready at Dawn na dużej konsoli

Debiut Ready at Dawn na dużej konsoli, W co zagramy na PlayStation 4 i Xboksie One?

Studio Ready at Dawn sprawdziło się jako zausznik Sony przenoszący ważne marki firmy na handheldy (twarde dowody to przenośne odsłony God of War oraz Daxter), więc nie dziwi, że dostali szansę przeskoczenia do pierwszej ligi. Studio od dłuższego czasu pracuje nad swoim pierwszym własnym IP. Początkowo gra powstawała z myślą o PS3, ale oferty pracy w Ready at Dawn zdradziły, że produkcję przerzucono na nowy sprzęt Sony.

Nowa gra Sony Santa Monica

Konsole Sony stoją grami studia w Santa Monica. Seria God of War długo napędzała sprzedaż sprzętów z PlayStation w nazwie, ale wygląda na to, że czeka ją co najmniej urlop. Przynajmniej jeśli chodzi o odsłony tworzone przez ekipę z Kalifornii. Pojawiające się co jakiś czas oferty pracy w SCE Santa Monica wyraźnie pokazują, że kolejna gra nie ma wiele wspólnego z Kratosem. Bo co powiecie na tytuł z otwartym światem, w militarnych klimatach, z pojazdami i sporą dawką strzelania? Zaintrygowani. Na razie musimy uzbroić się w cierpliwość. Zapowiedź to jedynie kwestia czasu.

Więcej:

Gra Naughty Dog

PR Naughty Dog jest teraz w trybie The Last of Us, ale nie czarujmy się – spora część zespołu od dawna dłubie przy grze na nową konsolę Sony. Naughty Dog to studio plastyczne. Bez problemu dzieli się na mniejsze grupy uderzeniowe pracujące niezależnie nad kilkoma grami. W tym momencie jedni nadają ostatnie szlify przygodzie Joela i Ellie, a inni są po łokcie urobieni w grze na PS4. I potrzebują rąk do pracy, co potwierdzają oferty dla chętnych chcących tworzyć grę na next-gena. Pytanie tylko jaką grę – Uncharted 4? Powrót Jaka i Daxtera? A może coś zupełnie świeżego? W końcu na przestrzeni przemijającej generacji aż dwa razy podejmowali się nowego wyzwania.

Więcej:

LittleBigPlanet 3

LittleBigPlanet 3, W co zagramy na PlayStation 4 i Xboksie One?

LittleBigPlanet to jedna z ważniejszych marek w katalogu PlayStation i jeśli powróci na PS4, to nie za sprawą Media Molecule. Ostatnie doniesienia głoszą, że przy trzeciej odsłonie lejce serii przejęło brytyjskie studio Sumo Digital. Taki obrót sprawy jest prawdopodobny, bo a) Sumo Digital pomagało już przy LBP 2 b) seria LBP jest „przechodnia”, wersję na PS Vitę tworzyło Double Eleven z pomocą Tarsier Studios i xDev. Sumo Digital pracuje ponoć przy LBP3 od początku 2012 roku, więc o ile przecieki nie mijają się z prawdą, gra jest już na zaawansowanym etapie produkcji.

The Last Guardian

Nie widać końca telenoweli pod tytułem The Last Guardian. Duchowego sukcesora ICO i Shadow of the Colossus zapowiedziano na E3 w 2009 i… to w zasadzie tyle. Reszta to ciągłe zapewnienia Sony i Team Ico, że gry nie skasowano i że prace nie idą idealnie, ale nikt z The Last Guardian rezygnować nie zamierza. Planowana pierwotnie na 2011 rok dalej pozostaje zaginiona w akcji i liczenie na premierę jeszcze za kadencji PS3 byłoby zwyczajnie naiwne. Tym wiarygodniejsze zdają się zatem pogłoski o przeniesieniu produkcji na PS4. Oliwy do next-genowego ognia dolewają enigmatyczne wypowiedzi Fumito Uedy i Shuheia Yoshidy. Panowie zapewniają, że TLG żyje i ma się nieźle, ale jest za wcześnie na ponowne ujawnienie. Decyzja w tej sprawie zależy bowiem od planów Sony. Czy The Last Guardian powróci na targi E3 po czteroletniej przerwie?

Nowa gra Quantic Dream - Singularity?

David Cage pojawił się na pierwszym pokazie PlayStation 4, pomówił – standardowo – o emocjach w grach, pokazał sugestywnego, wirtualnego, starszego pana i zszedł ze sceny. Oficjalnie nie miał nic do powiedzenia o swojej kolejnej grze powstającej z myślą o PS4. Mniej oficjalnie wiemy, że Quantic Dream dzieli czas pomiędzy Beyond: Two Souls a niezapowiedziany next-genowy tytuł, który być może nazywa się Singularity. Domenę z taką nazwą zarejestrowało bowiem studio na początku tego roku.

Więcej:

Gra Just Add Water

Studio sprawujące pieczę nad serią Oddworld szykuje grę na PlayStation 4, która „prawdopodobnie” (słowa twórców) trafi także na PS Vitę. Wiemy tylko i aż tyle. Wygląda na to, że Mudokony rozplenią się także na nowej konsoli Sony.

Potwierdzone gry na obie konsole

Carmageddon: Reincarnation

Jedna z tych gier, o których wszystko mówi sam tytuł. Reinkarnacja Carmageddona, czyli owianej legendą samochodówki z 1997 roku obrała kurs także na PlayStation 4 i Xboksa One. Początkowo planowano premierę tylko na dostępne już sprzęty, ale pokaźny zastrzyk gotówki od jednego z udziałowców Stainless Games sprawił, że ludzi porozjeżdżamy także na next-genach.

Więcej o Carmageddon: Reincarnation:

  • Carmageddon: Reincarnation zmierza na platformy nowej generacji

Assassin's Creed IV: Black Flag

AC to AC. Tym razem po Bliskim Wschodzie, renesansowych Włoszech i przygodzie nad Bosforem przyszedł czas na awanturniczy żywot pirata z Karaibów. Gra powstaje równolegle na PC i konsole obecnej oraz następnej generacji, więc do tej ostatniej należy podchodzić do niej z lekką rezerwą. Ulepszona wersja starego silnika oznacza ładniejszą grafikę, większą płynność i szereg innych technicznych usprawnień, ale póki co nie liczmy na rewolucję w mechanice.

Więcej o Assassin’s Creed IV: Black Flag:

Battlefield 4

Flagowa seria Electronic Arts ma przesuwać granicę w prezencji nie tylko strzelanin, ale gier w ogóle. Nie może jej zatem zabraknąć na konsolach nowej generacji. Niech Wasze apetyty zaostrzy 17 minut rozgrywki, którymi EA przedstawiło grę światu.

GramTV przedstawia:

Więcej o Battlefield 4:

Need for Speed: Rivals

Nie Hot Pursuit 2, nie Most Wanted 2, nie powrót Underground. Nowa odsłona Need for Speed nosi podtytuł Rivals, powstaje w szwedzkim studiu EA Ghost i zmierza na PC, current geny oraz oczywiście PS4 i Xboksa One. Zmagania ścigantów z policją w NFS: Rivals napędzi silnik Frostbite 3.

Więcej o Need for Speed: Rivals:

Call of Duty: Ghosts

Nowa historia, nowi bohaterowie, nowe platformy, ten sam silnik (choć podobno znacznie usprawniony), pies. Tak prezentuje się nowe Call of Duty w telegraficznym skrócie.

Więcej o Call of Duty: Ghosts:

Destiny

Po latach bliskiej współpracy z Microsoftem, Bungie podjęło męską decyzję – robimy grę multiplatformową. I wzięli to sobie do serca, bo Destiny zmierza na wiele platform. Są wśród nich konsole obecnej generacji oraz właśnie PS4 i Xbox One. Destiny w największym skrócie to – jak pisze Andrzej Mądrzak, który widział ją na żywo: "Shared world shooter" - takim właśnie terminem ekipa Bungie określa swoje nowe dzieło. Trzeba przyznać, że ambicji chłopakom nie brakuje. Nie ukrywają, że Destiny ma być czymś więcej niż grą. Czym? Mówiąc krótko - światem. Żywym, stale zmieniającym się światem, reagującym na poczynania "zamieszkujących" go graczy, pozwalającym im przeżywać unikalne przygody i kreować własne legendy.

Więcej o Destiny:

FIFA 14, Madden NFL 25, NBA Live 14, UFC 14

Poprzednia przesiadka gier EA Sports na nową wówczas generację nie przebiegła idealnie. FIFA 14 i inne gry sportowe EA przeskoczyły na Xboksa 360 i PS3 zostając jedną nogą na PS2 i pierwszym Xboksie. Tym razem Elektronicy nie powtórzą tego błędu. FIFA 14 i reszta stawki skorzysta z dobrodziejstw nowego silnika Ignite, który ma według zapowiedzi zaprzęgnąć do działania moce przerobowe nowej generacji.

Tak gry hulające na Ignite wyobraża sobie EA

Więcej:

Thief

Po latach nieobecność Garrett powraca i ograbi także PS4 i Xboksa One. Gra powstaje – o dziwo – na silniku Unreal Engine 3, ma czerpać pełnymi garściami z dziedzictwa serii i nie iść w stronę mainstreamu, pozostając jednocześnie przyjazną dla wszystkich. Brzmi ambitnie. Dishonored pokazało, że pragniemy gier tego typu. Trzymajmy kciuki, żeby Thief był produkcją przynajmniej równie udaną.

Więcej o Thief:

Watch Dogs

Watch Dogs pojawiła się na zeszłorocznym E3 zupełnie znikąd, z miejsca kradnąc nasze serduszka. Głównym pytaniem przewijającym się po pokazie gry było to o platformy docelowe. „To gra na next geny” – mówili jedni, „nie, zagramy jeszcze na obecnych konsolach” – kontrowali inni. Rację miały obie strony. Szpiegowski sandboks o kontrolowaniu świata przy pomocy komórki (w dużym skrócie) trafi i na tę generację, i na przyszłą, i na PC. Niech nikt nie czuje się pokrzywdzony.

Więcej o Watch Dogs:

Dying Light

Polska od kilku lat stoi grami wideo, więc nasi twórcy uszczkną także kawałek next genowego tortu. Dying Light to nowa gra Techlandu rozwijająca pomysły z największego przeboju studia - Dead Island. W Dying Light trafiamy do spustoszonego epidemią świata widzianego z perspektywy pierwszej osoby. Zabawę napędza dychotomia między dniem a nocą. Gdy świeci słońce przemierzamy zrujnowane ulice szukając broni, zapasów i wszystkiego co może pomóc w przetrwaniu. Gdy słońce zachodzi skupiamy się tylko na jednym – przetrwaniu. Będą zombiaki, będzie kooperacja, będzie domieszka Mirror’s Edge w postaci parkouru. Jest na co czekać.

Więcej o Dying Light:

Niepotwierdzone gry na obie konsole lub bez sprecyzowanych platform docelowych

Pro Evolution Soccer 2014

Wiemy, że kolejnego PES-a napędzi Fox Engine, autorski silniki studia Hideo Kojimy. Mamy w zasadzie pewność, że gra trafi zatem na obie konsole nowej generacji, ale na oficjalną zapowiedź gry wraz z ogłoszeniem platform docelowych musimy jednak jeszcze poczekać. Na szczęście niedługo, bo jedynie do E3.

Wolfenstein: The New Order

Wolfenstein powraca i zabierze nas do roku 1960 i świata, gdzie Naziści panoszą się po wygranej drugiej wojnie światowej. Oficjalna zapowiedź Bethesdy wspomniała o wersjach na PC, Xboksa 360, PS3 oraz „konsole nowej generacji”. Wiemy co to oznacza, ale dopóki nie padną dwie magiczne nazwy The New Order zostanie w tej sekcji.

Więcej o Wolfenstein: The New Order:

Dragon Age III: Inquisition

Dragon Age III: Inquisition powstaje, korzysta z silnika Frostbite 3 i ukaże się również na „konsolach nowej generacji”. Na razie musi nam to wystarczyć.

Więcej o Dragon Age III: Inquisition:

Lords of the Fallen

Gra marzeń Tomka Gopa, dla której rozstał się z CD Projektem i związał z CI Games. Lords of the Fallen to RPG akcji przywołujące na myśl Demon's Souls, Dark Souls czy Shadow of the Colossus. Ale ostrożnie ze skojarzeniami, bo mogą okazać się złudne. Gop nie zamierza jedynie kopiować czyichś pomysłów. Ma sporo swoich.

Więcej o Lords of the Fallen:

The Evil Within

Shinji Mikami spopularyzował survival horrory tworząc Resident Evil, ale ma ich już serdecznie dosyćć. Teraz szykuje po prostu horror. W dodatku straszny, co w głównym nurcie nie zawsze jest tak oczywiste. Premiera w 2014 także na „konsolach nowej generacji”. Czekamy na więcej szczegółów i oficjalne potwierdzenie, że mowa o PS4 i X1.

Więcej o The Evil Within:

Cyberpunk 2077

Gra CD Projektu to jeszcze pieśń przyszłości. Nie tak dalekiej jak sugeruje tytuł, ale i tak zaczekamy co najmniej do roku 2015. A wygląda na to, że jest na co czekać. Sukces sagi o Wiedźminie rozpalił jedynie apetyt CDP, a zaspokoić może go jedynie wypromowanie drugiej dużej marki - Cyberpunka właśnie. Grę oparto o papierowe RPG Cyberpunk 2020, a pieczę nad dokładnym przeniesieniem zasad do gry sprawuje jego autor Mike Pondsmith. To nie może się nie udać. Cyberpunk zmierza na PC i "bliżej niesprecyzowane platformy nowej generacji". Przypomnijmy sobie świetny zwiastun, który rozpalił internet kilka miesięcy temu.

Więcej o Cyberpunk 2077:

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Ekhem, to Wiedźmin 3, wiecie o nim wszystko, darujmy sobie zatem formalności. Tajemnicą poliszynela zostają jedynie platformy docelowe. Padła sakramentalna fraza „konsole nowej generacji”, później potwierdzono premierą na PS4, a ledwie wczoraj CD Projekt zdradził, że na razie nie ma nic do powiedzenia w sprawie wersji na X1. Na razie.

Więcej o Wiedźmin 3: Dziki Gon:

Rainbow Six: Patriots

Ubisoft zapowiedział Rainbox Six: Patriots jako „Heavy Rain wśród militarnych shooterów”, pokazał zwiastun, a potem schował głowę w piasek. Z obozu gry dochodziły w zasadzie same złe wieści. Przetasowanie kadrowe, różnice wizji artystycznych, problemy tu, kłopoty tam. To nie napawa optymizmem i o premierze w ten generacji możemy już jedynie pomarzyć. Ale Ubi zainwestowało w projekt czas oraz pieniądze i nie zamierza porzucać Patriotów. Czyżby zatem przerzucenie projektu na nową generację. Yves Guillemot, prezes koncernu mówi – Są spore szanse, ze tak się może zdarzyć.

Więcej o Rainbow Six: Patriots:

Mafia III

Trzecia odsłona mafijnej serii 2K Czech to jeden z najczęściej przewijających się tytułów w dyskusjach o next genach. Tajni informatorzy i ogłoszenia o pracę odzierają ze złudzeń – Mafia III powstaje z myślą o sprzętach nowej generacji.

Więcej o Mafia III:

Diablo III

Bądźmy poważni – Diablo III nie potrzebuje prezentacji. Wystarczy jedno zdanie. Najbardziej wyczekiwana PeCetowa gra, jeśli nie ostatniej dekady, to na pewno minionego roku. PeCetowa do czasu, bo już niebawem przeskoczy na konsole i - przynajmniej na razie - są to jedynie sprzęty Sony. Tak, sprzęty, bo swoje wersje dostaną PS3 i PS4. Blizzard zdradził jednak - W tej chwili nie mamy nic do zapowiedzenia, ale niekoniecznie jesteśmy na wyłączność Sony. Co oznacza, że zapowiedź wersji na Xboksa/y jest jedynie kwestią czasu.

Więcej o Diablo III:

Doom 4

Kolejna z growych telenowel. Wielu straciło już nadzieje na zagranie w Dooma 4, ale notoryczni spóźnialscy z id Software zapewniają, że gra dalej się robi i ukaże się, gdy będzie gotowa. Ostatnie wieść w tej sprawie mówiły o „nowej wersji Dooma 4”, która pewnikiem celuje już w nową generację.

Więcej o Doom 4:

Sniper Elite 3

Sniper Elite 3, W co zagramy na PlayStation 4 i Xboksie One?

Sniper Elite 3 to więcej tego samego. Dużo patrzenia przez lunetę, efektowne strzały w łeb i zaspy piasku. Tym razem bowiem żywot snajpera zaprowadzi nas do Afryki. Grę zapowiedziano na „platformy nowej generacji” nie precyzując tej informacji.

Więcej o Sniper Elite 3:

Nowa gra Obsidian

Spece od RPG z Obsidian szukają ludzi do pracy przy grze na nową generację konsol. To wszystko, można się rozejść.

Więcej:

Deep Down

Capcom zajął na chwilę scenę podczas PlayStation Meeting i pokazał takie coś:

Gra nazywa się Deep Down, napędzi ją autorski silnik Panta Rhei i wygląda jak miks pomiędzy Dragon’s Dogma i Dark Souls. Te strzępki informacji muszą na razie zaspokoić Wasz głód wiedzy.

Więcej o Deep Down:

Nowe Final Fantasy

Na PlayStation Meeting pojawił się też wysłannik Square Enix, który łamaną angielszczyzną zapowiedział kolejną odsłonę Final Fantasy. Nie wiemy jeszcze czy seria ma po latach powrócić jako exclusive na platformie Sony, ale szczegóły poznamy już na E3. Będzie ciekawie. Sympatyczny pan z SE pokazał także po raz kolejny demko silnika Luminous. Jest ładne, więc zobaczmy je jeszcze raz.

Więcej:

Homefront 2

THQ powierzyło stworzenie Homefront 2 studiu Crytek, które następnie nabyło pełnię praw do gry po bankructwie tego pierwszego. Homefront 2 powstaje również z myślą o konsolach nowej generacji.

Więcej o Homefront 2:

Nowa gra Avalanche Studios

Avalanche przynajmniej do niedawna pracowało nad dwoma grami na next geny. Prawdopodobnie chodziło o Just Cause 3 i tajemniczą grę w świecie Mad Maksa. Niedawno dowiedzieliśmy się jednak, że studio zawiesiło prace nad „steampunkowym projektem”. Czy chodziło właśnie o Mad Maksa? Christopher Sundberg nie potwierdza ani nie zaprzecza. Wygląda na to, że na dziś dzień Szwedzi dłubią jedynie przy trzeciej części Just Cause.

Więcej:

Nowa gra CI Games

Nowa gra CI Games, W co zagramy na PlayStation 4 i Xboksie One?

Piątą polską grą na nowe konsole (po Wiedźminie 3, Cyberpunku 2077, Lords of the Fallen i Dying Light) może być niezapowiedziana jeszcze produkcja CI Games. Twórcy Sniperazamierzają zabrać się za tytuł na next geny po zakończeniu prac nad priorytetowym obecnie Alien Rage (wcześniej znanym jako Alien Fear).

Nowa gra studia Yager

Autorzy Spec Ops: The Line nabyli prawa do wykorzystania silnika Unreal Engine 4 i zaprzęgają go do stworzenia swojej kolejnej gry. Tym razem już z myślą o konsolach nowej generacji.

Więcej:

Human Element

Robert Bowling, twórca między innymi Call of Duty: Modern Warfare miał dość pańszczyzny dla Activision i poszedł na swoje. Pierwsza gra jego nowa studia Robotoki to ambitny projekt o zombiakach (nie, to nie oksymoron). Bowling zapowiada podział na klasy, system wyborów wpływający znacznie na doznania z zabawy oraz scenariusz i premierę na PC, sprzęty mobilne oraz konsole nowej generacji.

Więcej o Human Element:

Średniowieczne RPG studia Warhorse

Warhorse to czeska ekipa złożona z byłych pracowników między innymi 2K Czech i Bohema Interactive. Gra powstaje od dłuższego czasu, traktuje o wojnach husyckich i napędza ją silnik CryEngine 3. Najprawdopodobniej zmierza również na konsole nowej generacji, choć szef studia Daniel Vavra na razie nie ma w tej sprawie nic do przekazania.

Więcej:

Gra Star Wars od Visceral

Gra Star Wars od Visceral, W co zagramy na PlayStation 4 i Xboksie One?

Na mocy jeszcze pachnącej farbą umowy między EA i Disneyem, gry na podstawie Star Wars tworzyć będą ci pierwsi. Wiemy, że koncern oddeleguje do gwiezdno wojennych gier swoje najlepsze studia, a nawet powołało do tego celu jedno nowe. Przecieki wskazują jednak, że najszybciej rozwija się projekt studia Visceral (Dead Space, Dante's Inferno). Jest jeszcze za wcześnie na konkrety, bo to w dalszym ciągu faza preprodukcji, ale to właśnie ten tytuł ma szanse przetrzeć szlak dla gier w świecie Star Wars spod szyldu EA. Czy będzie to Battlefront 3?

Więcej:

Nowa gra z Soniciem - Sonic Excursion?

Maskotka SEGI ma podobno powrócić w Sonic Excursion, grze która czerpie garściami z 16-bitowego dziedzictwa serii, dając jednocześnie susa w przyszłość. Stąd też premiera także na konsolach nowej generacji.

Więcej:

Kod na Port Royale 3 9QINJ-8G?FT-8ICLP
Kod na DLC Port Royale 3 Dawn of Pirates FACQ?-VIT2Q-2LX23
Kod na DLC Port Royale 3 Harbour Master I9?WM-QMGKB-34M9I
Kod na DLC Port Royale 3 New Adventures F3RL5-3K7FN-ZQT?M
Szukaj innych kodów na darmowe gry przez weekend!

Komentarze
40
Usunięty
Usunięty
09/02/2014 19:47

Najciekawsze gry to te które nie powtarzają w kółko tych samych schematów. Twórcy CoD i innych takich nie znają pojęcia zmęczenie materiału. Wydaje mi się że takie perełki jak ten Last Guardian czy jakoś tak to będzie bardzo fajna przygoda i niesamowita fabuła.

Usunięty
Usunięty
09/02/2014 19:47

Najciekawsze gry to te które nie powtarzają w kółko tych samych schematów. Twórcy CoD i innych takich nie znają pojęcia zmęczenie materiału. Wydaje mi się że takie perełki jak ten Last Guardian czy jakoś tak to będzie bardzo fajna przygoda i niesamowita fabuła.

SerwusX
Gramowicz
04/06/2013 14:16

Jedyne gry, które dawałyby konsolom jakąkolwiek szansę w moich oczach, wychodzą też na PC, a exclusivy są wyjątkowo słabe. Krótko: nic ciekawego, a konsole już przegrały walkę z PC. Ale pewnie wciąż pewnie znajdą się jacyś nabywcy, którzy stwierdzą, że "tak jest wygodniej".
Trwa Wczytywanie