Felieton

Najciekawsze Easter Eggi w grach

Grzegorz Bonter, 24.04.2011 19:12 74

Jako, że mamy Święta Wielkanocne, to wypada napisać coś interesującego na czasie i związanego z tematem. Wpadliśmy więc na pomysł, aby zrobić małe zestawienie najciekawszych Easter Eggów w grach, czyli sekretów, które developerzy umieścili w swoich dziełach jako forma puszczenia oka do fanów. Zapraszam do lektury.

Jako, że mamy Święta Wielkanocne, to wypada napisać coś interesującego na czasie i związanego z tematem. Wpadliśmy więc na pomysł, aby zrobić małe zestawienie najciekawszych Easter Eggów w grach, czyli sekretów, które developerzy umieścili w swoich dziełach jako forma puszczenia oka do fanów. Zapraszam do lektury.

Duck Hunt

Duck Hunt

Chyba mało kto nie miał chociaż krótkiej styczności w swoim życiu z drugim po Super Mario Bros. klasykiem z NES-a (u nas w wersji "cделано в CCP", czyli z Pegasusa) - Duck Hunt. Ileż to godzin poświęciliśmy patrząc, jak ten bezczelny pomarańczowy pies drwi z nas patrząc prosto w naszą dziecięcą twarz, u niektórych powodując kompletny zanik poczucia własnej godności na długie lata nastoletniości.

Mało jednak kto wie, że w Duck Hunt można nie tylko strzelać do kaczek. Można również... nie, nie strzelić w twarz temu wrednemu psu... otóż można również grać kaczką. Jedyne, co musicie zrobić, to odpalić tryb pojedynczego gracza przy padzie wpiętym w pierwszy slot konsoli, a pistoletem w drugim. Co jednak najciekawsze, wzmianka o tym "Easter Eggu" pojawia się w instrukcji do Duck Hunt. Podejrzewamy jednak, że mało kto miał tę mistyczną książeczkę kiedykolwiek w dłoniach - nie czujcie się jednak z tego powodu źle. Takie wtedy były czasy w Polsce, że możemy sobie akurat w tym przypadku darować.

GTAIV

Niedługo po premierze Grand Theft Auto IV, w Internecie zrobił furorę chyba najgorszy filmik pokazujący Easter Egga w grze, jaki kiedykolwiek został stworzony. Jego autor doszedł do wniosku, że zanim zobaczymy ukryty przez twórców sekret, to powinniśmy zobaczyć ponad 2 minutową porcję jego umiejętności operowania padem. Bo przecież mało który gracz wie, gdzie w Liberty City z GTA IV jest Statue of Happiness... (mała podpowiedź - wie to niemal każdy).

Na szczęście YouTube pozwala na przeskakiwanie do konkretnego miejsca, więc możemy sobie zaoszczędzić szarpania nerwów i przejść wprost do Easter Egga w 2:10. Sama pisanka znajduje się wewnątrz statuy i jest tak naprawdę... ogromnym sercem miasta bijącym wewnątrz stalowego pomnika.

Donkey Kong

Donkey Kong Easter Egg

Inny klasyk Nintendo, Donkey Kong, również może pochwalić się ciekawym Easter Eggiem. Jednak jego ciekawość nie jest wywołana przez rozmach dodanej pisanki, ale przede wszystkim historię stojącą za nią.

Po sukcesie na automatach, Ninny dogadało się z Atari na zrobienie portu Donkey Konga na Atari 400 i Atari 800. Dziś zadanie to powierzono by całemu sztabowi ludzi, tymczasem wtedy całą pracę odwalił jeden człowiek - Landon M. Dyer. Po wielu godzinach pracy, bez podstawowego kodu oryginalnej gry, napisał on w końcu praktycznie od nowa własnego Donkey Konga. Jako, że był to niemały wyczyn, postanowił on odcisnąć na stworzonym przez siebie produkcie swoje własne imię. Co trzeba zrobić, aby ujrzeć trzy czerwone litery DML?

Odpal grę, ustanów nowy rekord punktów, który wynosi 37, 73 albo 77 tys. Końcówka wyniku jest obojętna. Następnie strać wszystkie pozostałe życia, gdzie ostatni zgon musi nastąpić poprzez upadek. Kolejnym etapem jest ustawienie poziomu trudności na 4 (poprzez trzykrotne wciśnięcie przycisku opcji). Potem pozostaje już tylko cierpliwe poczekanie, aż skończy się demko, na którym Kong wskakuje w swoje miejsce na ekranie menu. W tym momencie powinny się pojawić wspomniane wcześniej inicjały.

Ten Easter Egg jest jedną z najdłużej ukrytych pisanek w grach. Jej ujawnienie zajęło 26 lat i nadal byłaby ukryta, gdyby nie wysiłek Dona Hodgesa. To on przeczesał cały kod gry, aby znaleźć odpowiednią instrukcję.

Diablo II

cow level Diablo II

Nasza lista nie byłaby kompletna bez tego Easter Egga. Gdy Diablo I okazało się przebojem, pośród jej fanów zaczęła krążyć plotka, jakoby Blizzard umieścił w grze specjalny, krowi poziom. Zamieć usłyszała o tym i postanowiła umieścić w Diablo II w pełni funkcjonalny poziom wypełniony po brzegi krowami.

Jak odblokować krowi poziom w Diablo II? Najpierw trzeba przejść grę na dowolnym poziomie trudności. Gdy już skończycie, odpalcie ją jeszcze raz. Nie zmieniajcie przy tym "difficulty" - ma być takie samo, jak podczas przechodzenia gry. Następnie należy dostać się do Rogue Encampment i umieścić w Horadric Cube przedmioty Tome of Town Portal oraz Wirt's PegLeg. Wówczas pojawi się przed nami portal prowadzący na osobny level, na którym czekają na nas dzikie hordy łaciatych.

Cow Level z Diablo II był przez jakiś czas sposobem na farmienie unikalnych przedmiotów. Po jakimś czasie jednak Blizzard ograniczył dostęp do tego Easter Egga do jednego przejścia na każdy poziom trudności.

Call of Duty

Pogłoski o regularnych herbatkach Hitlera z przedstawicielami obcej rasy najwidoczniej przypadły do gustu twórcom Call of Duty: Finest Hour. Umieścili oni bowiem w swojej grze dość ciekawą pisankę - latający spodek. No może z lataniem miałby on problemy biorąc pod uwagę to, że jest schowany w podziemnym bunkrze, ale nie czepiajmy się szczegółów. Poza tym za spodkiem leżały medpacki, więc "jupi!".

Baldur's Gate

Baldur''s Gate

Wielu osobom wydaje się, że humor Baldur's Gate skończył się na "Miniaturce Wielkiego Kosmicznego Chomika", czyli Boo, ale tak nie jest. Oprócz tego, BioWare dorzuciło całkiem łatwego do uruchomienia i do tego zabawnego Easter Egga. Jeżeli klikniecie ikony członków naszej drużyny więcej razy niż 9, to za każdym kolejnym kliknięciem będą oni wypowiadali jakąś zabawną kwestię. Taki na przykład Khalid mówi "Kliknij kogoś swojego rozmiaru!".

Batman: Arkham Asylum

Z Easter Eggiem z Batman: Arkham Asylum wiążę się zabawna historia. Otóż kiedy ekipa RockSteady finalizowała projekt, już miała jasny plan, jak będzie wyglądała druga część gry. Marketingowcy studia doszli więc do wniosku, że świetnym pomysłem będzie wstawienie sekretnego pokoju, w którym znajdą się rysunki techniczne zdradzające zawartość Batman: Arkham City. Zlecenie poszło do ekipy developerów, pokoik został stworzony, dodany do gry, a ta powędrowała do sklepów. Po miesiącu większość nabywców B:AA już przeszła całą grę i zdążyła o niej zapomnieć. Potem minął kolejny miesiąc, a w sieci cisza na temat pokoju. To nie tak miało być - news o tym miał być w każdym serwisie o grach w Internecie!

Mimo to ekipa RockSteady dalej liczyła, że któryś gracz znajdzie ukryte pomieszczenie. Niestety - przez ponad pół roku od wypuszczenia gry, nikomu nie udało się natrafić na ten sekret. Nie ma się jednak temu co dziwić - mało kto, będąc przy zdrowych zmysłach, biegał Batmanem po Arkham Asylum i nie umieszczał potrzy ładunki wybuchowe na każdej ze ścian. Tak więc spece od marketingu dość komicznie wyłożyli się podczas wykonywania tego tricku i sami w końcu ujawnili opisywaną tutaj pisankę. Jeżeli jednak jesteście ciekawi, gdzie można znaleźć sekretny pokoik z planem Gotham City i artworkami, to poniżej macie wideo z instruktażem:

Just Cause 2 i Lost

Akcja Just Cause 2 ma miejsce na tropikalnej wyspie, czyli identycznie, jak w serialu Lost. Developerzy postanowili więc umieścić w swojej grze mały "trybut" do popularnego show telewizyjnego. Jeżeli porwiemy odrzutowiec (o co w Just Cause 2 nie trudno) i udamy się na małą wysepkę w rogu mapy, to w locie nasz samolot zostanie uszkodzony i się rozbije (czyli podobnie do słynnego Oceanic 815). To nie koniec nawiązania do Lostów - jeżeli pobiegacie po dżungli wokół miejsca katastrofy, to powinniście nawet trafić na serialowy właz wystający z ziemi.

Wiemy, że to dość skromny przegląd Easter Eggów, ale gdyby chcieć opisać je wszystkie, to by nam dnia zabrakło, a Wy i tak pewnie przeczytalibyście góra kilkanaście. W każdym bądź razie ja bym tak zrobił... Nie zapomnijcie w komentarzach napisać, czy może i wam nie zdarzyło się znaleźć jakiejś pisanki w grze, oczywiście bez jakichkolwiek wskazówek i pomocy innych.

najnowsze