Internet Explorer 8 - technologia Silverlight

Michał Myszasty Nowicki
2010/06/25 15:00
0
0

Czasy się zmieniają, zmienia się też Internet. Bezpowrotnie minęły czasy prostoty i przaśności, teraz każdy stara się przykuć uwagę potencjalnego internauty nie tylko treścią, ale również formą. Do działania przystąpił też Microsoft, który opracował własną, nowoczesną technologię, mającą podjąć walkę z popularnym Flashem. Witajcie w wirtualnym świecie oświetlonym przez Silverlight.

Czasy się zmieniają, zmienia się też Internet. Bezpowrotnie minęły czasy prostoty i przaśności, teraz każdy stara się przykuć uwagę potencjalnego internauty nie tylko treścią, ale również formą. Do działania przystąpił też Microsoft, który opracował własną, nowoczesną technologię, mającą podjąć walkę z popularnym Flashem. Witajcie w wirtualnym świecie oświetlonym przez Silverlight.

Internet Explorer 8 - technologia Silverlight

Od czasów, kiedy przeciętna strona internetowa składała się wyłącznie z tekstu uzupełnionego hiperlinkami, z rzadka przyozdobionego kiepskiej jakości zdjęciami, zmieniło się wiele. Dziś już trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek nową stronę, czy duży portal bez kolorowych belek, aktywnych menu, galerii ze zdjęciami wysokiej jakości, wszechobecnych filmów czy animacji. Szybki rozwój i coraz to bardziej powszechna dostępność szerokopasmowych łączy sprawiają, że współczesne strony WWW coraz częściej przypominają swą formą, to co jeszcze niedawno oglądać mogliśmy tylko w filmach science-fiction.

Rozpowszechnienie się Java Script, czy AJAX sprawiło, że tradycyjny HTML powoli zaczął odchodzić na zasłużoną emeryturę. Kolejnym ważnym momentem było wprowadzenie na strony WWW technologii Flash, pozwalającej nie tylko na tworzenie animacji (również interaktywnych), ale również osadzanie na nich filmów. Jak grzyby po deszczu zaczęły pojawiać się wszechobecne banery, reklamy, flashowe gry online... Java i Flash zdominowały większość stron internetowych. Wydawało się, że nie ma tu już miejsca dla nowych graczy.

Jednak Microsoft miał już wtedy opracowany przez siebie, bardzo obiecujący język XAML (eXtended Application Markup Language) oraz był na etapie wprowadzania nowej platformy .NET. Wszystko to stanowiło podwaliny dla zupełnie nowej aplikacji, mającej stanąć w szranki z popularnym Flashem, czyli Silverlight. Aby jednak móc konkurować z mającą ugruntowaną i silną pozycję aplikacją firmy Adobe, Microsoft musiał zaoferować więcej, niż rywal. I tak też się stało. Struktura aplikacji Silverlight jest zupełnie inna niż Flasha, opiera się bowiem w dużej mierze na rozwiązaniach charakterystycznych dla... normalnych aplikacji stacjonarnych.

Silverlight wykorzystuje zatem zarówno techniki programowania charakterystyczne dla stron internetowych, jak i normalnych aplikacji stacjonarnych. Język XAML odpowiada tutaj przede wszystkim za to, co widzimy na wyświetlanej stronie, a więc zawartość pól tekstowych, grafikę i wszelakie multimedia. Natomiast logika działania może być napisana w dowolnym języku programowania obsługiwanym przez platformę .NET, na przykład C++/CLI, C#, J#, czy Delphi 8.

Wśród najważniejszych cech Silverlight uwagę zwracają przede wszystkim ogromne możliwości multimedialne, w tym oczywiście wsparcie dla formatów HD. Microsoft podkreśla też na każdym kroku bezpieczeństwo aplikacji, która działa w przeglądarkowym Sandboksie, co pomaga w unikaniu wszelakich infekcji komputera. Wśród ciekawych i przydatnych dla użytkowników, czyli nas, funkcji programu oraz zastosowanych technologii, warto również zwrócić uwagę na kilka wyróżniających Silverlight.

IIS Smooth Streaming Technologia ta pozwala na wyjątkowo płynne przesyłanie danych z serwera na komputer, co pozwala na bezproblemowe oglądanie filmów niezależnie od szybkości i jakości połączenia, czy mocy komputera. System ten w czasie rzeczywistym adaptuje się do sytuacji, automatycznie zwiększając lub zmniejszając szerokość strumienia danych, tak aby zapewnić ciągłość odtwarzania materiału na naszym komputerze.

Out of Browser Specyfika budowy Silverlight pozwala nie tylko na przeglądanie, czy używanie aplikacji w Internecie, ale również ich bezpieczne instalowanie na naszym komputerze. Działają one wtedy, jak normalne programy, łącznie z możliwością uruchomienia, czy edycji w trybie offline. Po wejściu do sieci aplikacje takie mogą natychmiast dokonać zarówno aktualizacji samych siebie (jeśli takowe są dostępne), jak i wysłać informacje lub zmiany, których dokonaliśmy podczas pracy bez Internetu.

Sketch Flow Dzięki tej funkcji możemy szybko i bardzo intuicyjny sposób tworzyć projekty stron internetowych lub aplikacji opartych na Silverlight. Przy pomocy prostych narzędzi możemy zresztą nie tylko wykreować w ciągu kilku minut gotowy „szkic” projektu, ale również później go edytować, nanosić poprawki, przechodząc od wstępnego zarysu po niemalże gotowy produkt. Niezwykle ciekawą możliwością jest również opcja importowania poszczególnych elementów i etapów projektowania do pliku tekstowego.

Deep Zoom Technologia, która pozwala na niespotykaną dotychczas w sieci interakcję z wszelakimi obrazami. Dzięki niej jesteśmy w stanie zarówno umieścić na ekranie tysiące zdjęć jednocześnie, ale również w dowolnej chwili każde z nich przybliżyć, oddalić, czy przemieścić. Dzięki temu na jednej stronie internetowej można zgromadzić niebywałą liczbę szczegółów i detali, które odkrywać będą się przed odbiorcą w miarę eksploracji poszczególnych jej obszarów. Inteligentny system nadzorujący ładowanie nowych elementów sprawia, że wszystko to odbywa się niezwykle płynnie i szybko.

GramTV przedstawia:

Pivot Jest to opcja, która pozwala nam na niezwykle łatwe i intuicyjne sortowanie wszelakich danych w oknie przeglądarki. Pivot jest w stanie obsłużyć tysiące obrazów i innych rekordów, posortować je według wprowadzonego lub wybranego klucza, a także wyświetlić w wybranej formie wizualnej. Dzięki temu przeglądanie wszelakich katalogów, spisów czy chociażby aukcji staje się znacznie łatwiejsze i intuicyjne.

Media Format Extensibility Silverlight jest w stanie dekodować obraz i dźwięk nie tylko w natywnych formatach, ale również korzystać z kodeków zewnętrznych. Pozwala to na wykorzystanie przez Silverlight różnorodnych plików multimedialnych.

Skinning and Styling Zaimplementowane w Silverlight narzędzia pozwalają w prosty i łatwy sposób na zmianę skórek aplikacji, czy stylów na stronach internetowych. Zmiany te mogą się dokonywać w locie nawet w ramach tego samego narzędzia (np. wyszukiwarki). Dla każdego z typów zapytań lub wyników można przypisać inny styl, zmienić tło, czy nawet sposób wyświetlania strony. To samo dotyczy wszelakich aplikacji, które do swego działania wykorzystują mechanizmy Silverlight.

Perspective 3D Graphics Technologia ta pozwala nie tylko na uzyskanie stałego efektu perspektywy dla różnorodnych obiektów, ale zapewnia możliwość zmian w czasie rzeczywistym. Dzięki temu przeglądanie kolejnych zdjęć, przesuwanie całych sekcji strony, czy nawet przemieszczanie odtwarzanego właśnie strumienia wideo jest możliwe nie tylko w pionie i poziomie, ale również „w głąb”. Dowolna manipulacja znajdującymi się na ekranie obiektami pozwoli na jeszcze bardziej intuicyjne i wygodne przeglądanie wyświetlonych na nim treści.

Obsługa technologii 3D Silverlight obsługuje także technologie 3D, takie jak NVIDIA 3D Vision, co pozwala na oglądanie filmów, animacji i zdjęć wykorzystujących wspomagany sprzętowo efekt 3D. Dzięki temu można będzie publikować, przeglądać i odtwarzać zarówno zdjęcia, jak i filmy ciesząc się w pełni możliwością korzystania z technologii 3D.

W swojej najnowszej wersji, Silverlight 4, aplikacja doczekała się kilku dodatkowych ulepszeń i usprawnień, takich jak wsparcie dla przeglądarki Chrome, implementacja obsługi kamery internetowej i mikrofonu, rozszerzony zakres współpracy z myszką, czy choćby obsługa standardu drag and drop.

Teraz pozostaje sobie zadać jedno, podstawowe pytanie – czy ta zamieniająca się powoli w kombajn do wszystkiego aplikacja ma szanse zdobyć równie wielką popularność, co wciąż wszechobecny Flash? Tym bardziej, że twórcy tego ostatnie również nie próżnują, wciąż udoskonalając swój produkt. Wydaje się, że szanse takie istnieją i są nawet relatywnie duże. Silverlight przyciąga przede wszystkim swoją uniwersalnością i sporą elastycznością oraz robiącymi spore wrażenie możliwościami. Mimo to instalacja odpowiedniej wtyczki na komputerze użytkownika wciąż wymaga tylko ściągnięcia pliku, którego rozmiar nie przekracza 6 MB. A po zainstalowaniu otwierają się przed nami ogromne możliwości. Przynajmniej teoretycznie, choć stron wykorzystujących tę technologię jest coraz więcej.

Wielu użytkownikom Internetu, którzy szukają w sieci jedynie informacji wystarczyłby i dziś czysty HTML. Jednak znakomita większość z nas, mimo narzekania na wszechobecne reklamy, lubi przecież wejść na dobrze zrobioną, nowoczesną, pomysłową i oferująca interakcję stronę. I najprawdopodobniej właśnie w tym upatruje swej szansy Microsoft, podejmując walkę z panującym od pewnego czasu w sieci status quo oraz wkraczając z Silverlight na nowe pole walki, czyli do świata telefonów komórkowych. Czy wyjdzie z niej obronną ręką? Pokaże czas. Szanse jednak na to ma. I to dość duże.

Komentarze
0



Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!