Sprzęt dla opornych – nowe procesory Intela.

MBI
2006/08/03 16:15

Dominacja AMD na rynku procesorów nie trwała długo. Intel Core 2 oferuje nam wysoką wydajność połączoną z oszczędnym zużyciem energii.

Dominacja AMD na rynku procesorów nie trwała długo. Intel Core 2 oferuje nam wysoką wydajność połączoną z oszczędnym zużyciem energii.

Intel Core 2 jest ósmą generacją mikroprocesorów Intela w architekturze x86. Nowa rodzina „dwurdzeniowców” oficjalnie została wprowadzona na rynek 27 lipca bierzącego roku. O układach pod nazwą kodową Conroe, było już głośno od dawna. Pentium 4 i Pentium D bazujące na mikroarchitekturze NetBurst wykorzystywanej od roku 2000, okazały się grosze od konkurencyjnych Athlonów opartych na AMD K8. Mimo wyższych częstotliwości zegara, procesory Intela ustępowały pod względem wydajności najlepszym układom konkurencji. Dominacja AMD na rynku procesorów nie trwała długo. Intel Core 2 oferuje nam wysoką wydajność połączoną z oszczędnym zużyciem energii., Sprzęt dla opornych – nowe procesory Intela.

Odpowiedzią Intela było rozpoczęcie prac nad nową mikroarchitekturą o roboczej nazwie Intel Next Generation Architecture, oraz obniżenie cen produkowanych procesorów Pentium, dzięki czemu Athlony stały się układami droższymi choć wydajniejszymi. Pierwsze doniesienia na temat nowych procesorów mówiły o detronizacji królującego AMD 64 FX zarówno pod względem wydajności jak i zużycia energii. Testy nowych układów pokazały, że nie są to czcze przechwałki i Intel powrócił na tron.

Jest z czego wybierać. Procesory Intela z rodziny Core 2 to dziesięć „dwurdzeniowców”, bazujących na nowej mikroarchitekturze Intel Core. Układy produkowane są w technologii 65 nm i bazują na jądrze Yonah będącym pierwszym dwurdzeniowym procesorem do notebooków, który zresztą otrzymał oficjalną nazwę Core Duo. W ofercie Intela znajdziemy pięć procesorów przeznaczonych dla komputerów PC (Conroe), oraz pięć mających znaleźć zastosowanie w notebookach (Merom).

W gronie układów przeznaczonych dla desktopów mamy cztery modele Core 2 Duo oraz najszybszy Core 2 Extreme z odblokowanym mnożnikiem procesora. Core 2 Extreme X6800 został wyposażony w 4MB pamięci cache poziomu L2 i jest taktowany zegarem o częstotliwości 2,93 GHz. Procesory Core 2 Duo E6700 oraz E6600 także posiadają 4MB pamięci cache L2, a ich częstotliwość taktowania to odpowiednio 2,67 GHz oraz 2,4 GHz. Pozostałe dwa układy, czyli Core 2 Duo E6400 2,13 GHZ i Core 2 Duo E6300 1,86 GHz wyposażone są tylko w 2MB pamięci cache L2.

Procesory Conroe zamknięto w znanej nam dobrze obudowie LGA 755 i obsługiwane są przez chipsety Intel 965 oraz 975X. Wszystkie pracują z szyną FSB o taktowaniu 1066 MHz, a współpracująca pamięć to oczywiście DDR2 800 MHz w trybie dual channel.

Wszystkie układy Merom przeznaczone dla notebooków pracują z szyną FSB 667MHz. Dwa najwolniejsze T5500 i T5600 posiadają 2 MB pamięci cache L2, natomiast pozostałe chipy T7200, T7400 i T7600 4 MB cache L2. Częstotliwość pracy rdzenia dla mobilnych Core 2 wynosi odpowiednio 1,66; 1,83; 2,00; 2,16 i 2,33GHz. Najlepsze pod każdym względem. Możliwości nowych układów dobrze obrazują słowa prezesa Intela, Paula Otelliniego: Desktopowy Core 2 Duo to prawdziwy energooszczędny cud, zawierający aż 291 milionów tranzystorów, a jednocześnie zużywający aż o 40% energii mniej niż jego poprzednicy. Tak niskie zużycie energii nie przeszkadza mu jednak w osiągnięciu niebywałej wręcz wydajności – o 40% wyższej od wyników uzyskiwanych do tej pory. Faktycznie, procesory Conroe potrafią być nawet o 30% szybsze niż konkurencyjne Athlony 64 pracujące z tą samą częstotliwością zegara. W porównaniu z poprzednią generacją procesorów Intela nowa rodzina wypada jeszcze lepiej. Najszybszy z Pentiumów – Extreme Edition 955 taktowany z częstotliwością 3,46 GHz jest dwukrotnie mniej wydajny niż Core 2 Extreme X6800 pracujący przecież z niższą częstotliwością.

GramTV przedstawia:

Nie mniej okazale wypada porównanie pod względem poboru mocy. Współczynnik Thermal Design Power, czyli maksymalny pobór mocy przez procesor, dla Core 2 Extreme wynosi 75W, a dla Core 2 Duo 65W. Dla porównania Pentium Extreme Edition 955 pobierał 130W, a dla Athlonów 64 X2 pod socket 939 TDP wynosi 95W. Dzięki temu nowe procesory Intela są naprawdę chłodne i na tym polu także zostawiają konkurencję z tyłu.

Jak by tego było mało, procesory Core 2 świetnie się podkręcają. Najsłabszy z układów Conroe E6300 z chłodzeniem powietrznym pracuje stabilnie i bezproblemowo przy częstotliwości 2,8 GHz, natomiast Core 2 Extreme X6800 bez większego wysiłku możemy przetaktować do 3,5 GHZ. Oznacza to, że najtańszy procesor z nowej rodziny Intela wyposażony w „boxowy” wentylator, może być szybszy od najnowszych układów AMD. Wystarczy poświęcić mu parę chwil.

Co na to AMD? Nowa generacja procesorów Intela pod każdym względem przewyższa konkurencję i oznacza definitywny koniec prac nad wysłużonymi Pentiumami. Wysoka wydajność, niewielki pobór mocy oraz bardzo dobre wyniki przy podkręcaniu czynią Conroe bezdyskusyjnym numerem 1. Oczywiście możliwości układów Intela przekładają się na osiągi we wszystkich typach aplikacji. Jeśli dodamy jeszcze fakt iż najtańszy z Core 2 Duo kosztuje niecałe 1000 złotych, to AMD dostało naprawdę twardy orzech do zgryzienia. Możemy się spodziewać dzięki temu spadku cen Athlonów i przyśpieszenia prac nad nowymi technologiami. Zapowiadany na rok 2008 czterordzeniowy układ K8L dzięki temu może ujrzeć światło dzienne znacznie wcześniej, ale wcale nie jest powiedziane, że będzie godnym konkurentem dla Intel Core.

Źródła: CHIP i PCLAB.PL

Komentarze
45
Usunięty
Usunięty
07/08/2006 09:18

Może to jednak wina płyty główne a nie samego procesora?? Ja od 3 lat jadę na Athlonie XP, mam postawioną windę XP i także bluescreena niewidziałem. A właśnie procki AMD są dość popularne (zwłaszcza u overclockerów) ze względu na stabilność, niską temperaturę i niski pobór mocy. Teraz pewnie dużo osób przerzuci się na Intela, w tym być może ja. Tylko ta podstawka.

Usunięty
Usunięty
07/08/2006 07:52

przychylam sie do Twojego glosu - ja rowniez naleze do grupy osob ktorym procesory AMD nie dzialaja tak jak powinny w komputerze...z intelami nie mam zadnego problemu a amd...coz :P spuscmy zaslone milczenia :P

Usunięty
Usunięty
07/08/2006 07:13

"Pentium 4 i Pentium D bazujące na mikroarchitekturze NetBurst wykorzystywanej od roku 2000, okazały się grosze od konkurencyjnych Athlonów opartych na AMD K8."No nie takie grosze, myślę że nawet po obniżkach przekroczą cenę paru złotych ;) Literóweczka.Co do procków. Ja tam mam złe doświadczenia z Athlonami z tego powodu że wszystkie które testowałem były straszliwie niestabilne. Nie wierzecie malkontentom, że blue screeny to wina tylko i wyłącznie windowsa. Bardzo wiele ma do tego procek i płyta główna - a także pamięć RAM. Na większości athlonów jakich używałem miałem bluescreena dość często podczas na przykład edytowania grafiki. Na moim obecnym kompie domowym (P4) nie widziałem bluescreena przez cały czas życia kompa, czyli już dobre dwa lata.Pozdrawiam zarówno zwolenników jak i przeciwników Intela ;)




Trwa Wczytywanie