Wielka inwestycja Intela w Polsce. Pod Wrocławiem postanie nowa montownia

Krzysztof Żołyński
2023/06/20 12:45
1
0

Intel zapowiedział wielomiliardową inwestycję, z 2000 dobrze płatnych, stałych miejsc pracy. W Polsce powstanie montownia giganta technologicznego.

Firma Intel Corporation ma swój udział w budowaniu potencjału Europy w branży produkcji układów scalonych i właśnie ogłosiła kolejny plan inwestycyjny na Starym Kontynencie, tym razem w Polsce.

Wielka inwestycja Intela w Polsce. Pod Wrocławiem postanie nowa montownia

Dzięki niedawno zatwierdzonej ustawie o chipach Europa staje się jednym z najbardziej obiecujących regionów na świecie do inwestowania pieniędzy w zaawansowane technologie. UE chce odgrywać wiodącą rolę w branży produkcji chipów, a Bruksela wydaje się gotowa wydać 47 miliardów dolarów w ciągu najbliższych siedmiu lat, aby przyciągnąć innowacje technologiczne, talenty projektowe i możliwości produkcyjne na dużą skalę.

Intel może zapewnić wszystkie te rzeczy, a nawet więcej, a firma jest wyraźnie gotowa, aby spróbować zdobyć część pieniędzy UE na własne plany ekspansji. Wciąż negocjując zwiększenie dotacji publicznych dla swoich niemieckich fabryk, gigant ogłosił kolejną inwestycję w wysokości 4,6 mld dolarów na budowę nowego zakładu w Polsce.

GramTV przedstawia:

Nowa fabryka Intela będzie zlokalizowana niedaleko Wrocławia i pomoże firmie sprostać oczekiwaniom przemysłu w nadchodzących latach. Przewiduje się, że zakład stworzy 2000 „dobrze płatnych” bezpośrednich miejsc pracy, a kolejne tysiące dla pośrednich dostawców i tymczasowych prac budowlanych. Nowy obiekt będzie oczywiście zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju środowiskowego, minimalizując ślad węglowy i ogólny wpływ.

Wielka inwestycja Intela w Polsce

Intel podkreślił również, że powstająca polska fabryka nie będzie wykorzystywana jako „zakład produkcji płytek”, w którym chipy są tworzone na płytkach krzemowych za pomocą „różnych zaawansowanych procesów chemicznych, mechanicznych i optycznych”. Zamiast tego nowy obiekt zapewni możliwości „montażu i testowania”, otrzymując gotowe płytki z innych fabryk, tnąc je na pojedyncze chipy i składając je w produkt końcowy w celu przeprowadzenia testów wydajności i jakości.

Zdaniem Intela, Polska jest idealnym miejscem do rozszerzenia obecności firmy w Europie dzięki konkurencyjnemu kosztowo rynkowi pracy, silnej bazie talentów i „doskonałemu środowisku biznesowemu”. Firma Intel jest już obecna w naszym kraju, a lokalizacja pod Wrocławiem jest dobrze przygotowana do współpracy z innymi lokalizacjami firmy Intel w Niemczech i Irlandii.

Komentarze
1
MisioKGB
Gramowicz
20/06/2023 15:39

Zdaniem Intela, Polska jest idealnym miejscem do rozszerzenia obecności firmy w Europie dzięki konkurencyjnemu kosztowo rynkowi pracy, silnej bazie talentów i „doskonałemu środowisku biznesowemu”.Czyli po naszemu "Polska jest idealnym miejscem do rozszerzenia działalności z uwagi na tanią siłę roboczą, która jest jednocześnie dość utalentowana, a dzięki przeróżnym możliwościom machinacji podatkowych my jako INTEL nawet nie będziemy musieli płacić tutaj żadnych podatków".