Twitter pod rządami Elona Muska idzie na dno. Wartość serwisu spadła o połowę

Krzysztof Żołyński
2023/11/01 16:30
3
0

Inwestycja Elona Muska w Twittera z pewnością nie zapisze się w podręcznikach dla adeptów ekonomii jako przykład wzorowo zrealizowanej transakcji.

Twitter od dawna traci wizerunkowo, a za tym musiało przyjść także załamanie finansowe. Od kiedy Twitter przeszedł pod zarząd ekscentrycznego miliardera, jest targany rozlicznymi problemami, w głównej mierze wywoływanymi przedziwnymi decyzjami i pomysłami nowego właściciela. Ostatnim z nich była zmiana nazwy, dzięki czemu jeden z najbardziej rozpoznawalnych serwisów społecznościowych na świecie otrzymał miano X. Nawet to spowodowało lawinę pozwów sądowych od firm pod tą samą nazwą.

Twitter pod rządami Elona Muska idzie na dno. Wartość serwisu spadła o połowę

Teraz okazuje się, że jest źle, bo wartość X spadła drastycznie. Jest tak kiepsko, że sam Elon Musk musiał potwierdzić, że platforma społecznościowa jest obecnie warta mniej niż połowa z 44 miliardów dolarów, które za nią zapłacił.

Twitter/X gwałtownie traci na wartości. Masowy exodus klientów i spadek cen akcji

Musk oznajmił pracownikom, że były Twitter został wyceniony 19 miliardów dolarów, a jedna akcja kosztuje obecnie 45 dolarów. Jest to 55 -procentowy spadek wartości od momentu, gdy Musk go kupił. Analitycy uważają, że wycena jest zbyt optymistyczna, a firma analityczna Fidelity Funds twierdzi wręcz, że firma jest warta 65 procent mniej niż w zeszłym roku.

GramTV przedstawia:

Jeśli nie jesteście do końca w temacie… Po długim boju, w trakcie którego Musk próbował odstąpić od pomysłu zakupu Twittera, wobec którego miał wątpliwości o rzetelność wyceny, liczbę faktycznych użytkowników i innych podobnych spraw i pozwie wniesionym przez Twittera w 2022 roku, miliarder ostatecznie zgodził się na przejęcie. W wyniku podpisanej umowy, kupił Twittera za 44 miliardy dolarów w kwietniu ubiegłego roku. Od tego czasu wartość Twittera/X systematycznie spada i tanieją jego akcje.

Komentarze
3
dariuszp
Gramowicz
01/11/2023 18:04

Trochę mało dokładny ten artykuł.

Po pierwsze wcale nie "zgodził się". Prawnicy go zmusili po tym jak zagalopował się za daleko. Czekały go konsekwencje gdyby nie dokończył transakcji. Warto dodać że chyba nawet pozwał tych prawników którzy do tego doprowadzili. Oczywiście ci działali zgodnie z prawem więc nic z tego pozwu nie wyszło. 

Druga sprawa - obok Instagrama, Onlyfans i Facebooka to jedna z najpopularniejszych platform społecznościowych. I w tym jest jakaś wartość. W zasadzie wszędzie można spotkać posty z tego miejsca w internecie. Rządy się tam przezbywają. Aktywiści krzyczą. Jest to duża platforma komunikacyjna którą Musk ma teraz pod całkowitą kontrolą.

Co do spatku wartości to można rozpatrywać na dwa sposoby i wiem za mało by powiedzieć który jest prawidłowy. 

  1. ​Musk dał ciała. Nie zna się na internetach. Ostatni raz jak robił internety to zajmował się PayPalem z którego go wyrzucili za głupie pomysły. Swoją drogą już wtedy kombinował by przerobić PayPal na X.com. On ma z tym X jakiś fetysz od dekad.
  2. Druga opcja jest taka że Musk posprzątał stajnie. Biznes Twittera pochodził z reklam. Podporządkowali się rządom. Podporządkowali się korporacją. I dzięki temu mieli finansowanie. I robili co im korporacje i rządy kazały. Twitter cenzurował prezydenta stanów zjednoczonych. Cenzurował każde odmienne zdanie podczas pandemii które nie pasowało pod narrację WHO które btw samo siebie cenzurował np. w wypadku Tajwanu. Osobiście nie lubię anty-szczepionkowców ale tez obawiam się takiej totalnej cenzury jednej ze stron. 

Bo jedna z opcji jest taka że Twitter po prostu pozbędzie się tych korporacji które ich finansują w zamian za współpracę i cenzurę. Zaczną prowadzić biznes ze wszystkimi innymi. I ustabilizują się na poziomie który pozwala im operować bez nadstawiania tyłka rządom i korporacjom.

I wtedy Twitter stanie się równie potężny co Joe Rogan czy... PewDiePie. Nie żartuję. Ci dwaj ludzie nie mają właścicieli, sponsorów. Mają olbrzymią platformę którą słucha olbrzymia ilość ludzi. To tego stopnia że nawet telewizja nie ma takiego zasięgu jak ci dwaj. 

Gdyby Twitter działał tak jak działa to jakby Musk wyszedł przed szereg z czymkolwiek to by mu odcięli finansowanie i zakopali a tak to po prostu nie mogą. 

Ewentualnie... Musk po prostu nie wie co robi i dlatego platforma leci na dno tak szybko. 

sc
Gramowicz
01/11/2023 17:26

Co mu tam zależy… Technologiczny celebryta.

MisticGohan_MODED
Gramowicz
01/11/2023 17:00

I dobrze.
Trwa Wczytywanie