Strajk scenarzystów zakończony. Kto wygrał?

Krzysztof Żołyński
2023/09/27 16:30
2
0

Po 148 dniach Gildia Pisarzy Amerykańskich (WGA) głosowała za zakończeniem strajku. Jest to wynik ugody osiągniętej po negocjacjach ze Stowarzyszeniem Producentów Filmowych i Telewizyjnych (AMPTP).

Porozumienie zawarte przez obie strony, kończy spór i scenarzyści mogą wrócić do pracy, jeszcze przed głosowaniem w sprawie ostatecznej ratyfikacji porozumienia. Pomiędzy 2 a 9 października, członkowie związku spotkają się online, aby omówić szczegóły umowy i przeprowadzić głosowanie ratyfikacyjne. Komitet negocjacyjny WGA był entuzjastycznie nastawiony do porozumienia, co oznacza, że ma poparcie swoich członków.

Strajk scenarzystów zakończony. Kto wygrał?

Oprócz ogłoszenia zakończenia strajku, gildia opublikowała także całą umowę – 94-stronicowy dokument – wraz z podsumowaniem zawartych w niej warunków. Porozumienie obejmuje pełen zakres obaw wyrażonych przez gildię podczas strajku, w tym poprawę wynagrodzeń, ochronę przed wykorzystaniem sztucznej inteligencji, lepsze warunki dla scenarzystów i minimalną liczbę scenarzystów pracujących przy produkcjach telewizyjnych.

Strajk scenarzystów zakończony po 148 dniach

Jednym z najważniejszych elementów nowej umowy jest zastrzeżenie, że sztuczna inteligencja nie może pisać ani przepisywać materiału literackiego, a materiał wygenerowany przez sztuczną inteligencję nie będzie kwalifikował się do uznania za materiał źródłowy, co oznacza, że wykorzystanie sztucznej inteligencji nie może podważać autorytetu człowieka.

Obie strony przystały na zasadę, wedle której zezwala się twórcom na korzystanie ze sztucznej inteligencji, jeśli chcą, pod warunkiem, że mają zgodę wytwórni i przestrzegają odpowiednich zasad, ale nie wolno wymagać od autorów korzystania z takiego oprogramowania.

GramTV przedstawia:

Ponadto firmy muszą zadeklarować, czy autorzy otrzymali jakiekolwiek materiały wygenerowane przez sztuczną inteligencję lub zawierające elementy wygenerowane przez sztuczną inteligencję. Porozumienie zawiera także zakaz wykorzystywania prac członków WGA do szkolenia oprogramowania opartego na sztucznej inteligencji.
Nowy 3-letni kontrakt położył kres strajkowi WGA po długiej sesji negocjacyjnej, podczas której WGA i AMPTP były w stanie dojść do porozumienia w kilku kluczowych kwestiach.

Możemy z wielką dumą powiedzieć, że ta umowa jest akceptowalna – zapewnia znaczące korzyści i ochronę pisarzom w każdym sektorze członkostwa.

Wydaje się to wskazywać na wyraźne zwycięstwo WGA, usprawiedliwienie strajku, nie wspominając o bezpieczniejszej przyszłości pisarzy w całym Hollywood. Widzowie mogą w końcu odetchnąć z ulgą.

Komentarze
2
LSPL
Gramowicz
28/09/2023 08:35

Czyli możemy liczyć na więcej hitów w stylu Wiedźmina, Predator (2018) czy praktycznie kazdy ostatni Terminator.Szkoda, a tak liczyłem na AI :|

wolff01
Gramowicz
27/09/2023 16:41

Kto wygrał? Na pewno nie widzowie. Czeka nas powrót szrotu...