George R.R. Martin i wielu innych pisarzy pozywa OpenAI za bezprawne kopiowanie dzieł literackich

Krzysztof Żołyński
2023/09/21 14:00
0
1

W pozwie złożonym w imieniu pisarzy stwierdzono: Sednem tych algorytmów jest systematyczna kradzież na masową skalę”.

Gildia zrzeszająca pisarzy, złożyła pozew zbiorowy przeciwko OpenAI, zarzucając mu niewłaściwe wykorzystanie materiałów chronionych prawem autorskim w szkoleniu modeli sztucznej inteligencji. Dokumenty zostały złożone w sądzie 19 września.

George R.R. Martin i wielu innych pisarzy pozywa OpenAI za bezprawne kopiowanie dzieł literackich

OpenAi pozwane do sądu za bezprawne kopiowanie dzieł literackich

Z dokumentów sądowych wynika, że najstarsza i największa organizacja zawodowa pisarzy w USA działa na podstawie ustawy o prawie autorskim i domaga się „zadośćuczynienia” za „rażące i szkodliwe naruszenie” zarejestrowanych praw autorskich do pisanych dzieł beletrystycznych. Jednym w najmocniej podnoszonych zarzutów jest to, że dzieła były masowo i bez pozwolenia, a następnie służyły jako materiał treningowy dla dużych modeli językowych (LLM).

Algorytmy te stanowią serce ogromnego komercyjnego przedsięwzięcia pozwanych. Sercem tych algorytmów jest systematyczna kradzież na masową skalę.

GramTV przedstawia:

Gildia Autorów stwierdziła, że reprezentuje klasę profesjonalnych autorów beletrystyki, których „dzieła powstają z ich własnych umysłów i twórczej ekspresji literackiej”. Zarzucają LLM, że zagraża ono możliwości zarabiania na życie pisarzy. Pozywający twierdzą, że modele sztucznej inteligencji można było trenować w domenie publicznej, a w innym razie OpenAI powinno uiścić opłatę licencyjną za wykorzystanie dzieł chronionych prawem autorskim.


Komentarze
0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!