Rosja odcina się od światowego internetu. Wyciekł tajny dokument

Radosław Krajewski
2022/03/07 12:00

Władze Rosji postanowiły stworzyć własną internetową rzeczywistość.

Rosja odcina się od światowego internetu. Wyciekł tajny dokumentRosjan czekają kolejne duże zmiany. Niedawno Kreml zablokował dostęp do Facebooka i innych mediów społecznościowych, a wczoraj Netflix podjął decyzję, że zawiesi wszystkie swoje usługi w Rosji. Na tym jednak nie koniec wielkich zmian, gdyż według tajnego dokumentu, który wyciekł do sieci, Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego, Komunikacji i Środków Masowego Przekazu w Rosji planuje odłączyć kraj od światowego internetu. Rząd podejmuje kroki, które mają uniezależnić Rosję od globalnej infrastruktury, przenosząc działanie sieci wyłącznie na rosyjskich serwerach. Dokument pochodzi z 5 marca, a wdrożenie rosyjskiej wersji internetu miałoby zakończyć się 11 marca.

Rosja rozpoczęła aktywne przygotowania do odłączenia się od globalnego Internetu. Nie później niż 11 marca wszystkie serwery i domeny muszą zostać przeniesione do rosyjskiej strefy. Ponadto gromadzone są szczegółowe dane dotyczące infrastruktury sieciowej obiektów.

Wczytywanie ramki mediów.

GramTV przedstawia:

Prace nad uniezależnieniem się od światowego internetu trwają w Rosji już od kilku lat. Rząd już w 2019 roku podjął pierwsze testy, które trwały przez 30 dni i wzięli w nim udział wszyscy operatorzy w Rosji. Ustawa o suwerennym internecie ma w założeniu chronić rosyjską infrastrukturę sieciową przed atakami hakerskimi, które od czasu inwazji na Ukrainę dodatkowo się nasiliły. Dodatkowo władza zyska kolejne narzędzia kontroli i nacisku, tym samym uniemożliwiając swoim obywatelom czerpania informacji z innych źródeł, niż tych zaakceptowanych przez rząd, a także zachodnich usług.

Komentarze
3
MisticGohan_MODED
Gramowicz
08/03/2022 00:09
alex1112 napisał:

Czyli nie będzie już rusków na Steam?

Zbyt piękne aby było prawdziwe.

alex1112
Gramowicz
07/03/2022 21:59

Czyli nie będzie już rusków na Steam?

Ray
Gramowicz
07/03/2022 16:20

Zawsze się żartowało, że Rosjanie powinni grać tylko na własnych serwerach.

Teraz to niestety już nie żarty.