Rosja z własnym Electronic Arts? Federacja myśli o założeniu "rosyjskiego EA"

Wincenty Wawrzyniak
2023/01/05 13:00

Jedną z ofiar sankcji nałożonych na Rosję po bezprawnym ataku na Ukrainę jest tamtejszy rynek gier wideo – Federacja zamierza to naprawić.

W lipcu ubiegłego roku w sieci zrobiło się głośno o planach Rosji dotyczących stworzenia narodowego silnika do gier. Miałaby to oczywiście być część procesu pozwalającego na uniezależnienie się do zachodniego rynku technologicznego, który po bezprawnym ataku na Ukrainę niemalże całkowicie odwrócił się od Federacji Rosyjskiej. Ostatecznie okazało się jednak, że kraju zwyczajnie nie stać na wcielenie tego pomysłu w życie. To jednak nie zatrzymało rosyjskich urzędników w snuciu kolejnych idei.

Rosja z własnym Electronic Arts? Federacja myśli o założeniu

Inicjatywa powstania rosyjskiego Electronic Arts

Najnowszą ma być Rosgame, czyli państwowy organ będący centrum strategicznego rozwoju rosyjskiej branży gier wideo – jego głównym celem ma być natomiast jej odbudowa. Urzędnicy zakładają trzy możliwe scenariusze, aczkolwiek warto zaznaczyć, że realizacja któregokolwiek z nich jest mało prawdopodobna.

Pierwszy i zarazem najskromniejszy plan polegać miałby na inwestycji wynoszącej 7 miliardów dolarów, która umożliwiłaby Rosji znalezienie się wśród 20 najważniejszych producentów gier wideo do 2030 roku. Drugi, znacznie bardziej ambitny, opiera się z kolei na inwestycji na poziomie 20 miliardów dolarów, dzięki której Federacja Rosyjska miałaby dokonać przełomu w branży. Ostatni plan – Lider – wymagałby wkładu rzędu tylko 50 miliardów dolarów. W tym przypadku Rosgame stałoby się narzędziem soft power na międzynarodową skalę. Soft power oznacza stopniowe wzmacnianie swojej pozycji na rynku i pozyskiwanie wpływu dzięki ofercie i atrakcyjności własnej technologii oraz tworów kulturowych.

GramTV przedstawia:

Skąd jednak Rosja weźmie na to pieniądze? Cóż, to pozostaje tajemnicą.

Komentarze
11
kmicic66
Gramowicz
06/01/2023 14:16

Ruscy już podrobili Coca Colę, której nie bardzo chcą pić. 

https://www.rp.pl/handel/art37440491-coca-cola-wrocila-do-rosji-w-rosyjskich-sklepach-pojawily-sie-amerykanskie-produkty

Gregario
Gramowicz
06/01/2023 04:36

Druga armia świata i lider gier wideo :D Wszyscy wiemy, że z tych marzeń nic nie wyjdzie, bo to państwo nie jest do tego zdolne, ale skoro utopi pieniądze w tym mirażu, to przynajmniej będzie miało ich mniej na zbrojenia.

ZubenPL
Gramowicz
05/01/2023 15:51

https://youtu.be/576AIuqat4Y jak ktoś by chciał zobaczyć rzeczoną inscenizacje za 350 milionów to tu link do fragmentów xD
Trwa Wczytywanie