Rodzina Michaela Schumachera pozwie niemiecki tabloid za „wywiad” generowany przez sztuczną inteligencję

Krzysztof Żołyński
2023/04/21 17:35
3
0

Niemiecki tabloid mógł posunąć się zbyt daleko, ale to oceni sąd. W każdym razie użył sztucznej inteligencji do spreparowania nieprawdziwego wywiadu z legendarnym kierowcą. Rodzina jest oburzona i chce iść z tym do sądu.

Niemiecki tabloid Die Aktuelle opublikował na swoich łamach “wywiad” z kierowcą Formuły 1, Michaelem Schumacherem. Dopiero na samym jego końcu zamieszczono dyskretną informację, że była to mistyfikacja stworzona w całości przez chatbota SI. Rodzina Schumachera jest oburzona i zapowiada podjęcie kroków prawnych.

Die Aktuelle
Die Aktuelle

Die Aktuelle opublikowało „wywiad” z Michaelem Schumacherem, wygenerowany przez SI

Die Aktuelle zapewniło swoich czytelników, że jest to pierwszy od lat wywiad z Schumacherem, który jak wiadomo, doznał poważnego urazu mózgu podczas rodzinnego wyjazdu na narty we francuskich Alpach w 2013 roku. Od tego czasu słynny kierowca nie pojawił się publicznie, a rodzina pilnie strzeże jego prywatności.

GramTV przedstawia:


Na okładce najświeższego wydania Die Aktuelle zamieszczono zdjęcie uśmiechniętego Schumachera i zapewnienie, że to pierwszy od dawna i prawdziwy wywiad z legendą Fromuły 1. Magazyn przedstawił swe dzieło jako autentyczne, dodając łatwe do przeoczenia zastrzeżenia, że zostało ono wygenerowane przez sztuczną inteligencję.

Sztuczka, jakiej dopuścił się tabloid może być początkiem nowego trendu. Wraz z szybkim postępem generatywnej sztucznej inteligencji, oddzielanie faktów od fikcji — czy to tekstu generowanego przez chatbota, fałszywych zdjęć czy przekonujących fałszywych filmów — będzie coraz trudniejsze. Jeśli nie powstaną wyraźne granice, wszelkiej maści oszuści i propagandyści będą bezlitośnie wykorzystywać generatywną sztuczną inteligencję dla pieniędzy i władzy.

Komentarze
3
Silverburg
Gramowicz
22/04/2023 12:55
Nalfein napisał:

Czyli jakby pod Schumachera podszył się drugi człowiek i wymyślił odpowiedzi to byłby git?

Byłby to podobny poziom zhienienia. Różnica tylko, że ai to ułatwiło.

Nalfein
Gramowicz
22/04/2023 09:12

Czyli jakby pod Schumachera podszył się drugi człowiek i wymyślił odpowiedzi to byłby git?

Silverburg
Gramowicz
21/04/2023 18:31

Dobrze, że nareszcie się o tym zaczyna mówić. Ai jest idealnym narzędziem do siania propagandy. Jak podaje odpowiedź, to nie wiadomo jakie są jej źródła (trust me bro?), a jak nie potrafi odpowiedzieć, to zmyśli wypowiedź.

Co do tabloidu, to powinni dostać karę o wartości 20% rocznych zysków.
Trwa Wczytywanie