Neil Gaiman broni Harfootów z Pierścieni Władzy. Zarzuca krytykom rasizm lub nieznajomość Tolkiena

Radosław Krajewski
2022/09/05 14:45

Popularny pisarz nie zostawił suchej nitki na widzach, którzy przyczepili się koloru skóry Harfootów.

Kontrowersji związanych z Władcą Pierścieni: Pierścieniami Władzy ciąg dalszy. Pomimo wysokiej oglądalności pierwszych dwóch odcinków serialu, produkcja mierzy się z większymi i mniejszymi problemami. Niektórzy widzowie zarzucili serwisowi IMDb kasowanie niepochlebnych opinii o serialu, a aktorzy biorący udział w kampanii promocyjnej Pierścieni Władzy często poruszają kwestie swoich postaci, które są krytykowane przez osoby określające się fanami Tolkiena. Tym razem w obronie różnorodności obsadowej stanął pisarz Neil Gaiman, który na Twitterze przyznał, że wygląd Harfootów jest zgodny z tym, co napisał sam Tolkien.

Neil Gaiman broni Harfootów z Pierścieni Władzy. Zarzuca krytykom rasizm lub nieznajomość Tolkiena

Jeszcze na długo przed premierą wiele osób sprzeciwiało się „czarnym Hobbitom” w serialu. Po debiucie pierwszych odcinków temat powrócił i wiele osób zarzuca twórcom serialu, że Tolkien nigdy nie opisywał aż tak ciemnego koloru skóry Harfootów, jak jest to przedstawione w Pierścieniach Władzy. Argumentują, że ich krytyka nie jest wynikiem rasizmu czy jakichkolwiek uprzedzeń, ale troską o twórczość Tolkiena, która sprzeczna jest z wizją twórców serialu.

Harfootowie zgodni z twórczością Tolkiena – twierdzi Neil Gaiman

Do sprawy odniósł się Neil Gaiman, który prywatnie jest wielkim fanem świata Śródziemia. W odpowiedzi na niektóre posty oznajmił, że Tolkiem opisywał Harfootów jako „bardziej brązowego koloru skóry” niż inni Hobbici. Krytycy nie dawali za wygraną i stwierdzili, że powinno zostać to uwarunkowane kwestiami klimatycznymi, takimi jak wystawienie na większe światło słoneczne, niż inne gatunki Hobbitów. Gaiman stwierdził, że Tolkien nigdy nie napisał, że „Harfootowie spędzili więcej czasu na słońcu i przez to byli o wiele bardziej opaleni”.

Wczytywanie ramki mediów.
Wczytywanie ramki mediów.

GramTV przedstawia:

Gaiman nie przebierał w słowach określając krytyków obsadzenia w rolach Harfootów czarnoskórych aktorów. Dodał, że widzowie, którym to przeszkadza, są „albo rasistami, albo nigdy nie czytali Tolkiena”.

Wczytywanie ramki mediów.

Serial Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy zadebiutował 2 września na Amazon Prime Video. Kolejne odcinki dostępne będą co piątek. Pierwszy sezon składa się z ośmiu epizodów.

Komentarze
2
Nalfein
Gramowicz
05/09/2022 17:34

"różnorodności i dywersyfikacji" - ekhem, to jest jedno i to samo.

Headbangerr
Gramowicz
05/09/2022 16:29

Zabawne, bo Nori jest świetna. To reszta Harfootów jest do niczego.