Microsoft ostrzega: rosyjscy agenci próbują infiltrować społeczności graczy

Krzysztof Żołyński
2023/04/15 16:50
1
0

Microsoft zaleca ostrożność na forach i grupach zrzeszających graczy. Zdaniem prezesa tej firmy, rosyjski wywiad zabrał się za zdecydowaną infiltrację tej społeczności.

Według prezesa Microsoftu agenci oraz ludzie na usługach rosyjskiego wywiadu bardzo mocno infiltrują społeczność graczy, żeby za pomocą grup zrzeszających takich ludzi, szerzyć dezinformację. Ostrzeżenie pojawia się tuż po tym, jak tajne amerykańskie dokumenty wyciekły na serwer Minecraft znajdujący się na Discordzie.

Microsoft ostrzega: rosyjscy agenci próbują infiltrować społeczności graczy

Przemawiając na Światowym Szczycie Gospodarki Semafor, prezes Microsoftu Brad Smith powiedział, że zespoły analizy bezpieczeństwa jego firmy zidentyfikowały działania rosyjskich agentów mające na celu wymianę informacji w społecznościach graczy.

Doradzaliśmy rządom w tej sprawie. To Grupa Wagnera, to rosyjski wywiad, który częściowo wykorzystuje społeczności graczy do wprowadzania informacji do obiegu. Tak się stało w wielu społecznościach, tak się stało na kanale Minecraft na Discordzie.

GramTV przedstawia:

Smith stwierdził, że ważne jest powstrzymanie tych wtargnięć do społeczności graczy, ponieważ mogą one szerzyć propagandę i dezinformację związaną z rosyjską inwazją na Ukrainę.

Rosyjscy agenci próbują infiltrować społeczności graczy

Oświadczenia Smitha pojawiły się wkrótce po tym, gdy świat obiegły informacje o wielu dokumentach amerykańskiego wywiadu, które zostały udostępnione na serwerze Discord gry Minecraft i trafiły na Twittera, 4chan i Telegram. Zawierały one informacje o amerykańskim wsparciu dla Ukrainy i działalności Grupy Wagnera w Afryce. Były też informacje niejawne dotyczące Izraela, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Korei Południowej. Asystent sekretarza obrony Chris Meagher, powiedział, że niektóre dokumenty „wydają się być zmodyfikowane”.

Wczytywanie ramki mediów.

Po opisywanym incydencie, agenci FBI aresztowali 21-letniego członka Gwardii Narodowej Massachusetts, Jacka Douglasa Teixeiry, w związku z nieuprawnionym posiadaniem, przechowywaniem i przekazywaniem tajnych informacji dotyczących obrony narodowej. Teixeira posiadał najwyższy poziom poświadczenia bezpieczeństwa przyznany przez rząd federalny dla ściśle tajnych informacji. New York Times ujawnił, że zatrzymany mężczyzna udostępniał ściśle tajne dokumenty przez kilka ostatnich miesięcy. Podobno część z nich wypłynęła z zamkniętej grupy na forum publiczne.

Komentarze
1
JakiśNick
Gramowicz
15/04/2023 20:35

Genialny ruch strategiczny. Teraz każde niepomyślne dla USA informacje będą mogli oznaczyć jako fake news i rosyjską propagandę XD