Microsoft bez porozumienia z FTC w sprawie przejęcia Activision. Co dalej?

Wincenty Wawrzyniak
2023/01/05 22:10
0
0

Już teraz prawnicy Amerykańskiej Federalnej Komisji Handlu sugerują, że zawarcie porozumienia w sprawie przejęcia może nie być takie proste.

Dziś w sieci pojawiły się nowe informacje w sprawie przejęcia Activision Blizzard przez Microsoft. Jak podaje serwis GamesIndustry.biz, wczoraj odbyło się wstępne przesłuchanie w sprawie złożenia oficjalnego zażalenia przez amerykańską Federalną Komisję Handlu (FTC), która otwarcie próbuje powstrzymać największą transakcję w historii branży gier. (Warto w tym momencie zaznaczyć, iż rozprawa sądowa mająca ostatecznie rozstrzygnąć ten spór została zaplanowana na sierpień bieżącego roku.) Okazuje się, że w przypadku FTC proces przyzwolenia na umowę może potrwać znacznie dłużej.

Microsoft bez porozumienia z FTC w sprawie przejęcia Activision. Co dalej?

FTC: zawarcie porozumienia nie będzie takie proste

Adwokat komisji, James Weingarten, twierdzi, iż żadna ze stron nie wykazała zaangażowania w dyskusję na temat ugody, która pozwoliłaby na wcześniejsze umorzenie procesu. Oczywiście, nie oznacza to, że nie dojdzie do kolejnych prób osiągnięcia konsensusu. Jakiś czas temu z kolei znany w branży gier prawnik, David B. Hoppe, udzielił wywiadu serwisowi GamesIndustry.biz, w którym stwierdził, iż komisja jest sceptycznie nastawiona co do wartości tej ugody.

Microsoftowi bardziej zależy na CMA i UE

Równocześnie trwa także szczegółowe śledztwo w Wielkiej Brytanii, podczas którego do CMA wysyłane są zewnętrzne opinie – w większości popierające działania Microsoftu – i najprawdopodobniej może ono okazać się kluczowe dla sytuacji za oceanem i tym samym przyszłości transakcji. Według raportu MLex Market Insight główna radczyni prawna giganta z Redmond, Beth Wilkinson, potwierdziła, że Microsoft nadal czeka na uzyskanie zgody na finalizację transakcji z Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii (CMA). Podkreśliła jednak:

Umowa jest w trakcie przeglądu w Europie i Wielkiej Brytanii, i mamy nadzieję, że zostanie ona rozstrzygnięta, a jeżeli pojawią się środki zaradcze, które są odpowiednie, możemy wówczas wrócić do FTC, aby porozmawiać o rozwiązaniu.

GramTV przedstawia:

Krótko mówiąc: nawet jeżeli Federalna Komisja Handlu zamierza przedłużać proces sądowy, to i tak po uzyskaniu przysłowiowego zielonego światła od Komisji Europejskiej oraz CMA Microsoft zamierza zamknąć transakcję – również w Stanach Zjednoczonych. Korporacja planuje zrealizować swój plan jeszcze przed finalizacją sytuacji z FTC, a więc bez jej przyzwolenia. Chociaż prawniczka jest jak najbardziej świadoma tego, że tego typu działania mogą doprowadzić do procesu w sądzie wyższej instancji, przedstawiciele Microsoftu oraz Activision wcale się czegoś takiego nie obawiają.

CMA potrzebuje więcej czasu

Oprócz tego wszystkiego dowiedzieliśmy się, że dzień po wszelkich doniesieniach o braku postępu w procesie Federalnej Komisji Handlu przeciwko Microsoftowi, Urząd Ochrony Konsumentów w Wielkiiej Brytanii (CMA) wydał ważne oświadczenie. Pierwotnie mieliśmy bowiem zobaczyć raport ze śledztwa dotyczącego tej transakcji 1 marca bieżącego roku – teraz jednak termin został przesunięty na 26 kwietnia. Powód opóźnienia? CMA nie przewidziało, że temat okaże się aż tak skomplikowany. Mimo tego urząd planuje wydać oświadczenie tak szybko, jak tylko będzie to możliwe, jeszcze przed ogłoszonym nowym terminem.
Komentarze
0Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!