Jak pomóc Ukrainie? Lista oficjalnych zbiórek/akcji (aktualizacja #02)

Wincenty Wawrzyniak
2022/03/02 17:05
7
7

Jeśli chcecie przekazać pieniądze na pomoc ofiarom wojny w Ukrainie, zebraliśmy dla Was oficjalne zbiórki oraz informacje o akcjach charytatywnych.

UWAGA! Wiadomość jest aktualizowana regularnie o informacje na temat nowych zbiórek i akcji.

AKTUALIZACJA #02 (02.03.2022): Dodaliśmy do listy oficjalną zbiórkę polskiej społeczności gamingowej, czyli Polscy gracze dla Ukrainy oraz kilka innych zbiórek. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w naszej osobnej wiadomości (lub poniżej). Wspomniane wcześniej sekcje są w przygotowaniu.

AKTUALIZACJA #01 (27.02.2022): Dodaliśmy kolejne zbiórki do listy. W przygotowaniu jest także sekcja z akcjami charytatywnymi (pomoc materialna) w największych miastach Polski i grupami na Facebooku.


W sieci ruszyło naprawdę sporo oficjalnych zbiórek zorganizowanych w celu pomocy Ukrainie oraz ofiarom wojny, jaka toczy się w tym kraju. Jeśli więc ktokolwiek z Was chciałby realnie pomóc naszym sąsiadom, postanowiliśmy zebrać listę sprawdzonych akcji charytatywnychmożecie mieć pewność, iż środki przeznaczone przez Was na ten konkretny cel trafią w odpowiednie ręce. Zbiórki zorganizowało dużo serwisów, w tym chociażby Pomagam.pl czy siepomaga.pl; w obu miejscach udało się zebrać już w sumie ponad 10 milionów złotych. To jednak niejedyne akcje. Poniżej znajdziecie wszystkie niezbędne informacje.

Jak pomóc Ukrainie? Lista oficjalnych zbiórek/akcji (aktualizacja #02)

Pomagając w internecie – nie tylko teraz, ale kiedykolwiek – musimy przede wszystkim uważać na oszustów, których, niestety, nigdy nie brakuje. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest rzetelne sprawdzenie informacji i branie udział w zbiórkach zorganizowanych przez zweryfikowane serwisy czy organizacje.

Wersja skrócona, czyli skondensowana lista

Pomoc dla zwierzaków z Ukrainy:

Pomoc zaoferowana przez deweloperów, czyli jakie gry kupować?

Wersja szczegółowa, czyli podstawowe informacje

Oficjalna zbiórka Polscy gracze dla Ukrainy

Dziś w serwisie siepomaga.pl wystartowała zbiórka pieniędzy pod tytułem Polscy gracze dla Ukrainy. Akcję wspierają polskie serwisy internetowe – oprócz nas, czyli Gram.pl, na liście znajdziemy GRYOnline, PPE, Polski Gamedev, CD-Action, Eurogamer, Filmweb, Komputer Świat oraz Polygamię, a także polskich youtuberów (Remigiusz Maciaszek, Rojson, Szymon Hed Liebert, Tomek quaz Drabik, tvgry).

Wszyscy już wiemy, jaka tragedia spotkała Ukrainę; nie będziemy się więc o tym rozpisywać, zamiast tego wolimy włączyć się do pomocy. Nasza prośba jest bardzo prosta. W imieniu serwisu, który reprezentuję, jak również naszych kolegów dziennikarzy z innych redakcji oraz znanych youtuberów (ich listę znajdziesz poniżej), inicjujemy zbiórkę pieniędzy na wsparcie ludzi cierpiących wskutek trwającej obecnie wojny.

Skarbonka ta skierowana jest do graczy – wszystkich, młodych i starszych, hardkorowców i casuali, ponad podziałami platformowymi. Już nie raz udowadnialiście, że w trudnych chwilach potraficie dać z siebie wszystko; wierzymy, że tak będzie i tym razem. Zebrane przez Was pieniądze zasilą automatycznie tę największą zbiórkę, którą aktualnie prowadzi fundacja Się Pomaga: https://www.siepomaga.pl/ukraina.

GramTV przedstawia:

Zachęcamy wszystkich graczy do promocji akcji w serwisach społecznościowych tagiem #GraczeUkrainie! Za wszystkie wpłaty serdecznie dziękujemy – nie tylko w imieniu całej redakcji Gram.pl, ale również dziennikarzy wspomnianych serwisów internetowych oraz youtuberów.

Oficjalna zbiórka serwisu Pomagam.pl

Pierwszą pozycją na naszej liście jest oficjalna zbiórka portalu Pomagam.pl, którą zorganizowała administracja serwisu we współpracy z Fundacją Nasz Wybór, która działa w Polsce na rzecz Ukraińców od 2014 roku. Wszystkie środki zebrane przez Pomagam.pl zostaną przekazane ukraińskim organizacjom zajmującym się pomocą humanitarną, a wszelkie koszty zostaną pokryte przez portal. W chwili pisania tej wiadomości udało się zebrać już ponad 3 miliony złotych od ponad 40 tysięcy osób w ciągu 5 dni.

Wczytywanie ramki mediów.

Uruchamiamy oficjalną zbiórkę, która jest wyrazem solidarności z naszymi sąsiadami, a jednocześnie zapewni konkretną pomoc poszkodowanym na miejscu. Nie wiemy, jak sytuacja będzie rozwijać się w kolejnych dniach, ale jedno jest pewne – już teraz nasze wsparcie może zmienić los Ukraińców, którzy zostali dotknięci wrogimi działaniami Rosji.

Oficjalna zbiórka serwisu siepomaga.pl

Następnie mamy oficjalną zbiórkę serwisu siepomaga.pl. Jak czytamy, zakres pomocy będzie uzależniony od rozwoju konfliktu na Ukrainie i dostosowany do potrzeb. Portal aktywnie monitoruje sytuację i jest w stałym kontakcie z organizacjami pomocowymi działającymi na rzecz Ukrainy. W chwili pisania tej wiadomości udało się zebrać już prawie 8 milionów złotych (ponad 7 800 000) od ponad 110 tysięcy osób.
Wczytywanie ramki mediów.

Ta zbiórka powstała, by móc zebrać środki w formie funduszu pomocy ofiarom wojny. Zakres pomocy będzie uzależniony od rozwoju konfliktu na Ukrainie i dostosowany do potrzeb. Monitorujemy sytuację, będziemy w stałym kontakcie z organizacjami pomocowymi działającymi na rzecz Ukrainy, które zgłoszą się do nas z prośbą o wsparcie. Każda godzina to nowe informacje, wszystko zmienia się dynamicznie.

Oficjalna zbiórka serwisu zrzutka.pl

W serwisie zrzutka.pl również została uruchomiona oficjalna zbiórka dedykowana pomocy humanitarnej dla Ukrainy. Wszystkie środki zebrane na tej zrzutce zostaną przekazane organizacjom, które pomagają osobom poszkodowanym, a wszystkie koszty operacyjne portal pokryje z własnych środków. Wśród zgłoszonych organizacji, jakie otrzymają środki, znajdziemy m.in. Fundację dla Wolności czy Fundację Uniters.
Wczytywanie ramki mediów.

Uruchamiamy oficjalną zrzutkę, dedykowaną pomocy humanitarnej naszym najbliższym sąsiadom, ofiarom wojny. Nie wiemy jeszcze jakie będą potrzeby, ale chcemy być teraz razem z mieszkańcami Ukrainy. Zarówno z tymi, którzy zostali w kraju, jak i z tymi, którzy szukają u nas schronienia.

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)

Fundacja o nazwie Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej to druga – po wspomnianej wcześniej Nasz Wybór – organizacja, która pomaga Ukrainie od 2014 roku. Tym razem nie mamy jednak do czynienia tylko z typową zbiórką. Chcący pomóc mogą udać się na oficjalną stronę internetową, gdzie mają do wyboru pomoc regularną lub jednorazową. Można również bezpośrednio przelać dowolną kwotę na konto bankowe PCPM podane na tej samej stronie. Tytułem wpłaty musi być Pomoc dla Ukrainy. Jeżeli natomiast wolicie zbiórki, Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej uruchomiło takową na Facebooku – pod tym adresem.

Wczytywanie ramki mediów.

Naszą pomoc kierujemy do mieszkańców wsi i miast na wschodzie Ukrainy. Bezpośrednio na miejscu działa nasz Partner. Pierwsze pakiety pomocy humanitarnej oraz wsparcie psychologiczne dotarły już do ludzi na obszarach dotkniętych ostrzałem.

Polska Akcja Humanitarna (PAH)

Polska Akcja Humanitarna – znana również jako PAH – uruchomiła nie tylko zbiórkę w serwisie siepomaga.pl, ale także wprowadziła możliwość bezpośredniego wpłacania pieniędzy na swojej oficjalnej stronie internetowej. Tutaj mamy do czynienia przede wszystkim z pomocą bezpośrednią, a więc m.in. zapewnianie żywności. Na ten moment zebrano ponad 3 miliony złotych od ponad 30 tysięcy osób.
Wczytywanie ramki mediów.

Polski Czerwony Krzyż

Najstarsza polska organizacja humanitarna – Polski Czerwony Krzyż – ruszyła z pomocą Ukrainie. Ochotnicy mogą wpłacać dowolne kwoty na konto bankowe organizacji z dopiskiem Ukraina. Oprócz tego możemy sprawdzić, gdzie w naszym mieście jest zbiórka darów rzeczowych dla Uchodźców z Ukrainy. Wszelkie informacje oraz rozpiskę oddziałów PCK w całej Polsce znajdziecie pod tym adresem.
Wczytywanie ramki mediów.

Pozostałe oficjalne zbiórki:

Komentarze
7
tupolew519
Gramowicz
06/03/2022 12:51

Ku chwale naszym sąsiadom!

r1.
Gramowicz
01/03/2022 09:59

Towarzystwo Przyjaciół Ukrainy (TPU) tez organizuje pomoc dla Ukraincow -> https://www.tpu.org.pl/pl/

Gregario
Gramowicz
27/02/2022 03:42

Zbiórek jest naprawdę mnóstwo, więc każdy chętny może bez problemu znaleźć organizację lub formę pomocy, która mu najbardziej odpowiada.

Miłośników (elektronicznych) książek może zainteresuje ta https://artrage.pl/bookrage zbiórka. Pieniądze ze sprzedaży pakietów ebooków o Ukrainie zostaną przekazane na konto Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.
Trwa Wczytywanie