Intel zmienia nazwy procesorów. Żegnaj „Core i”

Krzysztof Żołyński
2023/05/03 12:00
3
1

Intel zamierza dokonać zmiany nazw procesorów, która nadejdzie wraz z nowymi modelami. Zniknie doskonale znane „Core i”.

Marka Core „i” procesorów Intel istnieje od 15 lat, pojawiła się w chipach Core „pierwszej generacji” wprowadzonych na rynek w 2008 roku. To już naprawdę kawałek dziejów technologii. Niedawno Intel potwierdził, że w swoich nadchodzących chipach Meteor Lake całkowicie zrezygnuje ze schematu obecnego nazewnictwa. Zamiast natychmiast rozpoznawalnych marek Core i3, i5, i7 i i9, Intel będzie używał „Core Ultra”. Szczegóły jednak nie są jeszcze znane.

Intel zmienia nazwy procesorów. Żegnaj „Core i”

Zmiana nazewnictwa została ujawniona przypadkowo i trudno spekulować czy Intel w jakikolwiek sposób wspierał tę akcję. W każdym razie na stronie gry Ashes of the Singularity w testach porównawczych pojawił się nowy produkt o nazwie „Core Ultra 5 1003H”. Oczywiście informacja momentalnie rozeszła się po internecie i w ej sytuacji Intel nie miał już innego wyjścia, jak tylko potwierdzić fakty.

Wczytywanie ramki mediów.

GramTV przedstawia:

Nazwa Core Ultra jest interesująca z kilku powodów. Użycie Ultra dodaje prestiżu oznaczonym nim urządzeniom. Dla przykładu Apple używa go zarówno w swoich iPhone'ach, jak i chipach z serii M. Na przykład M1 Ultra reprezentuje najpotężniejszą konfigurację układu M1, która została udostępniona tylko w komputerze stacjonarnym Mac Studio. Idąc tym śladem, czy Intel będzie naśladować Apple i pojawią się słabsze procesory z nazwami Core Max i Core Pro?

Intel zmienia nazwy procesorów. Żegnaj „Core i”

Warto dodać, że zmiana marki pojawia się w bardzo niespokojnym momencie w dziejach Intela. Gigant odnotował ostatnio największą kwartalną stratę w historii firmy.

Komentarze
3
Belzebo
Gramowicz
04/05/2023 09:40

Chyba najwyższa pora

SebekPL2
Gramowicz
03/05/2023 13:55

Znudziło im się pisać te dziesiątki tysięcy i resetują licznik z nowym słówkiem promującym, standard.

wolff01
Gramowicz
03/05/2023 13:02

No tak, bo już teraz nazewnictwo procesorów jest wystarczająco mało konsternujące...
Trwa Wczytywanie