Ile Black Adam przyniesie strat finansowych? Nowe dane potwierdzają, że dużo

Radosław Krajewski
2022/12/06 15:00

Warner Bros. stracił sporo pieniędzy na filmowych przygodach Black Adama.

Już w przyszłym tygodniu Black Adam ma zadebiutować na platformie HBO Max. Film w kinach generuje już coraz mniej wpływów, a przez zbliżającą się premierę Avatara 2, na obejrzenie pozostałych blockbusterów będzie coraz mniej chętnych. Warner Bros. ma jednak spory problem, gdyż według najnowszych wyliczeń film straci sporo pieniędzy. Już wcześniej informowaliśmy, że nie ma najmniejszych szans, aby koszty produkcji się zwróciły. Jednak ostatnie tygodnie dobitnie pokazały, że nawet wcześniejsze prognozy dla filmu były zbyt łaskawe i Black Adam zaliczy jeszcze większe straty finansowe.

Ile Black Adam przyniesie strat finansowych? Nowe dane potwierdzają, że dużo

Black Adam – jakie straty finansowe przyniesie film?

Black Adam zarobił globalnie zaledwie 387 mln dolarów przy budżecie wynoszącym 195 mln USD. Doliczyć do tego trzeba minimum 80 mln dolarów przeznaczonych na kampanię marketingową tytułu, choć niektóre źródła informują nawet o 100 mln USD. Jak podaje Variety, Black Adam musiałby zarobić około 600 mln dolarów na całym świecie, aby zwrócić wszystkie koszty filmu. Informują więc, że straty będą sięgać od 50 do 100 milionów dolarów.

GramTV przedstawia:

Część tej kwoty zostanie zamortyzowana ze względu na sprzedaż filmu w usługach VOD, a także sprzedaż nośników fizycznych i praw telewizyjnych. Variety podało, że dodatkowe przychodu z tych źródeł mogą wynieść 25 do 35 mln dolarów. Nie pokryją one jednak całkowitej straty i Warner Bros. musi liczyć się z utratą pieniędzy na filmie.

Innego zdania jest jednak Warner Bros., które twierdzi, że aby wyjść na zero, film musiałby zarobić 400 milionów dolarów. Przy wyliczeniach wytwórni Black Adam miałby szansę na zwrot swoich kosztów po premierze filmu na rynku domowym. Eksperci podważają jednak te dane, twierdząc, że przy takim budżecie i kosztach marketingu nie ma szans, aby wystarczyła przedstawiuona przez studio kwota.

Komentarze
2
ZubenPL
Gramowicz
06/12/2022 17:28
dariuszp napisał:

Kreatywna księgowość Hollywood XD Tak przykładowo, Empire Strikes Back też nigdy na siebie nie zarobiło :P 

Empire Strikes Back zarobiło 538 375 067 $ podczas premiery kinowej przy budżecie 18 milionów $. Black Adam zarobił 384 miony $ przy budżecie aż 200 milionów $ więc doliczając koszt marketingu i prowizje kin i dystrybutorów w Europie i Azji to nie jest wykonalne by wyszli na plus. Możliwe że razem że streamingiem, telewizją i dystrybucją fizyczną film wyjdzie na 0 ale to góra tyle. 

dariuszp
Gramowicz
06/12/2022 16:57

Kreatywna księgowość Hollywood XD Tak przykładowo, Empire Strikes Back też nigdy na siebie nie zarobiło :P