Forza Motorsport już nigdy nie będzie taka jak kiedyś. Czy na to czekali gracze?

Krzysztof Żołyński
2023/06/14 12:45
1
0

Słynny symulator wyścigów zmienia model działania. Nie będzie już grą a usługą. Tak to określił Turn 10. Co to oznacza dla graczy?

Chociaż pewne jest, że najnowsza Forza Motorsport nie dostanie kolejnego numeru, to nazwijmy ją roboczo ósemką lub Forzą Motorsport (2023), a za chwilę przekonacie się, że ma to sens. Fani z pewnością widzieli już zwiastun tej samochodówki, który pojawił się w trakcie wydarzenia Xbox Showcase. Patrząc wstecz można powiedzieć dwie rzeczy – serii stuknęło już 20 lat, a Turn 10 Studios wiernie wypuszczało nową wersję co dwa lata, aż do Forza Motorsport 7 z 2017 roku. Jak łatwo policzyć, minęło sześć lat i zapowiedź ósmej części była dla fanów ekscytującym momentem.

Forza Motorsport już nigdy nie będzie taka jak kiedyś. Czy na to czekali gracze?

Nadchodzą jednak zmiany, które niestety przemienią znaną doskonale grę wyścigową i sprawią, że nie będzie ona taka, jaką znali i kochali fani. Podczas wywiadu po pokazie, Dan Greenawalt, ujawnił, że może to być ostatnia gra z serii Forza Motorsport. Zaskoczeni?

Zasadniczo w ogóle nie planujemy odrębnej kontynuacji – powiedział Greenawalt.

GramTV przedstawia:

Forza Motorsport 8 to nawet nie nazwa nadchodzącego tytułu. Turn 10 zdecydowało się pominąć ten numer, wracając do początku serii, która pojawiła się na pierwszej konsoli Xbox w 2005 roku. Tak więc, podobnie jak God of War (2005) i God of War (2018), teraz będziemy mogli mówić Forza Motorsport (2005) i (2023).

Dla niewtajemniczonych należy się króciutkie wyjaśnienie. Forza Motorsport to symulator wyścigów, od lat konkurujący z Gran Turismo na PlayStation. Fani oczywiście od zawsze spierają się, który jest lepszy, ale bez wątpienia obie gry to symulatory. Z czasem wypracowano model, w którym zaczęła się pokazywać druga gra pod szyldem Forza, ale z podtytułem Horizon, nastawiona na zręcznościowy model jazdy oraz wątek fabularny w otwartym świecie. Zbliża ją to bardziej do serii Need for Speed.

Chociaż Greenawalt nie wdawał się w szczegóły, dlaczego może to być ostatnia gra z serii symulatorów, prawdopodobnie przyczyną może być przejście na model usługowy. Forza (2023) mocno skupi się na elemencie online dla wielu graczy i sezonowym dostarczaniu treści – format, który stał się popularny w innych grach, takich jak Fortnite, Dota 2 i dwie najnowsze gry Diablo.

Komentarze
1
Krzak
Gość
16/06/2023 08:07

Forza (żadna) NIGDY nie była symulatorem. Nawet do sim-cade motorsportom trochę brakuje

Jest to dość wymagający, i specyficzny model jazdy, lecz ciągle nierealistyczny arcade.

nie jest to nic złego, w końcu gra stworzona pod kontrolery nie kierownice ale nazwać górze symulatorem trochę przesada