Easter egg w pierwszym Windowsie. Jego odnalezienie zajęło 37 lat

Radosław Krajewski
2022/03/22 16:20
1
0

To jeden z pierwszych easter eggów, jakie kiedykolwiek powstały.

Do nieprawdopodobnego odkrycia doszło w ubiegłym tygodniu, kiedy to Lucas Brooks na swoim Twitterze zamieścił film z odkrytej niespodzianki z Windowsa 1.0. Pierwsza wersja popularnego systemu operacyjnego Microsoftu zadebiutowała w 1985 roku i jak się okazało, zawierała w sobie easter egga, którego udało się odnaleźć dopiero po 37 latach.

Easter egg w pierwszym Windowsie. Jego odnalezienie zajęło 37 lat

Deweloperzy zakodowali w systemie listę twórców pierwszej wersji Windowsa. Co ciekawe, znajduje się na niej Gabe Newell. Założyciel Valve pracował w Microsofcie przez 13 lat i był jednym z producentów pierwszych trzech wersji systemu operacyjnego.

Okno dialogowe z nazwiskami ekipy odpowiedzialnej za Windowsa zostało zaszyfrowane i umieszczone na końcu pliku bitmapy emotikony z uśmiechniętą buźką. W 1985 roku znalezienie niespodzianki było karkołomnym wyczynem z powodu braku odpowiednich narzędzi na uzyskanie dostępu do ukrytych plików. Brooks przyznaje, że nie wie, jak użytkownicy mogą własnoręcznie dostać się do listy twórców. Easter Egg odkrył przy wykorzystaniu procesu inżynierii wstecznej, z której skorzystał do analizy najstarszych wersji Windowsa.

Wczytywanie ramki mediów.

GramTV przedstawia:

Komentarze
1
Gregario
Gramowicz
23/03/2022 04:07

Że też ludziom chce się jeszcze grzebać w takich starociach ;)