Blizzard opuszcza Chiny. WoW, Overwatch i inne produkcje przestaną być dostępne po 14 latach

Radosław Krajewski
2022/11/17 11:30

W styczniu chińscy gracze nie będą mieli dostępu do gier Blizzarda.

Blizzard Entertainment poinformował o zakończeniu współpracy z chińską firmą NetEase Inc., z którą współpracowała od 2008 roku. Tym samym wraz z dniem 23 stycznia 2023 roku World of Warcraft, Hearthstone, Warcraft III: Reforged, Overwatch, obie części StarCrafta, Diablo III oraz Heroes of the Storm przestaną działać na chińskim rynku. Nie dotyczy to jednak niedawno wydanego Diablo Immortal, który objęty jest osobną umową między firmami.

Blizzard opuszcza Chiny. WoW, Overwatch i inne produkcje przestaną być dostępne po 14 latach

Gry Blizzarda niedostępne na Chińskim rynku od stycznia 2023 roku

Korporacja podała, że powodem opuszczenia chińskiego rynku jest brak osiągnięcia porozumienia w sprawie odnowienia umów. Nie znamy szczegółów, ale możemy domyślać się, że Blizzard nie chciał przystać na coraz bardziej restrykcyjne prawo, a także cenzurę, która obecna jest w Chinach.

Blizzard Entertainment ma umowy licencyjne z NetEase od 2008 roku, obejmujące publikację tych tytułów Blizzarda w Chinach. Obie strony nie osiągnęły porozumienia w sprawie odnowienia umów, które byłyby zgodne z zasadami działania Blizzarda i zobowiązaniami wobec graczy oraz pracowników, a umowy wygasają w styczniu 2023 roku.

W najbliższych dniach zostanie zawieszona sprzedaż gier Blizzarda w Chinach, a gracze wkrótce otrzymają szczegółowe informacje dotyczące działania gier w najbliższych tygodniach, aż do wygaśnięcia umów. Poinformowano jednak, że World of Warcraft: Dragonflight, Hearthstone: March of the Lich King, oraz drugi sezon Overwatcha 2 zadebiutują na tamtym rynku jeszcze w tym roku.

GramTV przedstawia:

Prezes Blizzarda, Mike Ybarra, przyznał, że firma wciąż szuka alternatywnych rozwiązań, aby umożliwić chińskim graczom kontynuowanie zabawy przy ich tytułach.

Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za pasję, jaką nasza chińska społeczność wykazała się przez prawie 20 lat, kiedy dostarczaliśmy nasze gry do Chin za pośrednictwem NetEase i innych partnerów. Ich entuzjazm i kreatywność nas inspirują i szukamy alternatyw, aby w przyszłości przywrócić nasze gry.

Komentarze
11
Gumiaczek
Gramowicz
17/11/2022 16:33

VPNy lubią to.

Maver_PL
Gramowicz
17/11/2022 16:33

Szkoda że nie opuścił Rosji....

Kafar
Gramowicz
17/11/2022 14:37

Reżim chyba nie lubi, patrząc po ich działaniu, gdy co jak coś zagraniczne firmy doją chińczyków, skoro sam ich może doić.




Trwa Wczytywanie