ZeniMax Media kończy żywot fanowskiej modyfikacji Doom Remake 4

LM
2019/06/14 14:06
0
0

Firma wezwała moddera do zaprzestania prac nad modem, usunięcia go z sieci i zniszczenia kodu oraz wszelkiej zawartości z nim związanej.

Modder znany w sieci jako vasyan777 poinformował o smutnym końcu modyfikacji Doom Remake 4. Okazuje się, że w ostatnim czasie skontaktowała się z nim firma ZeniMax Media, właściciel praw do marki Doom, która zażądała, by twórca usunął z sieci wszelkie materiały związane z modem pod groźbą podjęcia czynności prawnych. Modder przyznaje, że chwilę zwlekał z podjęciem decyzji, skonsultował się nawet z prawnikiem i chociaż ten zapewnił go, że jest nikła szansa na wygranie sprawy sądowej, to ta będzie ciągnąć się przez lata i pochłonie kwotę rzędu 100 tysięcy dolarów.

ZeniMax Media kończy żywot fanowskiej modyfikacji Doom Remake 4

GramTV przedstawia:

Tym samym wszystko związane z Doom Remake 4 przestało istnieć, a poświęcona modyfikacji strona w ModDB głosi, że mod został usunięty z uwagi na konsekwencje prawne. Sprawa jest o tyle smutna, że modder spróbował zabezpieczyć się przed taką sytuacją – początkowo Doom Remake 4 miał trafić do sieci jako samodzielny produkt, ale ostatecznie wymagał oryginalnego Dooma z 1993 roku, co zdaniem autora, mogło uchronić go przed działaniami ze strony ZeniMaxu. Jak widać bezskutecznie.

Wygląda na to, że ZeniMax idzie w ślady Konami, co w dłuższej perspektywie nie wróży nic dobrego grom powiązanej z firmą Bethesdy. Te żyją długie lata właśnie dzięki niezwykle aktywnej społeczności modderów, a w czasie swoistego polowania na czarownice niewielu modderów zdecyduje się poświęcać swój czas na kreowanie zawartości, która z pewną dozą prawdopodobieństwa może wylądować w koszu.

Fanom serii Doom pozostaje wyczekiwać premiery jego najnowszej odsłony – Doom Eternal ukaże się 22 listopada na PC, konsolach i Stadii Google’a.


Kup gry z serii Doom w ofercie sklepu Sferis.pl.

Komentarze
0Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!