Informacje

Bethesda Softworks obchodzi 25. urodziny

26 Michał Ostasz

Ćwierć wieku - już tyle czasu firma Bethesda Softworks zajmuje się produkcją oraz wydawaniem gier wideo. Dołączcie się do naszych życzeń dla jubilata!

Bethesda Softworks obchodzi 25. urodziny - obrazek 1
Pracownicy Bethesda Softworks po skończeniu prac nad Fallout 3

Historia firmy rozpoczęła się w 1986 r., kiedy to Christopher Weaver postanowił założyć spółkę zajmującą się grami wideo. Do tego jakże ważnego wydarzenia doszło w mieście... Bethesda w stanie Maryland.

Dzieje tego producenta nieodłącznie wiążą się z grami. Pierwszym tytułem Bethesdy był Gridiron, symulator hokeja na lodzie będący pierwszą produkcją sportową, w której mieliśmy do czynienia z "zaawansowaną" fizyką. Po niej przyszły gry oparte na licencji filmu Terminator (The Terminator, Terminator 2029). W 1994 roku światło dzienne ujrzała pierwsza odsłona serii The Elder Scrolls - Arena. To właśnie dzięki temu tytułowi deweloper ten zyskał rozgłos wśród graczy.

Należy dodać, że w ostatnich latach Bethesda zajmowała się nie tylko kolejnymi odsłonami wspomnianego przed chwilą cyklu - firma ta zyskała prawa do serii Fallout. Fallout 3 oraz Fallout: New Vegas to najlepsze dowody na to, że spółka wciąż jest w świetnej kondycji.

Firmie Bethesda składamy oczywiście najlepsze życzenia i mamy nadzieję, że jej nadchodzące gry (m.in. Rage, The Elder Scrolls V: Skyrim i Prey 2 nie zawiodą żadnego gracza! Sto lat!

Źródło: VG247

26 komentarzyDodaj swój

Przeczytaj wszystkie komentarze na forum
topyrz

Sto lat!

Co by nie powiedzieć, mamy do czynienia z solidną firmą, która robi dobre, a czasem nawet rewelacyjne gry.
Oby podejście do następnego F było identyczne jak przy NV. Dać Obsydianowi silnik z Skyrim i niech chłopaki tworzą po swojemu.

Odpowiedz
Growin

Ta. Sto lat, sto lat, blablabla.
Daliby coś za free, jak to mają w zwyczaju...

Odpowiedz
marcin-malysza

Zatem najlepszego panowie i panie :D Ćwierćwiecze to ładna rocznica. Wiem coś o tym, w tym roku sam będę je obchodził...

Odpowiedz
G L33T

Daggerfall na silniku Morrowinda plz plox.

Odpowiedz
G Henrar

> Daggerfall na silniku Morrowinda plz plox.
W Dajrektors Edyszyn z nowymi bugami!

Odpowiedz
SOS_PL

Należy dodać, że w ostatnich latach Bethesda zajmowała się nie tylko kolejnymi odsłonami wspomnianego przed chwilą cyklu - firma ta zyskała prawa do serii Fallout. Fallout 3 oraz Fallout: New Vegas to najlepsze dowody na to, że spółka wciąż jest w świetnej kondycji.


Szanowny autorze tekstu, nie masz chyba na myśli jakości tych gier?
O ile co do Failout 3 nie można mieć wątpliwości, że było to 10 kilo kaszany z majonezem o tyle New Vegas był dużym krokiem naprzód w kwestii przeniesienia serii gier RPG w mechanikę FPS.
Och...i zrobił go Obsidian

A żyj sobie Bethesdo, tylko wstydu oszczędź jak to było w przypadku FO...Failout 3
Co to będzie ze Skyrim. Mmm...


Odpowiedz
G Gumisiek2

Nigdzie nie zauważyłem newsa z okazji 25-lecia serii Might & Magic. Co do Bethesdy, to gry tej firmy zwyczajnie mi się nie podobają, choć nadal nie zagrałem w Fallouta 3, który na gameplayach prezentuje się interesująco (plus), ale nazywany jest Oblivionem w postapokaliptycznym świecie (minus).

BTW. Jak to jest z Rage? Grę robi id Software, wydaje Electronic Arts, a tymczasem jest wspomniana w newsie o Bethesda Softworks. Byłbym wdzięczny za wyjaśnienie mi tego.

Odpowiedz
Growin

> BTW. Jak to jest z Rage? Grę robi id Software, wydaje Electronic Arts, a tymczasem jest
> wspomniana w newsie o Bethesda Softworks. Byłbym wdzięczny za wyjaśnienie mi tego.
Beth wydaje tą grę. EA miało ją wydawać, ale id przeszło pod skrzydła Zenimax/Beth i się zmieniło co nieco.

Odpowiedz
Aver88

A ja nie cierpię gier Bethesdy za kompletny brak fabuły. Fajnie jest pobiegać po otwartym świecie itp., ale nie daje to zbyt wiele satysfakcji gdyż jesteśmy w tym świecie sami i nijak się pochwalimy swoimi osiągnięciami/odkryciami z innymi.

Odpowiedz
G MacJak

> A ja nie cierpię gier Bethesdy za kompletny brak fabuły.
Grałeś w jakiegoś TESa?> Fajnie jest pobiegać po otwartym
> świecie itp., ale nie daje to zbyt wiele satysfakcji gdyż jesteśmy w tym świecie sami
To nie graj w gry SINGLE-PLAYER.> i nijak się pochwalimy swoimi osiągnięciami/odkryciami z innymi.
Bez achievementów już się grać nie da?No i zapomniałem o najważniejszym.Sto lat Bethesda Softworks! :D

Odpowiedz
karbon

To co najlepszego i 100+ lat dalszej działalności TES to jedne z najlepszych cRPG w jakie grałem ;)

Odpowiedz
kozak40

Sto lat!
Czekam z niecierpliwością na skyrim!

Odpowiedz
Michael-O

@SOS_PL

Czy Fallout 3 był kiepską grą? Jestem przekonany, że nie, ale to kwestia gustu. Firma Bethesda Softworks była wydawcą New Vegas - chcąc nie chcąc również zbiera "kudosy" za tę produkcję. Pozdrawiam.

Odpowiedz
G tytacz

@Michael-O

Zbiera, a nie powinna. Dodatkowo Obsidianowi się obrywa za to, że NV był na przestarzałym już silniku trójki co zaowocowało o wiele niższą średnią ocen, co jest dla mnie nie pojęte :P.

Odpowiedz
G Krzycho

Zepsuli Fallouta (mogę naprawdę dużo pisać o tym co zrobili z tą grą ale robiłem to wiele razy na wielu forach i nie chce mi się znowu) a Oblivion to jedna z najnudniejszych gier w jakie grałem.

Odpowiedz
G Axel_Yellow

> > A ja nie cierpię gier Bethesdy za kompletny brak fabuły.
> Grałeś w jakiegoś TESa?
Co z tego, że Morrowind / Oblivion miały fabułę, jak na główne wątki składały się najbardziej nudne i upierdliwe questy z całego contentu. Do Obka podchodziłem ze cztery razy i jak tylko brałem się za główny wątek odchodziła mi ochota na granie i tytuł szedł w odstawkę.

Odpowiedz
G Headbangerr

Hmm a więc, droga Bethesdo, życzę Tobie: więcej różnorodności w grach, mniej kopiowanych lokacji, questów i NPC, udanego pożegnania z level-scallingiem i nowego silnika graficznego (takiego na miarę 2011 roku).

I oby Skyrim okazał się czymś więcej, niż Oblivionem z nieco poprawioną grafiką.

Odpowiedz
Gar

Sto lat!!! :)

Jestem już troche stary i coraz mniej gier mnie potrawi przykuć do komputera ale gry Bethesdy zawsze to potrawią:)Czekam z niecierpliwością na Skyrim.

Odpowiedz
G Henrar

Gdyby ktoś teraz porównał DA:O z F:NV.... :)

Odpowiedz
G Adversage

Powiem szczerze że fallout 3 podobał mi się 2x bardziej niż NV...
był to klimat typowej postapokalipsy bez udziwnień, kasyn itp. wraz z dodatkami tworzył niesamowity świat który wciągnął mnie do reszty ;] nie widze w tej grze wad i tyle ;D

(do wszystkich hejtersów: wracać do tibii i nie spamować ^^)

Odpowiedz
G Elwro

Skończyli się na Skynecie ;)

Tak na serio, to przy Daggerfallu spędziłem setki godzin... szkoda, że już Morrowind obniżył poprzeczkę, a potem to szkoda gadać. Ale kiedyś nie było to złe studio...

Odpowiedz
SOS_PL

> Zepsuli Fallouta (mogę naprawdę dużo pisać o tym co zrobili z tą grą ale robiłem to wiele
> razy na wielu forach i nie chce mi się znowu) a Oblivion to jedna z najnudniejszych gier
> w jakie grałem.
Obrazek w załączniku mówi wszystko.A dla czepliwych, nie, nie chodzi tylko o ilość. Kto pograł chociaż kilkanaście godzin w New Vegas na pewno zauważył wyższą jakość ( ciekawość, poziom wykonania, frajdę ) questów.Pozdrowienia !

Odpowiedz
G juke

Przyłączam się do życzeń dla Bethesdy. Sto lat! :D

Odpowiedz
G Braveheart

> A ja nie cierpię gier Bethesdy za kompletny brak fabuły. Fajnie jest pobiegać po otwartym
> świecie itp., ale nie daje to zbyt wiele satysfakcji gdyż jesteśmy w tym świecie sami
> i nijak się pochwalimy swoimi osiągnięciami/odkryciami z innymi.
PFFF zagraj sobie w Morrowinda to zmienisz zdanie =.=. Jak skończysz singla zaczynaj ciąć w multi ;)BTW: 100 lat Bethesda choć kto wie czy 50tki dożyjecie :P i po drodze ktoś was nie wykupi :P

Odpowiedz
G Gumisiek2

> PFFF zagraj sobie w Morrowinda to zmienisz zdanie =.=. Jak skończysz singla zaczynaj
> ciąć w multi ;)
To Morrowind ma multi? o_O

Odpowiedz