Informacje

Artykuł: Najciekawsze Easter Eggi w grach

72 gram.pl

Z okazji Wielkanocy przygotowaliśmy specjalny tekst o Easter Eggach z gier. Zobaczcie, czy znacie najciekawsze sekretne pisanki.

Artykuł: Najciekawsze Easter Eggi w grach - obrazek 1

Jako, że mamy Święta Wielkanocne, to wypada napisać coś interesującego na czasie i związanego z tematem. Wpadliśmy więc na pomysł, aby zrobić małe zestawienie najciekawszych Easter Eggów w grach, czyli sekretów, które developerzy umieścili w swoich dziełach jako forma puszczenia oka do fanów. Zapraszam do lektury.

Artykuł: Najciekawsze Easter Eggi w grach - obrazek 2

72 komentarzyDodaj swój

Przeczytaj wszystkie komentarze na forum
G Kraju

Z tych wszystkich opisanych wyżej easter egg'ów robi na mnie wrażenie te z GTA IV. Nawet pomimo wiedzy na temat bijącego serca i tak gdy pierwszy raz tam trafiłem zrobiło to na mnie ogromne wrażenie. Naprawdę mocna rzecz.

Odpowiedz
harry112

Heh pamiętam jak kiedyś grałem w Sacred Plus i tam po dostaniu się na dół mapy na pustyni była taka łódka na którą się wsiadało i w tym momęcie dostawaliśmy się na wyspe orków gdzie były leżaczki, bar, masa orków, ofc wszystko w ramach wakacji :D

Odpowiedz
G Danio237

Nigdy nie miałem pada gdy grałem w Duck Hunt. :(

Odpowiedz
G Muradin_07

A już myślałem że po strzale w to serce LC zacznie się walić i będzie napisane: to teraz już nie poganiasz się z policją... hehehe XD

Odpowiedz
G Almarcino

Każde GTA mialo przynajmniej kilka takich easter eggow, pamietam w vice city jak szukalem ukrytego pomieszczenia gdzie byl pokoj we krwi z pila lancuchową, gothic mial sporo easter eggów (grająca kapela, samochód zardzewialy).
A nasz wiedzmin?! dziesiatki nawiazan do polityki, sportu w dialogach.

Easter eggi to swietna sprawa w grach, mozna sie pzy tym ubawic, a samo ich znalezienie bez pomocy z internetu to nie lada sztuka!

Odpowiedz
Szynkars

Ciekawy artykół. Co prawda nie grałem w GTA IV, ale easter egg z tej gry jest bardzo pomysłowy, trzeba przyznać :)

Odpowiedz
SilesiaVratislavia

Hmm, jak na moje oko zabrakło "jajca" z najnowszego tytułu jakim jest Crysis 2 :D Dwójka żołnierzy tańczących w windzie w rytm muzyki disco to coś co trzeba zobaczyć :D
Link do filmiku -> http://youtu.be/uUXlCH1stNc

Odpowiedz
Sledziu92

Serious Sam 2 - dyskoteka na samym początku gry ;].

Odpowiedz
G Harrolfo

Ja bym dodał jeszcze jajo z Assassin's Creed 2 - atak macek wywołany określonym działaniem na Ezio podczas zwiedzania grobowca

Odpowiedz
G Bambusek

Cała Magicka jest opchana różnymi smaczkami i zabawnymi nawiązaniami.

W trakcie podróży przez kopalnie można natknąć się na miejsce, gdzie jest trochę pajęczyny, na ziemi leżą dwa małe, przytulone do siebie szkielety a obok nich miecz Sting: świeci, kiedy wrogowie są blisko ;)

Odpowiedz
G DonSzabla

Uwielbiam szukać w grach ukrytych smaczków.
PS: W Baldur's Gate szczególnie :)

Odpowiedz
Zygilolo

Z tych co akurat pamiętam: w StarCraft 2 jest motyw z tauren marine na jednym z pierwszych poziomów. W StarCraft:Brood War było coś z ukrytym levelem który zdradzał część fabuły dwójki, w Stalker: Shadow Of Chernobyl w jednym z podziemi jest ciało Gordona Freemana z Hal Lifea. W Baldurze i Tormencie Easter Eggów jest od groma i ciut, a w Elder Scrollsach? z samego Obliviona: Gigantyczny krab, Gigantyczna ryba, niewidzialny troll... Z Morka to na pewno handlarze: Najbogatszy to był Krab, dało się go znaleźć na jednej z wysp obok ruin na wschód od Vivek, no i Młokos w gildii magów w... Nie pamiętam miasta ; p. Nie ważne. Jest tego masa. Każdy naprawdę mnie rozbawił. Z Krabem na czele, polecam pogawędkę z nim poprowadzić.

Odpowiedz
G Azuredragon

Jeszcze dwa tytuły zasługują na wzmiankę w tym artykule:

Fallout 1 i 2 - praktycznie każde losowe spotkanie w grze, a zwłaszcza kamienny łuk w "dwójce" (ten co przenosił w czasie do wydarzeń sprzed "jedynki", fani wiedzą o co chodzi).

Seria Silent Hill - mam na myśli specyficzny rodzaj zakończenia, który ukazywał się graczom przy spełnieniu pewnych warunków. (Dog i UFO endings).

Odpowiedz
mistrzukrak

W Starcrafcie 2 też mamy Cow Level : )
1. Klikamy w ten znaczek battle netu oznaczony cyferką 1.
2. Po większej ilości kliknięć wchodzimy do chat roomu, Cow Level oznaczony dwójka : )

Tu screen z mojego konta sc2.
http://www.bankfotek.pl/view/948996

Odpowiedz
G MacJak

W Baldur's Gate tyle tego było, że nie sposób wymienić. :p
W Morrowindzie i Oblivionie też cała masa. Najlepsi krab-kupiec i M'Aiq the Liar. :D
Vice City, San Andreas także.

Odpowiedz
G Mr_Terrorist

o żadnym nie wiedziałem :) fajny artykuł

Odpowiedz
G qba1993

Ha, pamiętam jak kiedyś tłukłem się po pustkowiach w pierwszym Falloucie i natrafiłem na lokację z Tardisem z "Doktora Who". Niestety, zniknął zanim zdążyłem podejść.

Poza tym, jednym z najciekawszych easter-eggów jest wspomniany już przez kogoś M'Aiq Kłamca z Morrowinda. Siedzi samotnie na jednej z wysepek w północno-wschodnim krańcu mapy i odpowiadał na pytania o jazdę konną, smoki i insze tegesy które miały być w morrku, a nie było. Ot, takie mocno absurdalne FAQ.

Odpowiedz
kamilo_sam

Ja grając w GTA IV EFLC na multi wszedłem niechcący ( to znaczy przez wypadek :) do baru, gdzie zaczynaliśmy każdą misję u Vlada w GTA IV i pod zdjęciem podpisanym "To Vlad" zobaczyłem zdjęcia z GTA Vice City.

Odpowiedz
kamilo_sam

Podczas grania w Red Faction Guerilla krzątałem się po pustkowiach ( nie pamiętam, gdzie sorry) i znalazłem starego dziadka, który narzekał na dzisiejszy związek Red Faction. W jego domu jest taka mina, która jak się postawi to przyciąga wszystko do siebie i wybucha. (opisuję tę minę, ponieważ nie pamiętam jak się nazywała)

Odpowiedz
bezimienny45

Ja pamiętam jajo z penumbry 1 kiedy z zamarzniętego jeziora wystawała ręka z łomem nawiązująca wiadomo do kogo.
Auto z nocy kruka to klasyk. W G2 za palisadą była jeszcze ta tablica. Ogólnie easter eggi to super rzecz.

Odpowiedz
G rammi

Ja akurat w Duck Hunt kaczką za pomocą pada latałem a brat próbował je trafić ;)

Tylko nie mogę rozkminić tej pisanki z Arkham Asylum. Bynajmniej w wersji na PC tego nie ma. Próbowałem różnymi sposobami i nie działa. Pewnie ukryte to jest tylko w wersjach konsolowych lub dodane dla nich w jakiejś łatce.
Ci, którym udało się to w wersji PC to dajcie znać :)

Odpowiedz
G Revan91

W Diablo 2 ciągle można "farmić" na Cow Level, nie można tylko zabić Cow King i portal otworzy się za każdym razem.

Odpowiedz
G Darkstar181

Hehe, pamiętam jak przy szukanie paczuszek w GTA III (jejku, kiedy to było !?) rozrzuconych po mieście dostałem się na jakąś kamienicę z pewnym murkiem którego pozornie nie dało się przeskoczyć... ale wystarczyło skoczyć na dach auta i już znajdowało się za drugą stroną. Paczki co prawda nie było, ale napis "Wiesz, tak naprawdę miałeś się tutaj nie dostać" wywołał banana na twarzy :)
Albo tablica informacyjna dot. mostu w San Andreas. 2 i pół megabajta rozmiaru :)

Miło było także odwiedzić zniszczoną wioskę w Sacred (świetny klon Diablo btw) która była uderzająco podobna (w zasadzie była to jego wierna kopia) do miasta Tristam z Diabełka.

Odpowiedz
Cygi

Dwa dni przed wami Game Informer dał artykuł o Easter Egg'ach, mało tego, trik z Batmana i Just Cause 2 powtarza się w obydwóch tekstach.
Specjalnie przygotowany tekst, czy ktoś się na kimś wzorował?

Krowi poziom w Diablo 2 można odblokować od razu po zabiciu Baala, bez wychodzenia z gry.

Przy okazji - niech co poniektórzy popatrzą na swoje komentarze w kwestii pisowni i ortografii. Masakra.
===
PS. Free Kevin!

Odpowiedz
G Harrolfo

Ludzie, nauczcie się! Bynajmniej to nie przynajmniej!Sorry za offtop, ale jak widzę setny raz to użycie, to nie wytrzymuję...

Odpowiedz
Dexter_McAaron

> Ci, którym udało się to w wersji PC to dajcie znać :)
Yep, did it. Bez większego problemu. Może zbytnio rozstrzeliłeś te netoperki z żelu: muszą być trzy, blisko siebie. Ale naprawdę nie ma tam zbyt wiele ciekawostek, raptem te dwie "pocztówki" i plan Arkham City. IMO do szczęścia wystarczy obejrzeć filmik.Co do artykułu: faktycznie Zaitsev powinien smażyć się w gamerskim piekle za pominięcie absolutnej kopalni EasterEggów, czyli obu pierwszych Falloutów. Choćby spotkanie rycerzy Króla Artura; tudzież rozbity prom Federacji. W grach tych znajdzie się ich tyle (w samych randomach), że można nimi 20 kolejnych produkcji obsadzić.Osobiście, jednym z moich absolutnych "top one" jest ukryta broń w Dead Space 2. To "bambambam" wyjątkowo buduje klimat w grze: http://www.youtube.com/watch?v=lJnGQeaAgycP.S. Cygi ---> dość zabawne jest pouczanie innych o "kwestii pisowni i ortografii", kiedy samemu a) nie zna się reguł posługiwania się apostrofem b) Miejscownik "obydwa" w tym przypadku brzmi "obydwu". See? Zawsze ktoś będzie lepiej znał polszczyznę od ciebie. Więc uważaj z tym "rumakowaniem"...A całość jeszcze puentuje się tragikomicznym hasełkiem...heh.

Odpowiedz
Corporal

Widziałem tą skaczącą małpę z Donkey Kong w need for speed 3 hot pursuit, gdy raz złapali mnie gliniarze. Stała na wzniesieniu i tańczyła. Nie wiem dlaczego, ale pomimo ciągłej gry udało mi się na to natrafić tylko ten jeden jedyny raz.

Odpowiedz
G pirat123

W Saints Row 2 wystarczy płynać motorówką w odpowiednie miejsca, by na końcu z wody wynurzył się wielki królik

Odpowiedz
G rammi

> Ludzie, nauczcie się! Bynajmniej to nie przynajmniej!
> Sorry za offtop, ale jak widzę setny raz to użycie, to nie wytrzymuję...
A czy ja chciałem użyć tu przynajmniej? Nie poprawiaj mnie jeśli nie rozumiesz kontekstu wypowiedzi - http://sjp.pwn.pl/haslo.php?id=6119I jak już coś to off-top a nie offtop.

Odpowiedz
Cygi

> P.S. Cygi ---> dość zabawne jest pouczanie innych o "kwestii pisowni i ortografii",
> kiedy samemu a) nie zna się reguł posługiwania się apostrofem b) Miejscownik "obydwa"
> w tym przypadku brzmi "obydwu". See? Zawsze ktoś będzie lepiej znał polszczyznę od ciebie.
> Więc uważaj z tym "rumakowaniem"...
W końcu ktoś się odezwał.Biję się w pierś i będę na przyszłość pamiętał o tych regułach. W końcu człowiek się uczy całe życie.Mimo to, wciąż będę poprawiał innych, ponieważ jeśli będziemy takie byki olewać, to potem obudzimy się z ręką w nocniku, bo zastaniemy zacofane społeczeństwo z epoki kamienia łupanego...Apropos - "PS.", nie "P.S.", też kiedyś źle ten zwrot pisałem.Dziękuje za zwrócenie uwagi na błędy.> A całość jeszcze puentuje się tragikomicznym hasełkiem...heh.
"Free Kevin!"?To jest cytat z jednej z gier z XXI wieku.Już kiedyś o tym pisałem, napiszę i teraz: przestanę to pisać, jak ktoś odgadnie, z jakiej to gry.Oczywiście nikt nie zmusza do odpowiedzi.===PS. Free Kevin!

Odpowiedz
G Madoc

Ten easter egg z BG to taki trochę na siłę, to samo było chyba w każdej strategii Blizzarda.

Odpowiedz
G Madoc

> Miło było także odwiedzić zniszczoną wioskę w Sacred (świetny klon Diablo btw) która
> była uderzająco podobna (w zasadzie była to jego wierna kopia) do miasta Tristam z Diabełka.
Nie nazwałbym Sacreda "klonem Diablo", co nie zmienia faktu, że po Diablo to chyba mój ulubiony h'n's.Ta gra miała masę easter eggów- sprzęt Jasona z "Piątku Trzynastego" dla Gladiatora (maczeta i maska hokejowa), jaskinia Pacmana), drużyna o nazwie "Tomb Raiders: Treasure Hunters", nagrobki ze śmiesznymi tekstami czy moja ulubiona Maj-Ork-a.

Odpowiedz
bezlerg

Fajny artykuł. Róbcie więcej o Easter Eggach!

Odpowiedz
G Almarcino

W fable 1 tez były nagrobki, pamietam, ze przelecialem wszystkie, bo teksty smiechowe ;)!

Odpowiedz
krystas

W Call of Juarez Więzy Krwi jedną z misji dawał facet nazywający się Borubar Pereiro.

Odpowiedz
G LESZ3u

> Apropos - "PS.", nie "P.S.", też kiedyś źle ten zwrot pisałem.
À propos - ciągle robisz to źle. Próbuj dalej. Ale to pewnie tylko ja się czepiam. Zły i nadęty buc. Wesołych świąt!---Ja dodałbym jeszcze całkiem zabawną pisankę ze S.T.A.L.K.E.R., gdzie znajdujemy martwego Gordona Freemana. Temat był poruszany już wielokrotnie na łamach różnych czasopism/branżowych serwisów, wszystkie tutaj wymienione numery znam. Ale to jestem ja, nie każdy jest uzależniony, więc jako tekst okolicznościowy spisuje się to całkiem ok.

Odpowiedz
G Harrolfo

No bardziej pasowałoby tam "przynajmniej"...I jeszcze raz - sorry za off-top, już nie będę odpowiadał odnośnie tego posta na forum

Odpowiedz
rudy_102

W trzeciej części najlepszej platformówki w historii - Jamraja Crasha na psx gdzieś pod koniec gry jest mapa z wulkanem i motorówką.
Ale można zagrać w nią dużo szybciej przenosząc się do niej z planszy z początku gry na której jedziemy motorem w nocy, wystarczy uderzyć w znak drogowy z namalowaną gębą ufoludka ;)

Odpowiedz
G Zaitsev

> Dwa dni przed wami Game Informer dał artykuł o Easter Egg'ach, mało tego, trik z Batmana
> i Just Cause 2 powtarza się w obydwóch tekstach.
> Specjalnie przygotowany tekst, czy ktoś się na kimś wzorował?
Na pomysł tego tekstu wpadłem tydzień temu, a już 3 dni przed publikacja leżał prawie gotowy w panelu. Też widziałem tekst GameInformera, ale to nie był chyba powód do niepublikowania mojego?

Odpowiedz
G Headbangerr

To ja może jeszcze tak nieśmiało wspomnę o grze Fallout 2, która właściwie cała była jednym wielkim Easter Eggiem, ale to tak tylko, dla przypomnienia...

Odpowiedz
SirWolf

W Max Payne było zatrzęsienie easter eggów, kiedyś nawet w CDA był cały o tym artykuł.

Odpowiedz
Dexter_McAaron

> Mimo to, wciąż będę poprawiał innych, ponieważ jeśli będziemy takie byki olewać, to potem
> obudzimy się z ręką w nocniku, bo zastaniemy zacofane społeczeństwo z epoki kamienia
> łupanego...
Obawiam się, że społeczeństwo już się robi ciężko zacofane, a pogarszanie się jakości polszczyzny nie jest wcale główną tego przyczyną, co najwyżej skutkiem... ale już nie będę wchodził w politykę.Purytanizm językowy ma to do siebie, iż czasami przynosi więcej strat niż pożytku: wypowiedzi tracą na naturalności, ludzie mają opory przed wypowiadaniem się; ewentualnie dostajemy forumowego flame'a. Walczmy z niechlujstwem, jak choćby panoszącym się ostatnio "szłem" czy oczywistymi bykami gatunku "dwuch", ale doprowadzanie tego do przesadyzmu jest...no, niezdrowe jak każda przesada. Jeśli chcesz, zachowaj sobie swoje przekonania i widząc / słysząc swego rozmówcę, wyrabiaj sobie opinię o nim jaką chcesz, zgodnie z poziomem jego wypowiedzi (choć to też byłoby trochę krzywe oceniać nieznajomego tylko po "formie" jego wypowiedzi, nie po jej "treści"). Ale nie wnoś krucjaty na forum. > Apropos - "PS.", nie "P.S.", też kiedyś źle ten zwrot pisałem.
Jeśli już, to w ogóle bez kropek, jak wszystkie skrótowce (http://so.pwn.pl/zasady.php?id=629580). Ja jestem świadom tej niepoprawnej formy, ale po przymusowym zderzeniu z Katonem, Cezarem czy Cyceronem w liceum zostało mi zboczenie latynistyczne; więc tak jak wciskam tu i ówdzie "ergo", "ibidem" czy choćby "etc", tak i jakoś P.S. mi zostało. > Już kiedyś o tym pisałem, napiszę i teraz: przestanę to pisać, jak ktoś odgadnie, z jakiej
> to gry. Oczywiście nikt nie zmusza do odpowiedzi.
> ===
> PS. Free Kevin!
To ja pozwolę sobie zasugerować, żebyś umieścił wyjaśnienie swej zagadki w podpisie, bo póki co z boku wygląda to jak kolejny facet wierzący, iż Mitnick wciąż siedzi za kratami (a znałem takiego).Besides, skoro jesteśmy w temacie Eastersów, w GTA III facio w radyjku powtarzał to hasełko.

Odpowiedz
Cygi

> À propos - ciągle robisz to źle. Próbuj dalej. Ale to pewnie tylko ja się
> czepiam. Zły i nadęty buc. Wesołych świąt!
Znów się bije w pierś i przyznaję do błędu, czego od ciebie nie można uświadczyć.Tylko czego ja się spodziewam po zapatrzonym w siebie, aroganckim pyszałku.===PS. Free Kevin!

Odpowiedz
G eske

Nie szkodzi, że było ich mało, bo i tak były na tyle dobre, że fajnie się je czytało. Według mnie najciekawsze z nich były w Just Cause 2 i Batman Arkham Asylum, za to najśmieszniejsze były w Baldur's Gate i Diablo 2 ;). Z tych wszystkich znałem niewiele, ale i takie były co znałem. Mam nadzieję, że będzie więcej takich artykułów jak ten.

Odpowiedz
Cygi

> Na pomysł tego tekstu wpadłem tydzień temu, a już 3 dni przed publikacja leżał prawie
> gotowy w panelu. Też widziałem tekst GameInformera, ale to nie był chyba powód do niepublikowania
> mojego?
Nie no, nikt niczego nikomu nie zabraniał.Po prostu gdy widziało się wcześniej artykuł z GI, a dwa dni potem w waszym wstępie "przygotowaliśmy specjalny tekst", to się miało wiadome wątpliwości.===PS. Free Kevin!

Odpowiedz
Cygi

> Purytanizm językowy ma to do siebie, iż czasami przynosi więcej strat niż pożytku: wypowiedzi
> tracą na naturalności, ludzie mają opory przed wypowiadaniem się; ewentualnie dostajemy
> forumowego flame'a. Walczmy z niechlujstwem, jak choćby panoszącym się ostatnio "szłem"
> czy oczywistymi bykami gatunku "dwuch", ale doprowadzanie tego do przesadyzmu jest...no,
> niezdrowe jak każda przesada. Jeśli chcesz, zachowaj sobie swoje przekonania i widząc
> / słysząc swego rozmówcę, wyrabiaj sobie opinię o nim jaką chcesz, zgodnie z poziomem
> jego wypowiedzi (choć to też byłoby trochę krzywe oceniać nieznajomego tylko po "formie"
> jego wypowiedzi, nie po jej "treści"). Ale nie wnoś krucjaty na forum.
Skoro jest zasada "nie używaj słowa, którego znaczenia nie znasz", to dlaczego by nie stosować "nie pisz słów, których pisowni nie znasz"?W ogóle to mam odpuścić, bo np. ludzie się burzą na zwrócenie uwagi, zamiast "przyjąć na klatę"?> To ja pozwolę sobie zasugerować, żebyś umieścił wyjaśnienie swej zagadki w podpisie,
> bo póki co z boku wygląda to jak kolejny facet wierzący, iż Mitnick wciąż siedzi za kratami
> (a znałem takiego).
>
> Besides, skoro jesteśmy w temacie Eastersów, w GTA III facio w radyjku powtarzał to hasełko.
Hehe, nieświadomie, ale zagadka rozwiązana. Podsumowanie w podpisie.

Odpowiedz
G MithrandirII

W grze "Piraci z Karaibów" (luźno związanej z filmem), w finale gry jesteśmy w świątyni i musimy znaleźć drogę przez labirynt. Drogę wskazują znaki na ziemi, są jednak dwie ścieżki. Druga prowadzi do ukrytego za ścianą pomieszczenia z portretami (jak się domyślam) twórców gry.

Odpowiedz
G Balthazar_Blake

Nie wiem czy to już było ale ja znalazłem w Sacred 2: Fallen Angel puste biuro firmy Ascaron w którym cieć powiedział że pracownicy wybyli na wczasy i żeby ich poszukać w świecie gry bo inaczej produkcja Sacred 3 będzie stała w miejscu :)

Odpowiedz
G mr-nadol

Ciekawy artykuł. Brawo:)

Odpowiedz
G bobererk

Jeśli chodzi o niespodzianki w grach to przypominają mi się trzy Easter Eggi w "Serious Sam: Pierwsze Starcie" i w "Serious Sam: Drugie Starcie" związane z twórcami gry. Osoby które grały na pewno wiedzą o co mi chodzi.

Odpowiedz