Najdroższą grą w historii jest...

Patryk Purczyński
2010/02/25 12:22
36
0

Serwis DigitalBattle opublikował ranking dziesięciu gier z największym budżetem w historii. Największa suma przeznaczona na pojedynczy tytuł jest niebotyczna - 100 milionów dolarów.

Grand Theft Auto IV to absolutny rekordzista, jeśli chodzi o sumę, wydaną na produkcję gry. Aby stworzyć to dzieło Rockstar musiał wydać aż 100 milionów dolarów. Sporo pochłonęły nie tylko pensje dla armii tysiąca programistów, ale także wydatki związane z tworzeniem soundtracka. Koszty przełożyły się jednak na wielkość gry. Użytkownicy mogą spędzić przy niej nawet 100 godzin. Najdroższą grą w historii jest...

4/5 rekordowej sumy na stworzenie swojego dzieła muszą przeznaczyć producenci Gran Turismo 5. Co ciekawe, początkowy budżet na tę produkcję wynosił 60 milionów dolarów (z taką kwotą gra uplasowałaby się na 4. miejscu, ex equo z Metal Gear Solid 4), jednak został zwiększony o kolejne 20 milionów.

Sumy te wydają się niebotyczne - tym bardziej, jeśli porównać je do kosztów ponoszonych przez twórców gier w pierwszej połowie lat 90. Doom, uznawany w 1993 roku za jedną z najdroższych produkcji w historii kosztował "zaledwie" 200 tysięcy dolarów. Poniżej prezentujemy listę dziesięciu najdroższych gier w historii przemysłu, sporządzonej przez DigitalBattle:

  1. Grand Theft Auto IV - 100 milionów dolarów
  2. Gran Turismo 5 - 80 milionów dolarów
  3. Shenmue - 70 milionów dolarów
  4. Too Human - ponad 60 milionów dolarów
  5. Metal Gear Solid 4 - 60 milionów dolarów
  6. Halo 3 - 55 milionów dolarów
  7. APB - 50 milionów dolarów
  8. L.A. Noire - 50 milionów dolarów
  9. Final Fantasy XII - 48 milionów dolarów
  10. Killzone 2 - 45 milionów dolarów

GramTV przedstawia:

Komentarze
36
Lord_Sivo
Gramowicz
26/02/2010 21:15

Zastanawiam się ile kosztowało Heavy Rain, God of War III i Final Fantasy XIII... Zapewne nie przebiją GTA IV ale jestem gotów się założyć, że to jedne z najdroższych produkcji w historii (pewnie przegrałbym ale kto wie)

Namaru
Gramowicz
26/02/2010 13:14
Dnia 26.02.2010 o 12:14, gogiell napisał:

> GTA i 100h grania ? Eee... ? Co proszę ? Chyba z jeżdżeniem kilkadziesiąt godzin bez > celu po mieście, czy grania w te beznadziejne multi... Moje xfire pokazuje, ze grałem 136 godzin, więc mają racje :).

Mi steam pokazuje 110 godzin, a wiem, że grałem maks 40. Może on rejestruje ten "rockstar club" jak jest włączony? Sam nie wiem. Ciekawe więc czy xfire pokazuje dobrze ;)I też nie wiem co 136 godzin tam robić. Chyba, że wszystkie gołębie szukasz bez żadnej solucji ;) Bo endgame w tej gierce jest imo dość kiepski.

gogiell
Gramowicz
26/02/2010 12:14
Dnia 25.02.2010 o 19:37, Artii17 napisał:

GTA i 100h grania ? Eee... ? Co proszę ? Chyba z jeżdżeniem kilkadziesiąt godzin bez celu po mieście, czy grania w te beznadziejne multi...

Moje xfire pokazuje, ze grałem 136 godzin, więc mają racje :).

Cygi
Gramowicz
26/02/2010 12:11
Dnia 25.02.2010 o 23:00, sirufok1987 napisał:

Pierwsze słyszę o czymś takim jak Shenmue. Musiałem ominąć ten rozdział w growym życiu;)

Na twoim miejscu bym się wstydził do tego przyznawać... ;)

sirufok
Gramowicz
25/02/2010 23:00

Pierwsze słyszę o czymś takim jak Shenmue. Musiałem ominąć ten rozdział w growym życiu;)

Vojtas
Gramowicz
25/02/2010 20:52

Z tego, co widzę, większość pozycji na liście stanowią gry konsolowe. To daje do myślenia.

Artii17
Gramowicz
25/02/2010 19:37

GTA i 100h grania ? Eee... ? Co proszę ? Chyba z jeżdżeniem kilkadziesiąt godzin bez celu po mieście, czy grania w te beznadziejne multi...

Quandor
Gramowicz
25/02/2010 19:32
Dnia 25.02.2010 o 19:10, Pile napisał:

W CDA pisało że GTA IV zarobiło 710mln $ :D

To niezle im się to opłaciło:p.

Pile
Gramowicz
25/02/2010 19:10

W CDA pisało że GTA IV zarobiło 710mln $ :D

karolekx23x
Gramowicz
25/02/2010 18:17

Z tym że GTA IV jest jedną z najdroższych gier się zgodzę ,ale pewnie kilkakrotnie się zwróciła. Za to najwięcej chyba sie zwróciło na MW2 której nie ma na liście .

PJ_MW
Gramowicz
25/02/2010 17:59

Muszę przyznać, że czytałem to już wcześniej w najnowszym CDA.BTW. Trochę mnie dziwi, że na liście nie znalazł się Modern Warfare 2...

Tom_pl
Gramowicz
25/02/2010 16:11

No wiadomo GTA IV ;) miodna gra, i miodne wymagania ;)

Citkowsky
Gramowicz
25/02/2010 15:29
Dnia 25.02.2010 o 14:06, Wojman napisał:

>>........

Jeżeli chodzi o zasadę działania DLC to będą to pełnoprawne ,,pełne" gry nie wymagajace podstawowej wersji GTA IV.A nowy wymiar grania w GTA odkryję już jutro przy okazji modernizacji kompa po którym to zabiegu powinienem dostać soczystego kopa jakościowego w GTA.Aby do końca marca i premiery dlc.

SongoX
Gramowicz
25/02/2010 15:19

Właśnie... Na Modern Warfare 2 bardzo dużo nie wydali, a bardzo dużo zarobili.

Wojman
Gramowicz
25/02/2010 15:18
Dnia 25.02.2010 o 15:15, kiczka116 napisał:

ciekawe ja ten DLC na PC Gta4 będą wyglądać.:)

W jedynym pudelku beda oba DLC, a co wiecej z tego co slyszalem nie beda wymagac podstawowego GTA IV do dzialania.

kiczka116
Gramowicz
25/02/2010 15:15

oprucz tego to jeszcze CoD, niezłą sumkę zainwestowali w niego a sporo im się zwruciło.:)ciekawe ja ten DLC na PC Gta4 będą wyglądać.:)

kx22
Gramowicz
25/02/2010 14:17

Ja jestem tylko ciekaw gdzie jest "Driv3r". Z tego co słyszałem to też była nietania gierka do wyprodukowania. :)

Qamar
Gramowicz
25/02/2010 14:13
Dnia 25.02.2010 o 14:04, Calibur2 napisał:

TR = Tomb Raider?? Nie możliwe żeby na tą grę poszło aż tyle kasy. Jest krótka, si przeciwników mega tępe- mówię o najnowszej części. Może 120 mln to koszt: produkcja + cały marketing, ale to i tak dużo jak za produkt na jeden dzionek.

Sorry. Byłem mało precyzyjny. Oczywiście chodzi o RGTR, czyli Tabula Rasa. Nie jestem pewny kwoty, bo nie znam jej z żadnego oficjalnego źródła, ale obiła mi się o uszy (czy raczej oczy), kilkakrotnie. I chodzi o same koszty produkcji. Cały marketing tej gry, to może kilka konferencji przed premierą. Od czasu premiery, o ile mi wiadomo, NCsoft nie wydała złamanego dolara. Bardzo rozsądna polityka promocji tytułu, na produkcję którego wywaliło się taką kasę. A po roku wielkie zdziwienie, że gra nie osiągnęła popularności jakiej się po niej spodziewano.

Wojman
Gramowicz
25/02/2010 14:06
Dnia 25.02.2010 o 13:52, Citkowsky napisał:

W GTA IV zagrywam się po dziś dzień i dopóki nie wyjdzie DLC (za miesiąc) to będę grał nadal:) Potem to przesiadam się właśnie na DLC i tak przez pare najbliższych lat dopóki nie wyjdzie następca;)

Jest chodziaz jedna rzecz, w ktorej sie zgadzamy. :) Sam tez z przyjemnoscia do dzisiaj pogrywam w GTA IV na PC i czekam na pecetowa wersje DLC do tej gry. Klimat, fabula, postacie, muzyka w tej grze sa po prostu wspaniale.

Calibur2
Gramowicz
25/02/2010 14:04

TR = Tomb Raider?? Nie możliwe żeby na tą grę poszło aż tyle kasy. Jest krótka, si przeciwników mega tępe- mówię o najnowszej części. Może 120 mln to koszt: produkcja + cały marketing, ale to i tak dużo jak za produkt na jeden dzionek.

Scorpio100
Gramowicz
25/02/2010 13:54

@ReznovGTA przyniosło około 700 milionów zysków...

Citkowsky
Gramowicz
25/02/2010 13:52

W GTA IV zagrywam się po dziś dzień i dopóki nie wyjdzie DLC (za miesiąc) to będę grał nadal:) Potem to przesiadam się właśnie na DLC i tak przez pare najbliższych lat dopóki nie wyjdzie następca;)W tych zarobionych 710milionach jest moje 120zł:P

Lordpilot
Gramowicz
25/02/2010 13:50

Jako uzupełnienie - większość z tych gier zwróciła koszty produkcji z nawiązką: http://www.gry-online.pl/S013.asp?ID=50535Totalną wtopą okazało się "Shenmue" i prawdopodobnie "Too Human" - chodzi oczywiście o sprzedaż, nie o jakość gier ;-)ps. A DooM prawie dwie dekady temu pochłonął "zaledwie" 200 tys.dolarów - a też była to pierwsza liga, mainstream i totalny wypas graficzny, wrażenie wtedy robił ogromne. Ależ te budżety gier się rozrosły od tego czasu :)

pepsi
Redaktor
25/02/2010 13:38

Nie, chodziło o pierwszego Dooma :) przepraszam za błąd i dzięki za czujność.

Qamar
Gramowicz
25/02/2010 13:36

Coś mi się te liczby nie zgadzają. Mówiło się, że produkcja TR pochłonęła 120 mln $. Informacje jakie słyszałem wcześniej były nieprawdziwe, czy ta lista nie jest kompletna?

Golic
Gramowicz
25/02/2010 13:35

Doom 3 uznany w 1993? Poprawcie to chyba chodziło o 2003...Albo i Doom 2 w 1993... Tak czy inaczej zweryfikujcie to.Coraz droższe te gierki sie robią. No ale skoro wydatek powiedzmy 100 mln USD + kolejne 100 mln USD na reklamy ma przynieść miliardy to wydawcy nie skąpią grosza mając na uwadze takie dochody...

Bravo4
Gramowicz
25/02/2010 13:26

@ Slappy - blisko byłeś, proporcje dobre tylko inne liczby, gra kosztowała 50 mln. ale łącznie z reklamami poszło 200 mln :]

Haregar1
Gramowicz
25/02/2010 13:22

Eee GTA4 jest dobre na konsole i zgodzę się z tymi kosztami, dużo dla dobrej gry. Szkoda, że nie można tego samo powiedzieć o wersji na blaszaki.

Slappy
Gramowicz
25/02/2010 13:21

Czyli teraz wychodzi ile sam MW2 kosztował.Wszystko łącznie z promocją kosztowało 50mln. Pewnie 10mln zrobienie samej gry a reszta to reklamy.

Damianuss1
Gramowicz
25/02/2010 13:16

"Shenmue"? No to się nieźle zdziwiłem :O.

Surreal
Gramowicz
25/02/2010 13:05

"Doom 3, uznawany w 1993 roku za jedną z najdroższych "To w 1993 roku mieli maszynę czasu?

D_1
Gramowicz
25/02/2010 12:47

pewnie proporcje tego co wydali a ile zarobili są jeszcze fajniejsze : )

Anjinsan
Gramowicz
25/02/2010 12:46
Dnia 25.02.2010 o 12:35, Renzov napisał:

No, no. Niezłe sumki. GTA, kosztował najwięcej w historii??? Ciekawe jaka ilość pieniędzy im się zwróciła...

Całkiem spora. Zarobili 710 milionów.

Namaru
Gramowicz
25/02/2010 12:46

A niestety GTA IV w porównaniu z Vice City wypada blado. Jasne, świat żyje, jest wspaniały i bogaty, ale to jedyna świetna cecha gry. Fabuła kiepska, postacie takie sobie no i endgame strasznie słaby. W ogóle nie ma się wrażenia, że bierze się udział w gangsterskich rozgrywkach, wszyscy Ci bossowie zachowują się jak płotki jakieś.

Ostrowiak
Gramowicz
25/02/2010 12:39

A WoG zrobili za 10 tysiaków w 3 osoby :>

Renzov
Gramowicz