GRAM.PL ENCYKLOPEDIA GIER Shadowrun Returns

Shadowrun Returns

Producent: Harebrained Schemes

Wydawca: Brak

Premiera: 25.07.2013

Gatunek: RPG

Wersja językowa: EN

Shadowrun Returns to taktyczna, turowa gra RPG oparta na papierowej grze fabularnej. Jej twórcą i wydawcą jest studio Harebrained Schemes, założone przez doświadczonych deweloperów, w tym Jordana Weismana – jednego z twórców systemu Shadowrun. Projekt została sfinansowany na Kickstarterze w 2012 roku.

Akcja Shadowrun Returns toczy się w 2054 roku, w świecie, do którego powróciła magia, budząc potężne stwory znane dotąd jedynie z legend. Światem rządzą potężne korporacje, które wyciskają z niego ostatnie soki. Gracze wcielają się w należących do marginesu społecznego najemników, którzy za odpowiednią opłatą gotowi są podjąć się każdego zadania. Gdy rozpoczynają poszukiwania tajemniczego, seryjnego mordercy, którego ofiarą padł jeden z ich znajomych, nie wiedzą, że ślady zaprowadzą ich ze slumsów do megakorporacji. Wygraną zapewnić im może jedynie spryt i opanowanie różnorodnych umiejętności w dziedzinach techniki i magii.

Świat Shadowrun Returns zamieszkują przedstawiciele pięciu ras: ludzi, elfów, krasnoludów, orków i trolli. Gracze mogą wybrać rasę postaci, płeć, wygląd oraz klasę. Bohaterowie mogą specjalizować się w sześciu dziedzinach: walce wręcz, zaklęciach ofensywnych i leczących, hakowaniu komputerów, przywoływaniu duchów do pomocy, sterowaniu dronami oraz wzmacnianiu samego siebie. Choć wybór klasy determinuje zestaw początkowych umiejętności, można rozwijać postać wedle własnego upodobania, wykupując dowolne zdolności.

Rozgrywka w grze jest w znacznej mierze liniowa, ale gracze mogą rozmawiać z bohaterami niezależnymi (opcje dialogowe zależą od charyzmy i posiadanych umiejętności) i odkrywać tajne pomieszczenia. Walki toczą się w turach, a bohaterowie wykonują swoje ruchy, wykorzystując dostępne punkty akcji, które mogą przeznaczyć na poruszanie się, strzelenie, rzucenie zaklęcia itp. Każda z postaci ma trzy rodzaje broni, między którymi może się swobodnie przełączać.

Shadowrun Returns jest grą 2D, w której wykorzystano rzut izometryczny. Kampania nie jest długa ani zbyt skomplikowana, ale dzięki edytorowi map i scenariuszom tworzonym przez fanów produkcja ta może wystarczyć na wiele godzin zabawy.

system operacyjny Windows XP SP3/Vista/Windows 7, procesor 32-bitowy 1,4 GHz lub lepszy, 2 GB RAM, grafika 3D zgodna z DirectX (256 MB), DirectX 9.0, 2 GB miejsca na HDD