Najlepsze gry 2022 roku według redakcji Gram.pl

Wincenty Wawrzyniak
2023/01/28 19:00

GRAMowe podsumowanie 2022 roku trwa – dziś dzielimy się z Wami listą najlepszych gier ze wspomnianego okresu, które wybraliśmy jako redakcja.

2022 rok za nami – najwyższy czas podsumować ubiegłe dwanaście miesięcy. Zadziało się naprawdę sporo; zarówno pod względem growych premier, jak i wydarzeń w branży. Na łamach naszego portalu mogliście przeczytać już między innymi o najważniejszych tytułach, największych gamingowych porażkach, najważniejszych branżowych wydarzeniach, a także o wzlotach i upadkach polskiej branży gier.

Dzisiaj natomiast chcielibyśmy podzielić się z Wami naszą redakcyjną listą najlepszych gier 2022 roku. Oczywiście, pamiętajcie, aby podejść do tego zestawienia z dystansem. Każdy ma przecież własne zdanie, a my bardzo chętnie poczytamy Wasze propozycje w komentarzach! Zaznaczamy, że kolejność jest alfabetyczna – nie jesteśmy w stanie wskazać dosłownie najlepszych gier, dlatego zawarliśmy w tym rankingu te, które zostały najwyżej ocenione, a także podobały się członkom redakcji.

A Plague Tale: Requiem

Najlepsze gry 2022 roku według redakcji Gram.pl
  • PREMIERA: 18 października 2022 roku
  • GATUNEK: przygodowa gra akcji
  • PLATFORMY: PC, PlayStation 5, Xbox Series X/S, Nintendo Switch
  • NASZA OCENA: 9.2/10

Nasze zestawienie rozpoczynamy od pełnoprawnej kontynuacji niezwykle ciepło przyjętej przygodowej gry akcji z elementami skradanki od studia Asobo, czyli wydanego w 2019 roku A Plague Tale: Innocence. W drugiej części, czyli A Plague Tale: Requiem, ponownie przenosimy się do średniowiecznej Europy, do roku 1369 – zaledwie kilka miesięcy po wydarzeniach z pierwowzoru.

Znane fanom młode rodzeństwo, Amicia oraz Hugo, tym razem wraz z matką i przyjacielem Lucasem próbują rozpocząć nowe życie na południu Francji. Jak jednak nietrudno się domyślić, bardzo szybko okazuje się, że plaga wciąż trwa – podobnie, jak zaciekłe wojny. Amicia po raz kolejny musi zawalczyć z przeciwnościami losu, chroniąc zarówno siebie, jak i bliskich, aby znaleźć pomoc dla swojego brata.

Miłośnicy oryginału musieli poczekać na pełnoprawny sequel trzy lata. Niby długo, ale jednak mogło być gorzej. Cierpliwość zdecydowanie została wynagrodzona. Asobo Studio po raz kolejny dostarczyło nam wspaniałą, pełną emocji historię, która nie tylko często chwyta za serce, ale również wbija mocno w fotel. Gra zachwyciła lwią część recenzentów nie tylko swoim niepowtarzalnym klimatem, ale także pięknymi lokacjami oraz barwnymi bohaterami. To znak, że rynek gier wciąż przyjmuje z otwartymi ramionami zupełnie nowe marki i tym samym niesłyszane wcześniej historie czy niespotykanych nigdzie bohaterów.

Jestem wielkim fanem pierwszego A Plague Tale, a więc kontynuacja była jedną z najbardziej wyczekiwanych przeze mnie gier roku. Mimo że na poziomie rozgrywki nie zaszły duże zmiany, uważam że to była najlepsza produkcja ostatnich miesięcy. Główna w tym zasługa świetnej historii. Dużo mówi się o relacji na linii Kratos-Arteus, ale moim zdaniem to właśnie Amicia i Hugo są znacznie ciekawszą parą. Ich wspólna podróż pełna jest emocji, a wszystko finalnie prowadzi do chwytającego za serce zakończenia. Takich doświadczeń szukam w grach i to właśnie zapewniło mi A Plague Tale: Requiem.

(Mateusz Mucharzewski)

Muszę przyznać, kontynuacja przygód Hugo i Amicii była najbardziej wyczekiwaną przeze mnie premierą w 2022 roku. Pierwsza część zachwyciła mnie zarówno samą fabułą, jak i bohaterami. Sequel natomiast genialnie rozwinął formułę pierwowzoru i wprowadził elementy, które znacząco urozmaiciły i uatrakcyjniły rozgrywkę. Do tego świetna historia z wyrazistymi i zapadającym w pamięć postaciami. Dla mnie produkcja niemal idealna i czekam na kolejne dzieła deweloperów z Asobo Studio.

(Mikołaj Ciesielski)

GramTV przedstawia:

Komentarze
2
Gregario
Gramowicz
02/02/2023 07:05

Cult of the Lamb, Roadwarden i Trek to Yomi są od dawna na mojej liście życzeń. Niestety mam zaległości, więc muszą poczekać na swoją kolej :)

Hagan
Gramowicz
30/01/2023 09:30

To ja się wyłamię - jak dla mnie grą roku jest DCS World AH-64 Apache, praktycznie nieznana poza wąskim kręgiem fanów symulacji. Do tego nisko oceniana przez graczy, którzy oczekiwali widowiskowej demolki za pomocą helikoptera a okazało się że nie są w stanie utrzymać się w powietrzu.