Komputer na Endorfy Regnum 400 ARGB i Fortis 5 - i5-13400F + RTX 3060 Ti

Paweł Rudy
2023/02/23 13:14
0
1

Endorfy Regnum 400 ARGB to spora, przewiewna obudowa komputerowa, w której fabrycznie zainstalowano cztery wentylatory ARGB. Zobacz jaki PC na niej zbudowałem.

Kultura pracy zestawu PC jest dla wielu kluczowym aspektem w jego wyborze. W końcu nikt nie lubi przegrzewających się komponentów i głośnych wentylatorów.

Czy Endorfy Regnum 400 ARGB z Fortisem 5 ARGB mogą pochwalić się cichą i efektywną pracą? O tym więcej w materiale wideo poniżej.

PC na Endorfy Regnum 400 ARGB i Fortis 5 ARGB – test głośności

Pomiary głośności pracy prezentowanego tu komputera zostały wykonane za pomocą procesora Intel Core i5-13400F oraz karty graficznej Gigabyte RTX 3060 Ti GAMING OC PRO.

Za zasilanie odpowiadał Endorfy Supremo FM5 Gold o mocy 750 W, działający praktycznie niesłyszalnie za sprawą wentylatora Fluctus 120, który został wykorzystany do chłodzenia jego komponentów.

Jak można zauważyć na wideo, podczas typowego scenariusza grania testowany PC nie przekroczył granicy 39 dBA, co zawdzięczamy dobrze wentylowanej obudowie i sensownemu chłodzeniu na grafice od Gigabyte.

W obciążeniu samym Cinebench R23 możemy za to zaobserwować pracę samego Endorfy Fortis 5 ARGB, który ze swoimi 6 rurkami cieplnymi i wentylatorem Fluctus 140 mm bez problemu radzi sobie z Intel Core i5-13400F. Nawet maksymalne, syntetyczne dociążenie wszystkich rdzeni do 100% nie doprowadziło do słyszalnej pracy tego wieżowego chłodzenia.

PC na Endorfy Regnum 400 ARGB i Fortis 5 ARGB – test głośności, Komputer na Endorfy Regnum 400 ARGB i Fortis 5 - i5-13400F + RTX 3060 Ti

Myślę, że w wielu przypadkach takie pokaźniejsze modele wybiera się właśnie po to, by znacznie zwolnić pracę ich wentylatorów i tym sposobem uzyskać wyższą kulturę pracy.

GramTV przedstawia:

Warto jednak pamiętać o tym, by zapewnić im odpowiednio szeroką obudowę, bo testowany tu Fortis wymaga 159 mm wolnego miejsca na wysokość.

Jakie jeszcze chłodzenia pasują do Endorfy Regnum 400 ARGB?

Obudowa Endorfy Regnum 400 ARGB została bazowo wyposażona w cztery wentylatory Stratus 120 PWM ARGB, które są podpięte do kontrolerów podświetlenia oraz ich prędkości obrotowej.

Jakie jeszcze chłodzenia pasują do Endorfy Regnum 400 ARGB?, Komputer na Endorfy Regnum 400 ARGB i Fortis 5 - i5-13400F + RTX 3060 Ti

To oznacza, że ich RPM ustawia się z poziomu jednego złącza 4-pinowego na płycie głównej. Podświetlenie ARGB też jest kontrolowane zbiorczo.

W przypadku chęci montażu chłodzenia powietrznego sprawa jest dość prosta. Wystarczy nie przekroczyć wysokości 162 mm i wszystko będzie działać.

Z wodnym chłodzeniem ograniczyłbym się za to do góry obudowy, by nie marnować potencjału żadnego z zamontowanych przez producenta wentylatorów.

W związku z tym sięgałbym po jednostki o wielkościach 240 mm lub 280 mm. Jeżeli jednak nie przeszkadza Ci konieczność przearanżowania fabrycznego układu, możesz zawsze zmieścić chłodnicę 360-milimetrową na front, choć z takim podejściem pewnie sięgnąłbym po tańszą wersję obudowy bez ARGB.

Podsumowanie

Endorfy Regnum 400 ARGB w połączeniu z Fortisem 5 ARGB i cichym zasilaczem Supremo FM5 Gold o mocy 750 W to moim zdaniem sensowna baza do budowania PC ze średnio-wysokiego segmentu.
Nie mamy tutaj do czynienia z najtańszymi rozwiązaniami na rynku, jednak całość broni się jakością wykonania, przemyślaną koncepcją na przeloty serwisowe, wyciąganymi śledziami czy pełnym, magnetycznym ofiltrowaniem.
Samo podświetlenie ARGB też wygląda całkiem atrakcyjnie i można je sobie dowolnie zaprogramować, co dla fanów tego rodzaju bajerów jest kluczowe.
Generalnie mam wrażenie, że dla większości użytkowników komputerów taka skrzynka będzie w sam raz, nawet mając w planach rozbudowę.
Sam korzystam od ładnych paru lat z jej poprzedniczki jeszcze z logiem SilentiumPC i spisuje się bardzo przyzwoicie po dziś dzień.
Komentarze
0



Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!