Kodowanie popkultury: pułapki kulturowe w fantasy

Łukasz Wiśniewski
2018/04/21 20:00
12
0

Witam na szczycie góry lodowej. Korzystając z globalnego ocieplenia, obejrzymy jej kolejne warstwy. Zacznijmy od przykładów tego, jak twórcy wpadają w pułapkę formatowania.

To będzie pierwszy felieton z cyklu co tym, jak nasze postrzeganie świata wpływa na tworzenie i odbiór fantastyki. Niby pierwszy miał być tydzień temu, ale cały czas i miejsce poświęciłem na wyłożenie pewnych podstaw. Po drodze okazało się, że powinienem chyba jeszcze wbić się w temat wirusowania ludzkiego mózgu, ale… chyba zabawniej będzie, jeśli zacznę od kilku przykładów, a dopiero potem wrócimy sobie do tego, jak nasz system operacyjny jest podatny na hakowanie. Przy okazji wyjaśnimy sobie coś, co okazało się niejasne, czyli rolę hakerów. No, ale to nie dziś. Dziś dorzucam do kotła kilka tłustych kąsków, pokazujących, jak trudno jest tworzyć fantasy, które wyrywa się z naszego podstawowego formatowania.

Kodowanie popkultury: pułapki kulturowe w fantasy

Zacznijmy może od czegoś świeżego. W serialu Troy: Fall of a City pod adresem Achillesa pada zarzut, że jest uzależniony od adrenaliny. My, jako widzowie, doskonale wiemy, o co chodzi, ale… w czasach antycznych nikt nie miał prawa czegoś takiego powiedzieć. Tak się składa, że adrenalina nie jest pojęciem prastarym. Gdzieś u zarania XIX wieku ów hormon został opisany i nazwany, między innymi dzięki ciężkiej pracy polskiego fizjologa Napoleona Cybulskiego. Był to zresztą pierwszy hormon uzyskany w stanie krystalicznym. Czyli opisując cywilizacje sprzed okresu oświecenia i rewolucji przemysłowej, powinniśmy takich pojęć unikać. Owszem, są kreatywne drogi obejściowe, ale żadnej z nich nie zastosowali twórcy tego - cienkiego jak kompot z desek (w poprzednim coś wsponiałem o kodach kulturowych i figurach myśli, prawda?)- serialu.

Pierwszą metodą jest ucieczka w szeroko pojęty postmodernizm. To wymaga od twórcy konsekwencji w przedstawianiu… niekonsekwencji. Gdy czytamy o przygodach Geralta z Rivii, co jakiś czas widzimy wstawki o mutacjach, wykraczające poza domyślną wiedzę świata. Nie razi nas to jednak, bo Andrzej Sapkowski robi to świadomie, nie zaś za sprawą swojego formatowania (u twórców Troy: Fall of a City nie widzę śladu po świadomym działaniu). Za dawnych lat były nawet dyskusje, czy świat Wiedźmina nie jest jakimś rodzajem postapokalipsy, w której zachowało się słownictwo sprzed upadku cywilizacji, Andrzej zaś zawsze kokietował, mówiąc, że pisze to, co pisze, i postmodernistą nie jest. Tyle że był i jest. Wszystkie anachronizmy, wycieczki do problemów naszego świata są jak najbardziej przemyślane i brawurowo wprowadzone. Najnowszym przykładem są kwestie związane z aborcją i prawami kobiet zawarte w Sezonie Burz. Twórcy gier doskonale to rozumieli i wplatali podobne elementy w scenariusze.

Drugą metodą jest maskowanie. Gdy już jakiś kulturowy topos nam (jako twórcom) zagnieździł się tak, że - mimo świadomości anachronizmu - musimy go użyć, bo inaczej się udusimy, to sprawę racjonalizujemy. Całe lata temu Trashce (naszej recenzentce od książek i filmów) zdarzyło się wytoczyć tego typu zarzuty względem pewnego pisarza. Ten zaś bronił się potem jak szalony, choć reduta była z góry stracona. Chodzi o użycie w pewnym świecie fantasy jednostek landsknechtów. Niby oczytany odbiorca rozumie od razu, jakie wojska powinien zobaczyć, ale… no tych “ale” jest za wiele. Po pierwsze, w przedstawionym świecie powinna istnieć cywilizacja, która ma język zbliżony do naszej grupy germańskiej. Po drugie, powinny zaistnieć pewne wydarzenia ekonomiczne, które spowodowały powstanie tego typu formacji. Podobny sprzęt i taktyka nie wystarczą, by nazwać kogoś landsknechtem.

GramTV przedstawia:

Fantasy można podzielić na trzy domyślne grupy. Pierwszą jest mityczne ujęcie średniowiecznej Europy (lub - rzadziej i raczej od niedawna - innych krain z naszej historii). Druga koncentruje się na radosnym plagiatowaniu ojców gatunku, z Howardem i Tolkienem na czele. Trzecia opowiada o możliwych, lecz nieistniejących światach. Twórcy z tej trzeciej grupy mają najtrudniej, bo nie korzystają z gotowców, jakimi są nasze średniowiecze czy Śródziemie. Jednocześnie zaś zyskują wolność, o której twórcy wtórnych opowieści mogą jedynie marzyć. Jeśli zapragną, w ich świecie może być rozwinięta chirurgia czy kryminalistyka - takie, jakie cywilizacja Zachodu wypracowała dopiero w epoce Oświecenia. Jeśli umieją to wytłumaczyć (lub zostawić w zapładniającym wyobraźnię odbiorcy niedopowiedzeniu), nie ma w tym fałszu. W zasadzie chodzi o to, by być świadomym swojego formatowania, i albo je odrzucić na czas pisania, albo użyć go jako narzędzia budującego świat.

Swego czasu przeczytałem kilka ładnych kilogramów pulpy fantasy, za każdym razem obciążając mój czytelniczy żołądek (i wątrobę) coraz większą dawką rzeczy toksycznych. Nie miałem pojęcia, czemu pseudo-średniowieczni protagoniści wiedzą tyle o narządach wewnętrznych i ranach z nimi związanych, że mędrcy Renesansu daliby się pochlastać za takie informacje. Czemu ktoś sobie parzy kawę, skoro w tym świecie zabrakło informacji o krajach, w którym ziarna te mogłyby być pozyskiwane, oraz o drogach, jakimi do odpowiednika Europy one dotarły? Nawet słowa o ich unikatowości. Po prostu są. Bo autor co rano wali kawusię przed pracą i nie wie, że to jakaś zdobycz cywilizacji, za którą powinny iść umowy handlowe, a może i kolonializm. Czyli złożona konstrukcja świata.

Od jakiegoś czasu prowadzę pewnej drużynie klasyczne sesje RPG, w realiach europejskiego Renesansu (Mage: Sorcerers Crusade). Ponieważ postacie graczy są z naszej Europy, to ich wiara w chrześcijańskiego boga jest niepodważalna. Mogą podchodzić pod herezję, ale nie negują - bo nikt już wtedy w tej części świata nie negował - istnienia Boga z tradycji judeochrześciańskiej. Osobiście jestem ateistą, ale na moich graczach wymuszam odgrywanie głębokiej wiary, bo ich postaci nie miały okazji zderzyć się z ateizmem. Bo się nie narodził. Moje formatowanie nie może wpływać na świat przedstawiony. Moim zdaniem wszytsko w kulturze byłby piękniejsze, gdybyśmy wszyscy szli podobną ścieżką - nie wmuszając swojego formatowania swoim światom przedstawionym. No a zwłaszcza cudzym światom, jeśli są “udokumentowane”. Gdy - niestety, niedawno zmarła - mistrzyni fantasy Ursula K. Le Guin tworzyła Ziemiomorze, zasiedliła je odpowiednikiem naszych Polinezyjczyków/Indian (czyli “czerwonej” wariacji “żółtych”). Bardzo źle zniosła to, że w serialu na bazie jej cyklu obsadzono i czarnoskórych, i białasów. Bo w odróżnieniu od zmarłej genialnej pisarki twórcy adaptacji nie umieli wyjść poza swoje formatowanie. Z tą nutką namysłu zostawiam Was na tydzień.

Komentarze
12
Skelldon
Gramowicz
24/04/2018 23:24
2 godziny temu, Skoryyy napisał:

Wtedy tez nikt tego za bardzo nie rozumial, to tak jakby stworzyc film o Nelsonie Mandeli lub Martinie Luthrze Kingu i w glownej roli obsadzic bialego aktora...

 

Dlatego uwielbiam ten obrazek poniżej. /emoticons/biggrin.png" srcset="/emoticons/biggrin@2x.png 2x" title=":D" width="20" />

A tak poza tym... Nie za bardzo chciało mi się wtrącać w tę dyskusję, ale widzieliście, co ostatnio odwalili (chcą odwalić) z serialem live-action Młodzi Tytani? Już pal licho, że do roli postaci Starfire (która powinna być pomarańczowoskóra) zatrudnili aktorkę czarnoskórą. Chociaż, czy to nie jest rasizm w stronę istot pozaziemskich? /emoticons/blink.png" srcset="/emoticons/blink@2x.png 2x" title="O.o" width="20" /> No ale dobra, mniejsza o to, bo to jednak fikcyjny świat i w ogóle. Gorsze jest to, że na pierwszych zdjęciach z planu wygląda jak kobieta porwana z pierwszej lepszej dzielnicy czerwonych latarni, a zarówno Raven, jak i Bestia (któremu z kolei tylko pomalowali włosy na zielono, bo po co skórę) sprawiają o wiele gorsze wrażenie, niż nie jeden amatorski cosplay. Niby to tylko sneak peek, ale zarzucę słynny cytat z Gwiezdnych Wojen: "I have a bad feeling about this"...

/monthly_2018_04/DQmcqAUHDcsBp9qz9iwZsKtp2Kc2xufEcgpgge3SZqBFZLZ.jpeg.57110dd53303cf54147b5c6875b7d49e.jpeg" data-fileid="224943" rel="">/monthly_2018_04/DQmcqAUHDcsBp9qz9iwZsKtp2Kc2xufEcgpgge3SZqBFZLZ.thumb.jpeg.2c7dcba47a96459c2239969b725b9232.jpeg" />

Skoryyy
Gramowicz
24/04/2018 20:32

Ciekawy jestem dlaczego autor nawet nie wspomnial o sprawie czarnoskorego Achillesa w wyzej wymienionym serialu bo z tego co slyszalem to chyba byl czestszy i powazniejszy zarzut padajacy pod adresem tej produkcji.

Wedlug Greckiej mitologii Achilles byl synem krola panstwa-miasta w Tesalii, kraina ta lezy w centralnej Grecji, szczerze wiec watpie, ze czarnoskory Achilles moze byc w jakikolwiek sposob uzasadniony przez producentow oprocz oczywiscie wszedobylskiej ostatnimi czasy ekstremalnej politycznej poprawnosci. Taka sama sytuacja byla w serialu produkowanym dla BBC: The Hollow Crown. Z jakiegos powodu Krolowa Anglii; Margaret z Anjou byla zagrana przez czarnoskora aktorke. Wtedy tez nikt tego za bardzo nie rozumial, to tak jakby stworzyc film o Nelsonie Mandeli lub Martinie Luthrze Kingu i w glownej roli obsadzic bialego aktora...

zadymek
Gramowicz
23/04/2018 10:01
23 godziny temu, Gram.pl napisał:

Ponieważ postacie graczy są z naszej Europy, to ich wiara w chrześcijańskiego boga jest niepodważalna. Mogą podchodzić pod herezję, ale nie negują - bo nikt już wtedy w tej części świata nie negował - istnienia Boga z tradycji judeochrześciańskiej.

Że jak? Sam termin wywodzi się ze starożytności, ale nie ma miejsca dla atheos w "ciemnowieczu"?

BTW Sam, ewentualny, brak średniowiecznych źródeł pisanych wyraźnie wspominających o "negowania" nie oznacza, że NIKT nie negował.

BLyy87
Gramowicz
22/04/2018 19:24
Cytat

Mocno wyolbrzmiasz rolę konfliktu chrześcijaństwa konkretnie z islamem w formowaniu tożsamości europejskiej.

Nie wyolbrzymiam. Tak po prostu jest. Taka jest geneza tożsamości europejskiej. My chrześcijanie, a więc Europejczycy i wrogowie, czyli niewierni. Tak powstawała tożsamość europejska na podstawie wzajemnej wrogości chrześcijańskiej Europy względem islamu.

Cytat

Europejczyki starli się z Arabami trzy razy - we wczesnym średniowieczu (Poitiers i Karol Młot), w czasach krucjat i w szczycie potęgi Turcji osmańskiej. I chyba tylko w tym trzecim przypadku postrzegano islam jako faktycznie zagrożenie, ale tylko w krajach, które z Turcją graniczyły.

Jakoś muzułmanie w czasach Karola Młota byli realnym zagrożeniem dla państwa Franków. Już i tak wcześniej podbili spory kawał półwyspu Iberyjskiego, a Bizancjum straciło Aleksandrię oraz ziemię świętą i uważasz, że Bizancjum nie mogło w nich widzieć zagrożenia dla siebie? Z czasem nawet cesarz Bizancjum poprosił świat zachodni o pomoc militarną, a przyszła krucjata, do której muzułmanie niejako sami sprowokowali świat europejski. Jak więc muzułmanów nie mieli postrzegać jako zagrożenia dla chrześcijańskiej Europy? Właśnie przez tą wzajemną wrogość powstało pojęcie Europejczyk i tak zaczęła się rodzić tożsamość europejska, która bazowała na religii chrześcijańskiej.

Cytat

Francja ochoczo z sułtanami współpracowała, na przykład.

Współpraca nie jest tożsama z brakiem niechęci wobec siebie. Pieniądz nie śmierdzi.

Cytat

I nie można pominąć faktu, że od XVII wieku islamem zupełnie nikt się tutaj nie przejmował, nawet Rosjanie, którzy toczyli nieustanne wojny z Turkami.

XVII to nie średniowiecze.

Cytat

O wiele bardziej znaczące dla kształtowania się tożsamości europejskiej były takie procesy historyczne jak wielkie odkrycia geograficzne i kolonizacja tudzież reformacja i wojny religijne, z wojną 30-letnią na czele. Islam, w porównaniu do nich, i w zasadzie do wszystkiego innego, co się działo w Europie, to był mały pikuś, rozdmuchiwany i wykorzystywany propagandowo w czasach krucjat (gdy islam nikomu nie zagrażał) i... teraz (gdy nadal islam nikomu tutaj nie zagraża tak naprawdę). 

Poza wojną 30letnią (chociaż i tak później niż państwo Franków czy krucjaty) to wszystko to w zasadzie rzeczy znacznie późniejsze. A wszystko to co wymieniłeś w kontekście tożsamości europejskiej bazowało i tak na tym co było na początku, a więc na wrogości świata chrześcijańskiego do świata muzułmańskiego, bo taki jest początek pojęcia Europejczyk. To wszystko późniejsze było po prostu rozwijaniem tego co było na początku i nie wiem czym byłaby dziś Europa, gdyby nie rodząca się tożsamość europejska, pojęcie Europejczyk, w średniowieczu

KeyserSoze
Gramowicz
22/04/2018 17:48

@BLyy87

Mocno wyolbrzmiasz rolę konfliktu chrześcijaństwa konkretnie z islamem w formowaniu tożsamości europejskiej. Europejczyki starli się z Arabami trzy razy - we wczesnym średniowieczu (Poitiers i Karol Młot), w czasach krucjat i w szczycie potęgi Turcji osmańskiej. I chyba tylko w tym trzecim przypadku postrzegano islam jako faktycznie zagrożenie, ale tylko w krajach, które z Turcją graniczyły. Francja ochoczo z sułtanami współpracowała, na przykład. I nie można pominąć faktu, że od XVII wieku islamem zupełnie nikt się tutaj nie przejmował, nawet Rosjanie, którzy toczyli nieustanne wojny z Turkami. O wiele bardziej znaczące dla kształtowania się tożsamości europejskiej były takie procesy historyczne jak wielkie odkrycia geograficzne i kolonizacja tudzież reformacja i wojny religijne, z wojną 30-letnią na czele. Islam, w porównaniu do nich, i w zasadzie do wszystkiego innego, co się działo w Europie, to był mały pikuś, rozdmuchiwany i wykorzystywany propagandowo w czasach krucjat (gdy islam nikomu nie zagrażał) i... teraz (gdy nadal islam nikomu tutaj nie zagraża tak naprawdę). 

BLyy87
Gramowicz
22/04/2018 17:35
Cytat

o jest nieprawda. Tożsamość europejska (o ile coś takiego w ogóle jest), powstała nie na bazie konfliktu islam - chrześcijaństwo, tylko na podstawie integracji rozpoczętej po drugiej wojnie światowej. Pewnie Ci się pomyliło i zamiast tożsamości miałeś na myśli krąg kulturowy, ale i w tym przypadku nie będzie prawdą, to co piszesz. Tzn. w jakimś stopniu wojny z Islamem miały wpływ na Europę, ale jeszcze bardziej niż z Arabami i Turkami, ludy europejskie (a później narody) walczyły miedzy sobą. To co faktycznie stanowi fundamenty europejskiego czy chrześcijańskiego kręgu kulturowego, to jak się można domyśleć religia chrześcijańska, ale również w znacznym stopniu zdobycze antycznych cywilizacji Grecji i Rzymu, oraz rozwój filozofii, ideologi politycznych i metoda naukowa (co ciekawe, niejako stojące w sprzeczności z chrześcijaństwem).

Zacytuję:

1) "To właśnie w średniowieczu po raz pierwszy pojawia się słowo „Europejczycy” po bitwie Karola Młota z muzułmanami w VIII wieku, co według J. Le Goffa świadczy o tym, że ówcześni mieszkańcy Europy posiadali świadomość wspólnych cech kulturowych czy politycznych. Świadomość ta umacniała się i później dzięki rozwojowi chrześcijaństwa i strachu przed muzułmanami. Poza tym według Le Goffa poczucie wspólnoty europejskiej oparte było nie tylko na wspólnej wierze chrześcijańskiej, ale także wspólnej historii i wspólnych doświadczeniach, nawet jeśli były one gwałtone i niepomyślne, naznaczone konfliktami i wojnami. Tak samo uważa intelektualistka i filozof."Religia a współczesne stosunki międzynarodowe, pod red. B. Bednarczyk, s. 85

2) "Inną cechą tego okresu było kształtowanie się europejskiej i chrześcijańskiej tożsamości pod wpływem zagrożeń zewnętrznych. Były to zarówno najazdy kolejnych fal plemion barbarzyńskich, na przykład Słowian, Bułgarów i Madziarów, jak i muzułmanów - Arabów z południa, a później Turków ze wschodu. „Bez Mahometa nie byłoby Karola" napisał Henri Pirenne."

oraz:

"Norman Davies zwrócił uwagę, że pojęcie Europy przez wieki utożsamiano z chrześcijaństwem i że dopiero w erze nowożytnej zaczęto te pojęcia rozróżniać."

Międzynarodowy przegląd polityczny: analizy, dokumenty, wystąpienia, Wydania 1-4, s. 70

3) "Kształtowaniu się odrębności cywilizacji zachodnioeuropejskiej sprzyjało zagrożenie ze strony islamu. Najazdy arabskie i tureckie na Europę sprzyjały zacieśnięniu się na wspólnoty europejskiej. W 732 r. pojawiło się określenie 'Europejczyk'. Użyto go w odniesieniu do różnoplemiennych wojsk Karola Młota, walczących z muzułmanami pod Poitiers. Przez dziesięc stuleci zwanych średniowieczem od V do XV w. tożsamość Europy kształtowała się w okowach ekonomicznych uniwersalnych struktur feudalnych; w nurcie politycznej rywalizacji między Cesarstwem Niemieckim i Rzymem papieskim, co doprowadziło do wytworzenia swoistej równowagi międzynarodowej; oraz kulturowym i etycznym szerzeniu wartości religii chrześcijańskiej."A. Piskozub, W kręgu cywilizacji europejskiej: praca ofiarowana Profesorowi Andrzejowi Piskozubowi w 40-lecie pracy naukowej, s. 23.

4) "Cywilizacyjną jedność Europy średniowiecznej określały wówczas takie pojęcia jak Res Publica Christiana czy Imperium Christianum"

K. Łastawski, Historyczne i współczesne cechy tożsamości europejskiej, Polityka i Społeczeństwo nr 1, 206-237, s. 223

5) "Od czasów średniowiecza, kiedy powstał termin Europa, była ona przeciwstawiana islamowi. Głęboko zakorzenione jest więc w świadomości Europy postrzeganie Turcji jako kraju odmiennego gdyż islamskiego."

L. Reimisz, Perspektywy członkostwa Turcji w Unii Europejskiej, s. 110

Wszystkie teksty są łatwo dostępne w internecie, wystarczy skopiować fragment tekstu i znajdzie się bez problemu.

Cytat

Mało tego, krąg chrześcijański i islamski wzajemnie się przenikały i sam nawet podajesz przykład zakrzywionej szabli, która przecież w hybrydowej formie trafiła do uzbrojenia polskich husarzy.

To, że się te dwa światy wzajemnie przenikały to w sumie nic nowego, ale to za mało, aby postawić między nimi znak równości, gdyż mimo to zachowały swoją inność. Husaria i jej szable to czasy renesansu, a nie średniowiecza. Jednak pojedyncze wyjątki nie potwierdzają reguły i jeśli chodzi o czasy średniowieczne i szable w tych czasach to z reguły kojarzy się z saracenem.

Pozdrawiam

Fantazjel_Resner
Gramowicz
22/04/2018 14:48

To wszystko byłoby miłe, fajne i zasadne, gdyby sztuka miała tylko w reprezentacji wykładnię mimetyczną. Ale nie ma. Jest jeszcze uobecnienie.

Czyli innymi słowy, wszelkiej maści fantasy mogą być surrealne w taki sposób, by nie dbać o podstawy prawdopodobieństwa, ale tak konstruować świat, by wybrzmiała pewna idea nadawcy, sens sztuki - filozoficzny, myślowy, estetyczny itp. Postmodernizm? Owszem, ale nie tylko. Prawdopodobieństwo jako fasada. Sztuka jako samoistny wytwór myśli ludzkiej.

Pisać fantasy dla samej chęci pisania fantasy i tworzenia alternatywnych światów to pulpowa zguba popkultury. (Bo po co mi jeszcze jeden alternatywny świat, w którym nie żyje treść, ale za to zachowane są nasze normy prawdopodobieństwa?) Tak samo jak wymuszanie na graczach koniecznej mimetyczności jakby przypomina brandzlowanie do ekstazy pragmatyzmu i naśladownictwa.

Xelos_Iterion
Gramowicz
22/04/2018 13:47

Jeśli twórca w swoim dziele stylizuje jedynie na czasy średniowieczne czy jakiekolwiek inne, nie oznacza to z miejsca, że jest to średniowiecze. Można wówczas mieszać co i jak się żywnie podoba. Inną sprawą jest tłumaczenie pewnych zjawisk występujących w świecie kreowanym - jeśli nie zaznajamia się czytelnika z genezą jakiegoś dobra, to też nie oznacza, że nie ma takiego wytłumaczenia. Ostatecznie to nie musi mieć znaczenia w opowiadanej historii.

fenr1r
Gramowicz
22/04/2018 13:03
Cytat

Od jakiegoś czasu prowadzę pewnej drużynie klasyczne sesje RPG, w realiach europejskiego Renesansu (Mage: Sorcerers Crusade). Ponieważ postacie graczy są z naszej Europy, to ich wiara w chrześcijańskiego boga jest niepodważalna. Mogą podchodzić pod herezję, ale nie negują - bo nikt już wtedy w tej części świata nie negował - istnienia Boga z tradycji judeochrześciańskiej. Osobiście jestem ateistą, ale na moich graczach wymuszam odgrywanie głębokiej wiary, bo ich postaci nie miały okazji zderzyć się z ateizmem. Bo się nie narodził.

Czy aby na pewno? /emoticons/wink.png" srcset="/emoticons/wink@2x.png 2x" title=";)" width="20" />

https://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_ateizmu#Wczesna_nowożytność

fenr1r
Gramowicz
22/04/2018 12:53
1 godzinę temu, BLyy87 napisał:

Z południa wojownicy z zakrzywionymi mieczami to od razu mamy na myśli muzułmańskie kraje. Europejczycy prowadzili przeciwko nim krucjaty, a muzułmanie Jihad przeciwko Europejczykom. Ludzie w Europie obawiali się ich najbardziej i stąd powstała tożsamość europejska. My, chrześcijanie (Europejczycy), a oni muzułmanie (niewierni) - i może się ktoś oburzać, ale historii nie zmieni się, bo właśnie przez wrogość do świata islamu powstała tożsamość europejska, której dziś jesteśmy spadkobiercami.

To jest nieprawda. Tożsamość europejska (o ile coś takiego w ogóle jest), powstała nie na bazie konfliktu islam - chrześcijaństwo, tylko na podstawie integracji rozpoczętej po drugiej wojnie światowej. Pewnie Ci się pomyliło i zamiast tożsamości miałeś na myśli krąg kulturowy, ale i w tym przypadku nie będzie prawdą, to co piszesz. Tzn. w jakimś stopniu wojny z Islamem miały wpływ na Europę, ale jeszcze bardziej niż z Arabami i Turkami, ludy europejskie (a później narody) walczyły miedzy sobą. To co faktycznie stanowi fundamenty europejskiego czy chrześcijańskiego kręgu kulturowego, to jak się można domyśleć religia chrześcijańska, ale również w znacznym stopniu zdobycze antycznych cywilizacji Grecji i Rzymu, oraz rozwój filozofii, ideologi politycznych i metoda naukowa (co ciekawe, niejako stojące w sprzeczności z chrześcijaństwem).

Mało tego, krąg chrześcijański i islamski wzajemnie się przenikały i sam nawet podajesz przykład zakrzywionej szabli, która przecież w hybrydowej formie trafiła do uzbrojenia polskich husarzy. /emoticons/smile.png" srcset="/emoticons/smile@2x.png 2x" title=":)" width="20" />

BLyy87
Gramowicz
22/04/2018 10:25

Odniosę się jeszcze raz do swoich słów na temat skojarzeń geograficznych oraz to, że przeciętny Afrykańczyk czy Azjata może tego nie zrozumieć. Poza mitologiami, które już podałem, a które wzięły się poprzez poznawanie ludów północy i południa poprzez różne dalekie podróże morskie czy handel. Ale też wspomniałem o historii, a tutaj nic nie zostawiłem, poza hordami mongolskimi ze wschodu. Z północą, a więc białymi wojownikami to mamy przecież najazdy wikingów, gdzie tacy najbardziej znani byli ci osiadli na północy ziemi Franków, a więc Normanowie - ludzie z północy. Z południa wojownicy z zakrzywionymi mieczami to od razu mamy na myśli muzułmańskie kraje. Europejczycy prowadzili przeciwko nim krucjaty, a muzułmanie Jihad przeciwko Europejczykom. Ludzie w Europie obawiali się ich najbardziej i stąd powstała tożsamość europejska. My, chrześcijanie (Europejczycy), a oni muzułmanie (niewierni) - i może się ktoś oburzać, ale historii nie zmieni się, bo właśnie przez wrogość do świata islamu powstała tożsamość europejska, której dziś jesteśmy spadkobiercami. To pokazuje, jak bardzo w Europie obawiano się tego świata. Więc do tego odniósł się Tolkien, tworząc siły zły na południu (bo tak kojarzyła się w średniowiecznej Europie) z uzbrojeniem bliskowschodnim, ale tworzona na wzór hord mongolskich, których też bali się Europejczycy. Tolkien jednak nie chciał tworzyć czarnych ludzi z południa jako jednoznacznie złych, ale po prostu ulegli wpływom Saurona (nie wiem w jaki sposób, ale ulegli) i tak nawiązał do średniowiecznej Europy i ich obaw w stosunku do muzułmańskich krajów.

 

Ktoś z poza Europy, który nie pozna naszej historii i mitologii, to może tego nie zrozumieć. Gorzej, że niektórzy w Europie chyba też tego nie rozumieją. Tyle z mojej strony. Pozdrawiam

BLyy87
Gramowicz
22/04/2018 10:01
Cytat

 

"Pierwszą jest mityczne ujęcie średniowiecznej Europy (lub - rzadziej i raczej od niedawna - innych krain z naszej historii). "

 

Cytat

"Od jakiegoś czasu prowadzę pewnej drużynie klasyczne sesje RPG, w realiach europejskiego Renesansu (Mage: Sorcerers Crusade). Ponieważ postacie graczy są z naszej Europy, to ich wiara w chrześcijańskiego boga jest niepodważalna. Mogą podchodzić pod herezję, ale nie negują - bo nikt już wtedy w tej części świata nie negował - istnienia Boga z tradycji judeochrześciańskiej. Osobiście jestem ateistą, ale na moich graczach wymuszam odgrywanie głębokiej wiary, bo ich postaci nie miały okazji zderzyć się z ateizmem. Bo się nie narodził. "

Cytat

"Gdy - niestety, niedawno zmarła - mistrzyni fantasy Ursula K. Le Guin tworzyła Ziemiomorze, zasiedliła je odpowiednikiem naszych Polinezyjczyków/Indian (czyli “czerwonej” wariacji “żółtych”). Bardzo źle zniosła to, że w serialu na bazie jej cyklu obsadzono i czarnoskórych, i białasów. "

Jak czytałem te fragmenty to od razu mam myśli o Tolkienie, w którym niektórzy dostrzegli postać rasisty. Pomijam jeszcze to, że Tolkien był osobą wierzącą oraz odrzucił propozycję niemiecką o stwierdzeniu, że ma aryjską krew (a tym samym mówieniu o wyższości jednej rasy nad innymi),  a o narodzie żydowskim pisał dobrze. A teraz przechodząc do rzeczy to chodzi mi o to, że w Śródziemiu brak jest w ogóle czarnoskórych mieszkańców, nawet w ekranizacji trylogii żadnego nie uświadczymy, ponieważ chciano zachować ducha Tolkiena, a Tolkien w Śródziemiu widział przecież przedwojenną Europę, która wtedy była powszechnie biała. Jednak o czarnoskórych wspomina, że żyją na południu i wszyscy oni służą Sauronowi. Na południu, a więc cała Afryka ze śniadymi i czarnoskórymi ludźmi, tak samo południe u Tolkiena. Mordor akurat leżał też na południu i po prostu te ludy południa uległy Sauronowi (nie pamiętam w jaki sposób do niego przystały?), tak jak potem uległ m.in. Saruman. Jeszcze do tego dodać chrześcijański motyw czerni jako zła i bieli jako dobra (powszechny także w średniowiecznej Europie, ale i Mahomet podzielał takie poglądy!) to mamy gotowy rasizm Tolkiena. Czarnoskórzy z Afryki diabła wyobrażali sobie jako białego i to też jest symbolika zła i czy to znaczy, że murzyni z Afryki są rasistami? Zapomnieli, że jest to tylko symbolika i nic więcej, a to że akurat Sauronowi służyli czarni z południa, którym nie służyła pozycja geograficzna - to co ma do tego? Nie ma to jak połączyć symbolikę zła jako czarni z czarnoskórymi służącymi u Saurona.

Tak naprawdę czy to wina czarnoskórych ludów, że akurat żyły na południu i niestety bliżej było im do Mordoru niż reszcie? Wiadomym było, że najpierw na nich skupi się Sauron chcąc na nich wywrzeć swój wpływ i zrobił to skutecznie (nie pamiętam w jaki sposób się do niego przyłączyli). Co prawda takie przedstawienie rzeczy same w sobie jest bardzo niepoprawne politycznie, ale czy to jest rasizm? Moim zdaniem nie jest. Jak pamiętam to Tolkien coś tam wspominał niby, że te hordy orków wzorował chyba na hordach mongoliskich, które były bardzo brutalne dla swoich wrogów (Chingis Chan zabił miliony ludzi, że niektórzy twierdzą, że dzięki temu zmniejszył CO2 i nastąpiło ochłodzenie - szczerze wątpię, aby przełożyło się to na zmianę klimatu, ale mniejsza oto). A czy owe hordy nie były postrachem średniowiecznej Europy? Tak samo jest przecież z orkami ze Śródziemia. Coś tam przypisywał im krzywe miecze na wzór szabel z Bliskiego Wschodu, ale czy to też jest samo w sobie rasistowskie? Po prostu Tolkien idealnie odzworował średniowieczną Europę wraz jej poglądami (czerń i biel), jej obawami (przed hordami) oraz spostrzeżeniami na pogan z południa i wschodu, którzy przecież najeżdżali chrześcijańskie kraje.

Nie można z tego czerpać, bo to rasizm? Jak tworzę fantasy na bazie średniowiecznej Europy to muszę osadzać tam czarnoskórych, a najeźdźcy ze wschodu czy z południa zawsze muszą być biali? Ja tylko dodam, że w całej Europie w czasach Tolkiena (ale także dziś!) barbarzyńskie ludy północy zawsze kojarzono z białymi ludźmi żyjącymi w krainie lodu. Który Europejczyk tak nie kojarzy? Tak samo jak południe z czarną czy śniadą Afryką - nawet w wielu mitologiach jest coś takiego, jak w mitologii nordyckiej (zimny i biały Niflheim na północy, a na południu gorąca i skojarzoną z czernią kraina, którą włada Surtr), greckiej i rzymskiej (gdzie jest chłod i biali Hyperborejczycy, a na południu czarni Etiopiowie) i wszystkie takie skojarzenia wzięły się z poznania geografii świata i ludów je zamieszkiwanych. Tolkien poszedł tą samą drogą i miał takie same skojarzenia, tak jak my mamy jednoznacznie skojarzenia o ludach północy jako białych barbarzyńców. Takie skojarzenia są naszą europejską spuścizną, którą niejeden Afrykańczyk czy Azjata nie zrozumie, jeśli nie pozna historii Europy wraz z jej mitologiami. A co gorsza, jak widzę to niektórzy Europejczycy też tego nie rozumieją, skoro uznali Tolkiena za rasistę, bo wzorował się na średniowiecznej Europie z jej poglądami i obawami na świat oraz ludzi z zewnątrz

Zanim się komuś coś przypisze to niech poczytają co Tolkien myślał o aryjskiej rasie u nazistów, co myślał o czymś takim jak Apartheid itp.

PS. Jak mogę dać cytat, jeśli nie ma żadnego komentarza, a tym samym nie mogę przejść na forum? Bo teraz szybko wyedytowałem, aby zrobić cytat.