Kamery sportowe SJCAM - poradnik zakupowy

Paweł Pochowski
2015/03/11 16:00

Myśleliście o tym, by rejestrować swoje sportowe wyczyny? Albo samochodowe przejażdżki, chociażby w formie zabezpieczenia? Kamerki sportowe SJCAM z całą pewnością nadadzą się do tego zadania. A także wielu innych.

Kamery sportowe SJCAM - poradnik zakupowy

Miniaturyzacja kamer postępuje w zawrotnym tempie już od wielu lat. Oczywiście nadal przy produkcji wysokobudżetowych filmów nie obejdzie się nie tylko bez kamery znacznych gabarytów, ale także całej obsady złożonej z przynajmniej kilkunastu osób. Ale to profesjonalne zastosowanie, tymczasem najmniejsze z kamerek już od wielu lat nosimy przy sobie - chociażby w telefonach komórkowych. Wykorzystujemy je także na co dzień przy komputerach podczas rozmów na Skype. Także dla graczy kamerki zaczęły mieć spore znaczenie od kiedy na scenie pojawił się YouTube, a następnie Twitch, a wraz za nimi jak grzyby po deszczu kolejne internetowe kanały dostarczające treści przeróżnej maści. Z czasem zaprezentowanie swojej twarzy przed obiektywem zaczęło mieć kluczowe znaczenie dla wiarygodności oraz popularności.

Ale kamerki sportowe to zupełnie inny segment, stworzone z myślą o zupełnie innym wykorzystaniu - często ekstremalnym z technicznego punktu widzenia. Taki sprzęt musi dawać sobie radę tam, gdzie inne mogłyby zawieźć. Wibracje czy trzęsący się ekran, prędkość, piach, błoto czy woda są z reguły zabójcze, jeśli nie dla standardowych urządzeń, to dla jakości nagrywanego obrazu. I po to właśnie stworzono kamerki sportowe, które zdążyły wedrzeć się przebojem do wielu sportowych dyscyplin. W F1 czy MotoGP już od wielu lat na potrzeby telewizyjnej relacji kamery wprost wbudowuje się w pojazdy, by zapewnić widzom jak najciekawsze ujęcia i dostarczyć im jak najwięcej sportowych emocji. Ale to profesjonalny sport, a dziś - głównie dzięki sprzętowi sygnowanemu nazwą GoPro - swoje przejazdy, wyczyny, a nawet codzienne czynności uwieczniać może dosłownie każdy, niezależnie od dyscypliny. Mieliśmy już kamerki przy rowerowych czy motocyklowych kaskach, montowane do ciała biegaczy czy taterników, sprzęt taki towarzyszył także ludziom uprawiającym base jumping. Wraz z nim wykreowała się nowa moda na sportowy tryb życia, co nie uszło zresztą uwadze twórców gier - aktualnie producenci Burnouta pracują właśnie nad produkcją inspirowaną takim stylem życia. Dziś prezentujemy Wam kamerki stworzone przez SJCAM.

SJCAM SJ4000

Jako pierwszą na warsztat zapraszamy SJCAM SJ4000. To najtańszy z egzemplarzy, dostępny w cenie 349,90 złotych. Jest to kamerka wyposażona w sensor optyczny Aptina AR0330 oraz procesor graficzny NTK96650. Dzięki nim SJ4000 pozwala na nagrywanie obrazu z maksymalną rozdzielczością 1920x1080 pikseli przy 30 klatkach na sekundę lub 1280x720 przy 60 klatkach na sekundę. Umożliwia także robienie zdjęć o rozdzielczości 12 megapikseli. Warto wspomnieć także o szerokokątnym obiektywie, którego kąt widzenia wynosi aż 170 stopni. Wszelkie materiały zapisywane są na karcie pamięci - jej maksymalna pojemność może wynosić aż 32 gigabajty, co zapewnia miejsce dla kilku godzin zapisanego filmu lub kilkuset zdjęć. SJ4000 posiada także detektor ruchu, a także opcję robienia zdjęć w trybie serii, chociażby w formie timelapse. Sprzęt jest także wodoodporny dzięki dołączonej do zestawu specjalnie obudowie, która zapewnia bezpieczeństwo aż do 30 metrów głębokości. Wszystkie te funkcje zamknięto w niewielkim pudełeczku o wadze zaledwie 60 gramów, które dodatkowo wyposażono w półtoracalowy wyświetlacz LCD z dostępnym polskim menu.

Co więcej, SJCAM SJ4000 można kupić także w lekko droższej, ale za to wyposażonej w WiFi wersji, dzięki czemu kamerkę można podłączyć do telefonu lub tabletu z systemem Android albo iOS. Co nam to daje? Ano możliwość podglądania na żywo obrazu rejestrowanego przez kamerkę, ale także dostęp do opcji zdalnego włączania lub wyłączania zapisu, a także szeregu opcji. Dzięki temu po zamontowaniu kamerki w trudno dostępnym miejscu nie będziecie musieli każdorazowo dotykać jej, aby zmienić wybrane ustawienia - wystarczy do tego tablet lub telefon.

SJCAM SJ5000

GramTV przedstawia:

Dla osób oczekujących od kamerki jeszcze więcej najlepiej nadaje się kolejne z urządzeń - SJCAM SJ5000. Sprzęt wyceniono na 519,90 złotych, ale w zamian wyposażony jest on w lepsze podzespoły. Mowa tu o 14 megapikselowej optyce CMOS firmy Panasonic oraz procesorze Novatek 96655. Kamerka umożliwia rejestrowanie obrazu w rozdzielczości Full HD (1920x1080 pikseli) przy 30 klatkach na sekundę lub 720p (1280x720 pikseli) przy 60 klatkach na sekundę. Zastosowano w niej także większy, bo dwucalowy wyświetlacz LCD, umożliwia także podłączenia kabla micro USB-AV. Większa matryca pozwala naturalnie na łapanie zdjęć w większej, 14-megapikselowej rozdzielczości. SJCAM SJ5000 jest także dostępny w wersji WiFi, dzięki czemu urządzenie można bezprzewodowo podłączyć do tabletu lub telefonu i korzystać z przygotowanej aplikacji do zdalnego zarządzania urządzeniem.

Dla najbardziej wymagających SJCAM przygotował także wersję SJ5000 Plus. W czym różni się ona od dwóch pozostałych? Przede wszystkim sensorem optycznym oraz procesorem, ponieważ w Plus zastosowano 16-megapikselową matrycę Panasonic MN34120PA wraz z procesorem Ambarella A7LS75, dzięki czemu sprzęt nie tylko łapie zdjęcia z większą rozdzielczością, ale także obsługuje dodatkowe prędkości nagrywania. Kamerka może rejestrować obraz Full HD (1920x1080 pikseli) przy 60 klatkach na sekundę, natomiast w przypadku 720p zapisuje obraz nawet z prędkością 120 klatek na sekundę. Możliwe jest nawet nagrywanie z prędkością 240 klatek na sekundę, o ile jakość obrazu ustawimy na 480p. Oczywiście ulepszona jest nie tylko prędkość nagrywania, ale także jakość - najnowsze podzespoły zapewniają najczystszy obraz z naturalnie nasyconymi kolorami, dzięki czemu Wasze filmy będą wyglądać pięknie, niezależnie od tego czy kręcicie zakupy w sklepie czy rowerową przejażdżkę.

SJ5000 w wersji Plus ma także wbudowany nadajnik WiFi, dzięki czemu podobnie jak SJ4000 czy SJ5000 w wersjach z WiFi kamerkę można obsługiwać za pomocą urządzenia przenośnego i specjalnej aplikacji, co bardzo ułatwia posługiwanie się nią.

A teraz trochę zbiorczo o wszystkich modelach kamerek - niezależnie od wybranego modelu, w opakowaniu znajdziecie szereg przydatnych elementów, takich jak chociażby wodoszczelna obudowa, mocowania do rowerowego kasku i kierownicy, a także innych powierzchni, w tym także specjalne "plecki" i przyssawka umożliwiająca zamontowanie kamerki w samochodzie, by rejestrowała wszelkie wydarzenia. Zresztą, kamerki SJCAM mają nawet specjalny tryb przeznaczony właśnie do działania w samochodzie. Co więcej, dzięki wbudowanemu detektorowi ruchu można takie urządzenie wykorzystywać także jako małą kamerkę bezpieczeństwa - będzie ona sama włączać nagrywanie, gdy tylko wykryje ruch w miejscu, na które skierowany jest obiektyw. W kartonie znajdziecie także klips do przypięcia kamerki do paska od spodni, natomiast w sprzedaży znajduje się jeszcze większa gama akcesoriów, pozwalających na montowanie urządzenia na ręce, głowie, klatce piersiowej czy specjalnych wysięgnikach lub statywach.

Artykuł powstał we współpracy firm gram.pl oraz Action.

Komentarze
11
Usunięty
Usunięty
14/06/2015 17:14

Kamerki sportowe SJCAM wyglądają coraz ciekawiej. Generalnie z perspektywy konkurencji to bardzo dobrze, że coraz więcej kamerek tego typu jest na rynku, tym bardziej, że coraz więcej z nich generuje naprawdę dobry obraz na wyjściu. Większa konkurencja zmusza do konkurowania nie tylko jakościowego ale również cenowego, na czym naturalnie najwięcej zyskują Klienci. Ostatni sam zacząłem rozglądać się za taką kamerką dla siebie. Czy miał ktoś, albo nadal ma kamerę sportową od Drifta? a przykład GHOST-S albo STEALTH 2? Znalazłem obydwie tutaj http://sportowe-kamery.pl i zastawiam się szczególnie nad jakością tej tańszej. To będzie moja pierwsza kamera tego typu i nie chciałbym wydawać za dużo pieniędzy na start.

Zekzt
Gramowicz
13/03/2015 14:49

Słownictwo, brak kultury i bezpodstawne obrażanie innego usera - leci Degrad -2.

Zekzt
Gramowicz
13/03/2015 14:49

Słownictwo, brak kultury i bezpodstawne obrażanie innego usera - leci Degrad -2.




Trwa Wczytywanie