Tydzień z

SJCAM SJ4000 WiFi - malutka kamera, ogromne możliwości

Paweł Pochowski, 19 marca 2015 15:00 3

Waży zaledwie 60 gramów, ale kręci filmy w najtrudniejszych warunkach, w tym 30 metrów pod wodą. SJ4000 ma niewielkie rozmiary, lecz duże możliwości.

Ludzkość od dawna dążyła do zapisywania swoich myśli czy wspomnień, a następnie przekazywania ich dalej. Od pierwszych malowideł na ścianie, przez autoportrety mistrzów pędzla, camera obscura aż do opatentowanej przez Louisa Le Princea w 1888 pierwszej kamery. Rozwój techniki na przestrzeni wieków zadziwia - jesteśmy przyzwyczajeni, że przez internet obejrzymy filmiki z wszelkich najważniejszych zdarzeń oraz imprez, natomiast jeszcze w 1975 pierwsza cyfrowa kamera rejestrowała obraz z rozdzielczością 0.01 megapiksela, zapisując go na... kasetach magnetofonowych.

Dziś natomiast sportową kamerkę, taką jakie tworzy właśnie SJCAM, włożyć można do kieszeni lub przymocować do kasku - a sprzęt jest tak malutki i lekki, że można zupełnie zapomnieć o jego obecności. Całą gamę kamerek marki SJ dostępnych w naszym sklepie opisaliśmy już przy okazji poradnika zakupowego. Dziś skupiamy się na jednej z nich - tańszym modelu SJ4000 wyposażonym w WiFi, którego aktualna cena w sklepie wynosi zaledwie 459,90 zł (lub 349,90 zł za wersję bez systemu bezprzewodowej łączności). To niewiele, szczególnie w porównaniu do markowej konkurencji w postaci GoPro, za którą trzeba położyć kilkaset złotych więcej, szczególnie, jeżeli celujemy w najnowszy model.

SJ4000 jest sprzętem o niewielkich rozmiarach - kamerka waży jedynie 60.8 grama, jej wymiary natomiast to 59.27 x 41.13 x 29.28 mm. Innymi słowy jest tylko delikatnie większa od pudełka z zapałkami, ale nie dajcie się zmylić jej rozmiarom, bo nie są one tu żadnym ograniczeniem. Ogromne kamery nadal są w modzie, ale spotkać można je głównie na planach filmowych. Przez ostatnie lata miniaturyzacja sprzętu poszła daleko do przodu, wystarczy spojrzeć na to, jak niewielkich rozmiarów są aparaty i kamery montowane w smartfonach, przy czym cały czas oferują one zadowalającą jakość obrazu. Przy nich mieszcząca się w całości w dłoni SJ4000 to praktycznie gigant, szczególnie, jeżeli weźmiemy pod uwagę jego możliwości.

Testowane przez nas urządzenie wykonane zostało w klasycznym, czarnym kolorze. Obudowa kamery w dotyku jest miękka i przyjemna, a to zasługa zastosowania odpowiedniego i wytrzymałego plastiku - przód kamerki jest gładki i umieszczono na nim logo producenta oraz nazwę modelu, boki natomiast pokryto chropowatą kratką zapewniającą dodatkową odporność na uszkodzenia oraz pewny chwyt w palcach, nawet, jeżeli są one mokre lub spocone. Tył aparatu zarezerwowany został dla 1,5 calowego wyświetlacza LCD. Łącznie na obudowie znajdują się cztery przyciski - są to "power" na przodzie, "ok" na górze, a także "w dół" oraz "w górę" na prawej stronie urządzenia. Dodatkowo znajdziecie na nim także diody sygnalizujące nagrywanie i pracę w trybie WiFi oraz wyjścia mini HDMI, micro USB oraz slot dla karty micro sd.

Kamerka skrywa w sobie sensor optyczny Aptina AR0330, który współpracuje z układem graficznym Novatek oznaczonym symbolem 96655. Sprzęt jest w stanie rejestrować obraz w rozdzielczości FullHD (a więc w rozdzielczości 1920 na 1080) przy 30 klatkach na sekundę. Istnieje także możliwość nagrywania w 60 klatkach, jeżeli tylko zmniejszymy rozdzielczość do 720p, a więc 1280 na 720 pikseli. Oczywiście oprócz kręcenia filmów SJ4000 może także łapać zdjęcia - wystarczy zmienić tylko tryb jego pracy, a następnie fotografować wybrane momenty. Maksymalną do uzyskania rozdzielczością jest w zupełności wystarczające 12 megapikseli (4240 na 2843 pikseli). Warto wspomnieć także o tym, że sprzęt umożliwia robienie zdjęć z funkcją HDR, pozwala także na zmianę kontrastu, balansu bieli, ISO, ekspozycji oraz trybie barw - zapisywać zdjęcia można bowiem nie tylko w kolorze, ale także w wersji czarno-białej, jak i w sepii. SJ4000 posiada także niezbędną funkcję stabilizowania obrazu, która zapewnia odpowiednią pracę sprzętu także, jeżeli fotografujemy lub kręcimy film pozostając w ruchu.

Podczas pracy ekran LCD umożliwia nie tylko podgląd aktualnie rejestrowanego obrazu, ale udziela także niezbędnych informacji o stanie baterii, aktualnym trybie pracy, pozostałym możliwym czasie nagrywania, a także aktualnej dacie i godzinie. Przełączanie się pomiędzy dostępnymi funkcjami następuje za pomocą przycisku "power" na przodzie obudowy - jednokrotne wciśnięcie przycisku umożliwia dostęp kolejno do funkcji rejestrowania obrazu, aparatu, podglądu zapisanych materiałów oraz ustawień.

Ogromną zaletą testowanej wersji SJ4000 jest możliwość połączenia kamerki ze smartfonem lub tabletem wyposażonym w system Android lub iOS. Specjalna aplikacja pozwala na sterowanie urządzeniem bez konieczności dotykania go, co przydaje się szczególnie, jeżeli umieścimy kamerkę w trudno dostępnym miejscu (np. na masce samochodu). Dzięki bezprzewodowemu połączeniu z urządzeniem mobilnym mamy dostęp do wszystkich opcji oraz naturalnie funkcji nagrywania i robienia zdjęć bezpośrednio z telefonu lub tabletu. To potrafi bardzo ułatwić pracę, szczególnie, że sprzęt stworzony został z myślą o sportowym wykorzystaniu.

W opakowaniu z SJ4000 otrzymujemy zresztą nie tylko kamerkę, ale także potrzebne akcesoria umożliwiające przymocowanie sprzętu do kasku rowerowego lub motocyklowego, a także rowerowej kierownicy. Ale to jeszcze nic, bo producent dokłada także specjalną, wodoodporną obudowę, dzięki której SJ4000 może nagrywać aż do 30 metrów pod wodą i nic złego się kamerce nie stanie. W zestawie z kamerką dokładane są także różne złączki, dzięki którym sprzęt zamontować można w różnych miejscach - chociażby za pomocą powierzchni ze specjalnym klejem, a także plastikowych pasków. Warto wspomnieć także o tym, że w sprzedaży znajduje się cała gama akcesoriów dodatkowych, takich jak dodatkowe baterie, ładowarka samochodowa czy specjalny uchwyt umożliwiający przymocowanie SJ4000 do samochodowej szyby.

W ten sposób, wraz z wykorzystaniem dostępnego w kamerce trybu "auto" sprzęt nadaje się do pełnienia funkcji rejestratora samochodowego - jeżeli bawicie się w motosport, dzięki temu będziecie mogli zapisywać swoje przejazdy i wyczyny. Jeżeli natomiast używacie samochodu tylko do przemieszczania się po drogach, to kamerka w takim momencie może służyć jako zabezpieczenie w przypadku nieszczęśliwych zdarzeń, a nagrany obraz może posłużyć jako dowód niewinności. Możecie także rejestrować wszelkie inne zdarzenia drogowe, a następnie dzielić się z nimi w sieci, co przez ostatnie lata bardzo mocno zyskało na popularności. Przydatna jest w tym momencie szczególnie funkcja automatycznego włączenia urządzenia i rozpoczęcia nagrywania obrazu, gdy kamerka zostanie podłączona do źródła zasilania, a także zapisu i wyłączenia, gdy zgaśnie silnik samochodu. Sprzęt może bowiem jednocześnie być ładowany i nagrywać obraz, a ponadto prowadzić ciągły zapis na karcie pamięci - a więc w momencie, gdy kończy się na niej miejsce, nowe pliki nadpisywane są na te najstarsze. Nie musicie więc bawić się w podłączanie karty do komputera w celu wyczyszczenia jej z niepotrzebnych filmów.

Detekcja ruchu umożliwia natomiast pozostawienie sprzętu w funkcji czuwania, by automatycznie rozpoczął nagrywanie, gdy tylko w polu widzenia obiektywu pojawi się jakiś ruch. Dzięki tej funkcji SJ4000 nadaje się do zastosowania jako kamerka bezpieczeństwa pilnująca samochodu na parkingu czy tego, co dzieje się przed domem - a dzięki wifi, obraz śledzić można na bieżąco nie ruszając się np. z kanapy. Ponadto SJ4000 może także znaleźć zastosowanie jako kamerką internetowa. I to właśnie ta różnorodność jest jednym z największych zalet sprzętu. Zwykłej kamerki do auta nie da się zastosować podczas jazdy rowerem. Kamerka internetowa nie wytrzyma ciśnienia 30 metrów pod wodą, nie nadaje się także do nagrywania w samochodzie. Kamery bezpieczeństwa z kolei nie podłączycie do komputera, by wykorzystać ją podczas rozmowy na Skype. Kupując sprzęt od SJ płacicie jeden raz, ale wedle potrzeby sprzęt używacie w różny sposób.

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o możliwości kręcenia animacji składających się z wielu zdjęć wykonanych po sobie z równym interwałem czasowym - co 3, 5, 10 lub 20 sekund (timelapse). Pozwoli Wam to na tworzenie fajnych materiałów z różnych akcji, eventów, wyjazdów czy po prostu rejestrowanie w fajniej formie codziennych zjawisk.

To wszystko razem sprawia, że SJ4000 WiFI zdecydowanie polecamy wszystkim, którzy mają bakcyla do rejestrowania własnych filmików lub potrzebują niedrogiego urządzenia o szerokich możliwościach zastosowania - kamerka może nakręcić Wasze rowerowe/kajakarskie/skaterskie/motocyklowe czy jakiekiekolwiek inne wyczyny, a na drugi dzień sprawdzić się jako rejestrator samochodowy czy kamera internetowa. Czy na rynku znajdziecie lepszy sprzęt? Pewnie tak. Ale czy w tej cenie? Pewnie nie.

Artykuł powstał we współpracy firm gram.pl oraz Action.

Kamery sportowe SJCAM - poradnik zakupowy
najnowsze